Με… φόρα από το διπλό στο Κάουνας, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 87-72 στην έδρα της Νταρουσάφακα και πανηγύρισε την 7η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα Τουρκίας, όπου προπορεύεται με ρεκόρ 22-3.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς εμφανίστηκε… σοβαρή από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν. Μάλιστα, στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +11 (14-25).

Η Νταρουσάφακα βελτιώθηκε και μείωσε στο ημίχρονο (34-42), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο για να απομακρυνθούν με 16 πόντους διαφορά (50-66). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τη Φενέρ να φτάνει στο τελικό 72-87.

Τέσσερις παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντατόμε να είναι ο πρώτος σκόρερ με 14. Ο Κώστας Σλούκας είχε 5 πόντους και 7 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Έβανς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Κιντ (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-66, 72-87.