Όταν σοβαρεύτηκε... καθάρισε η Μπάγερν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 18 πόντων από το Αμβούργο στη δεύτερη περίοδο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 86-75.

Οι Βαυαροί, που την Παρασκευή υποδέχονται τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα (21:45), έφτασαν τις 17 νίκες σε 22 ματς και παραμένουν πρωτοπόροι, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 11-10 και είναι ένατοι.

Όγκουστιν Ρούμπιτ με 16 και Λέον Ραντόσεβιτς με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους πρωταθλητές, ενώ ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς και ο Αντρέας Ομπστ πρόσθεσαν 13 και 12 αντίστοιχα.

Για την Μπάγερν επανεμφανίστηκε μετά από απουσία επτά μηνών ο Πάουλ Τσίπσερ, αλλά τραυματίστηκε σε προσπάθεια για κάρφωμα ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων ύψωσαν ένα αντι-πολεμικό πανό στο οποίο αναγραφόταν «Όχι άλλος πόλεμος!» (βλέπε φωτογραφία).