Αν και πάλεψε αρκετά, ο Ιωνικός δεν άντεξε απέναντι στην Αντβέρπ, γνωρίζοντας την ήττα 92-81, που τον έριξε στο 1-1 στον έκτο όμιλο του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της Νίκαιας «πλήρωσε» σε μεγάλο βαθμό το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Βέλγοι έκαναν επιμέρους σκορ 33-14.

Από τον Ιωνικό, ξεχώρισε ο Τζέρμαν με 22 πόντους, με τον Γόντικα να είχε 16π.

Από την Αντβέρπ, που έκανε το 2/2 στον όμιλο, κορυφαίοι ήταν οι Χαντς και Ρόγκιερς με 19π. και 17π. αντίστοιχα.

Νωθρά μπήκε στο ματς ο Ιωνικός, με την Αντβέρπ να πηγαίνει στο +5 (6-11) στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι Νικαιώτες απάντησαν με ένα 10-0 για το δικό τους προσπέρασμα (16-11), με το παιχνίδι να παίρνει ένα ξέφρενο ρυθμό και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 24-24.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (33-33) μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων και ξέφυγαν στο +9 (33-42), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, ο Ιωνικός έσφιξε αμυντικά και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 12-3 για την ισοπαλία (45-45).

Με μπροστάρη τον Τζέρμαν, ο Ιωνικός έφτασε στο +4 (55-51) στην αρχή του δεύτερου μέρους και κρατήθηκε μπροστά (55-54) μέχρι το 25’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Νίκαιας κατέρρευσε, με την Αντβέρπ όχι μόνο να παίρνει το προβάδισμα, αλλά κάνοντας… πάρτι να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +19 (59-78).

Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου μέσα από την άμυνά του και τον Τζέρμαν έκανε επιμέρους σκορ 14-4 και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (73-82), στο 35’. Όμως, οι Νικαιώτες δεν είχαν άλλη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92