Ο ΑΟ Θήρας έχασε 0-3 σετ από τη Χάποελ Κφαρ Σαμπά στο Ισραήλ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ γυναικών και δυσκόλεψε το έργο πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης στο ντεμπούτο του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και πλέον χρειάζεται νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-1 σετ στη ρεβάνς της Σαντορίνης, ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Ο ΑΟΘ πάλεψε και στα τρία σετ απέναντι σε μια δύσκολη αντίπαλο και προσπάθησε να βρίσκεται κοντά μέχρι τα μέσα των σετ, αλλά, στη συνέχεια, οι γηπεδούχες με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ξέφευγαν στο σκορ και έφτασαν στη νίκη.

«Ξέραμε ότι ο αντίπαλος έχει ποιότητα, αλλά για εμάς ήταν η πρώτη εμπειρία από ευρωπαϊκό παιχνίδι και νομίζω αυτό φάνηκε στις κινήσεις μας μέσα στο γήπεδο, αφού δεν πιέσαμε σε πολλούς τομείς και σε πολλά σημεία του παιχνιδιού τον αντίπαλό μας.

Από ‘κει και πέρα, θεωρώ ότι θα παρουσιαστούμε πιο ανταγωνιστικοί μέσα στην έδρα μας και θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα», τόνισε αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Απόστολος Οικονόμου.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-21

ΧΑΠΟΕΛ (Χιμελφάρμπ): Μπουράζερ 15 (12/25 επ., 3 μπλοκ), Ντεβάς 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Βινάρσκι 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βελίκι 15 (15/30 επ., 65% υπ. - 60% άριστες), Κορέα 1 (1/1 επ.), Ιλιούτα 11 (9/21 επ., 2 άσοι, 74% υπ. - 32% άριστες) / Ερέζ (λ, 71% υπ. - 47% άριστες)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (5/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 81% υπ. - 59% άριστες), Μεταξά 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Όστοϊτς 6 (6/21 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Βεργίδου 1 (1 μπλοκ), Τέρζιτς 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ)