Κακός δαίμονας της Φενέρμπαχτσε αποδεικνύεται η Μπάνβιτ, η οποία νίκησε για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα την ομάδα του Ομπράντοβιτς, 78-70 στην Ulker Sports Arena.

Η παρέα του Σλούκα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 44-37 στο ημίχρονο. Εντούτοις, μετά την ανάπαυλα έσπασε τα καλάθια και οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση για να φτάσουν στο διπλό (70-78).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Φενέρ μετά από 7 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ πλέον υποχώρησε στο 22-4 και θέτει σε κίνδυνο την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της λίγκας.

Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 25/72 εντός παιδιάς, διασώθηκαν οι Μέλι (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σλούκας (13 πόντοι, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ). Καλό άλλοθι για τους πρωταθλητές Τουρκίας οι απουσίες των Ντατόμε, Λοβέρν, Βέσελι.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν ο πρώην παίκτης της Κύμης, Τζόρνταν Μόργκαν, που σημείωσε 23 πόντους και κατέβασε 14 ριμπάουντ, αλλά και ο Σέλτον, ο οποίος είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για την ομάδα του Ντεμίρ, που σφράγισε την παρουσία της στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-37, 53-58, 70-78.