Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε το απόγευμα της Κυριακής (06/10) η Γιουβέντους, η οποία αν και πολύ ανώτερη από την Κάλιαρι, δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας γκέλα (1-1) για την 7η αγωνιστική της Serie A.

Οι «μπιανκονέρι» κυριάρχησαν απόλυτα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Βλάχοβιτς, με τους παίκτες των γηπεδούχων να αφιερώνουν το γκολ στον τραυματία Μπρέμερ.

Τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσοκαι στην επανάληψη, η ομάδα του Τιάγκο Μότα είχε πολλές ευκαιρίες να «κλειδώσει» το τρίποντο, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές. Κάπως έτσι, η... τύχη τιμώρησε τη Γιούβε, με την ομάδα της Σαρδηνίας να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι με την τρομερή εκτέλεση του Μάριν στο 88ο λεπτό!

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Γιουβέντους έμεινε και με δέκα παίκτες ένα λεπτό αργότερα, καθώς ο Κονσεϊσάο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, θέλοντας να εκμαιεύσει πέναλτι. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις, η Κάλιαρι λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή, με το δοκάρι να της στερεί το δεύτερο γκολ!

Κάπως έτσι, η Γιούβε έφτασε τους 13 βαθμούς έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι στον έναν βαθμό, μένοντας στην 4η ισοπαλία στις πρώτες επτά αγωνιστικές! Από την άλλη, η Κάλιαρι ανέβηκε στους 6 βαθμούς, ούσα στο -1 από την επικίνδυνη ζώνη.