Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ στη Νάξο τον Πανναξιακό, στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό, όπου και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Αντίθετα, οι Ναξιώτισσες στέκονται στο ότι εξασφάλισαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την έξοδο στην Ευρώπη, μετά την εντυπωσιακή φετινή τους πορεία στο Challenge Cup, όπου έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε το πρώτο σετ, όπου ο Πανναξιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά, αλλά ο Παναθηναϊκός, με την είσοδο της Χρήστου, βελτίωσε την υποδοχή του κι άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 21-21 και προσπερνώντας για πρώτη φορά με 23-24. Ο Πανναξιακός «έσωσε» το πρώτο σετ μπολ, όχι όμως και το δεύτερο. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 2-6 στο δεύτερο σετ, όμως έγινε η «ανατροπή» από τις γηπεδούχους που ισοφάρισαν.

Στο τρίτο σετ, το 11-7 κα 14-11 του Παναξιακού έγινε 15-14 κι εκεί ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 4-11 για το 1-2. Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε νωρίς και στο 14-19 ο Πανναξιακός με τα σερβίς της Μαυρομάτη μείωσε σε 16-19, με την Τσβετάνοβα να χάνει κόντρα επίθεση κι εκεί ουσιαστικά να τελειώνει το ματς.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 19-25, 21-25

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 5 (0/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 17 (15/37 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 36% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (13/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 35% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (16/42 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Κιουτσιούκη, Πασσιά, Μαυρομάτη, Γιόβιτς 2 (2/2 επ.)

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (7/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 36% υπ. – 16% άριστες), Βίλκου 10 (9/22 επ., 1 άσο), Τσίμα 25 (16/40 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. – 35% άριστες), Πατσέκο 1 (1 άσο), Ρόγκα –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 1 (1 άσο)