Μια Μπαρτσελόνα να την πιεις στο… ποτήρι, διέλυσε τη Μανρέσα (107-71 εντός έδρας) και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Liga Endesa (21-4 το ρεκόρ της).

Η ομάδα του Πέσιτς δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία από τους αδύναμους φιλοξενούμενους και από τα πρώτα λεπτά «έχτισε» μεγάλη διαφορά (32-14 στο 10’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «μπλαουγκράνα» στο +29 (59-30)!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν πολλά (77-49 στο 30’). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την μπίλια να… κάθεται στο 107-71.

Έξι παίκτες των Καταλανών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Κούριτς 15, Σίνγκλετον 15, Οριόλα 13, Ερτέλ 11, Ρίμπας 10, Πουστοβόι 10), ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 38/59 εντός παιδιάς! Παράλληλα, ο Πέσιτς βρήκε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του, με τον νεαρό Φοντ να κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της Μπάρτσα στην ACB.

Από ‘κει και πέρα, η Σαραγόσα επικράτησε 72-70 της Μάλαγα σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ανέβηκε στο 13-12 και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της οκτάδας. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Οκόγιε, που σημείωσε 30 πόντους (με 11/18 εντός παιδιάς) και κατέβασε 6 ριμπάουντ.

Για την Ουνικάχα πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού, Κάιλ Γουίλτζερ, που σταμάτησε στους 13 πόντους.