Ιταλία

Νίκη για Λάτσιο με ανατροπή και λυτρωτή τον Πέδρο - «Κόλλησε» η Μπολόνια

Η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της σκληροτράχηλης Έμπολι, με τον Πέδρο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Λύγισε την Έμπολι και έδωσε διεύρυνε το νικηφόρο σερί της η Λάτσιο!

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A, σημειώνοντας την 4η διαδοχική νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 0-0 έμεινε η Μπολόνια απέναντι στην Πάρμα εντός έδρας.

Οι «λατσιάλι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο, ο οποίος δεν είχε ηττηθεί μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα.
Τη λύση στην ομάδα του Μπαρόνι έδωσε ο Πέδρο, ο οποίος εκτέλεσε τον Βάσκες με δυνατό σουτ έξι λεπτά πριν το τέλος. Το σκορ είχε ανοίξει για τους φιλοξενούμενους ο Εσπόσιτο στο 9ο λεπτό, με τον Ζακάνι να φέρνει το παιχνίδι στην ισορροπία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η Λάτσιο είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 51’, αλλά ο Καστεγιάνος έχασε πέναλτι. Στην 4η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος βρέθηκε η Λάτσιο.

Η Μπολόνια δεν μπόρεσε να γονατίσει την Πάρμα, μένοντας στο 0-0 εντός έδρας. Παρότι αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 52’ λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί από πλευράς των φιλοξενούμενων. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 78ο λεπτό.