Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου! Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα νίκησε με σκορ 82-74 το Λαύριο εκτός έδρας και έκανε «σεφτέ» μετά από συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, και μάλιστα το έκανε με ανατρεπτικό τρόπο! Κάπως έτσι, ανέβηκε στο 1-2 και άφησε τους γηπεδούχους χωρίς θετικό αποτέλεσμα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (19-20), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 24-9 στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με +14 πριν το ημίχρονο (43-29)!

Ενώ οι Ροδίτες φάνηκαν να οδεύουν προς μία ακόμη ήττα, στο τρίτο δεκάλεπτο απάντησαν με ένα δικό τους 32-15 και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, φτάνοντας τελικά στη νίκη χωρίς μάλιστα άγχος στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 17 πόντους ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ, ενώ 11 μέτρησαν οι Παούλιους Ντανουσεβίτσιους, Σωτήρης Μπιλλής και Γιάννης Χατζηνικόλας. Από το Λαύριο, που είχε πέντε διψήφιους, πρώτος σκόρερ μεταξύ αυτών ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. 12 είχαν οι Γκρίφιν, Γουάχαμπ, 11 ο Γόντικας και 10 ο Σέρμαν, όμως από τους υπόλοιπους κανείς δεν πέτυχε πάνω από 4!

Στην 4η αγωνιστική ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Άρη (26/10 στις 17:00), ενώ το Λαύριο θα παίξει εκτός έδρας με το Περιστέρι (28/10 στις 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

Λαύριο (Μέξας): Μουράτος 19 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 11 (4/9 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βον 3 (1/8 σουτ, 11 ριμπάουντ), Φόρεστ 3 (1/3 τρίποντα), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Σέρμαν 10 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ζάρας, Γουαχάμπ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Κολοσσός (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ορτίθ 6 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νέλσον 9 (3/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5 (1/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπιλλής 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κουρουπάκης