Θετικά συνέχισε την πορεία του στην Α1 βόλεϊ γυναικών ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στην τρίτη αγωνιστική.

Οι ερυθρόλευκες νίκησαν με όπλο μπλοκ και σερβίς, ενώ οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να σταθούν ανταγωνιστικές και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια.

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-13
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μπ. Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Κονόμη –λ/ Βλαχάκη, Τέζα.
Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάlλα, Ιακωβίδου –λ/, Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια δέχτηκε η ΑΕΚ, αυτή τη φορά από τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ στη Νέα Φιλαδέλφια.

Οι κιτρινόμαυρες κατάφεραν να σταθούν ανταγωνιστικές μόνο στο τρίτο σετ, όμως δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, ενώ είχαν και απρόοπτο με την Αποστολία Νούσια, η οποία ξεκίνησε στο ματς, αλλά αποχώρησε λόγω ασθένειας.

Τα σετ: 12-25, 19-25, 21-25
ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια, Κουτρουμπή, Φιλιπιόνκα, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά /λ, Αργυροπούλου, Βενέτη, Καλαφατάκη, Βάθη.
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Στεφανίδου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου, Παπαδοπούλου.

Με το απόλυτο συνεχίζει ο ΑΟ Θήρας, που έκανε το «3Χ3» επικρατώντας στο τάι μπρέικ της μαχητικής Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Οι νησιώτισσες έφτασαν χωρίς αντιστάσεις στο 2-0, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε, μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ.

Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Σαντορίνης πάτησε ξανά καλύτερα και πήρε τους δύο βαθμούς.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 24-26, 19-25, 15-10
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Τσοχατζή, Μουντάκη, Τέρζιτς, Μεταξά, Τσομπανίδου, Ζντόβτς, Αρτακιανού -λ / Παναγιωτίδου, Τσβέτκοβα, Όστοϊτς, Βεργίδου, Γεωργιάδου.
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Γουίλσον, Μπολέτου Μ., Καλανταρίδου, Γκοβεδάρου, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Σουπιώνη –λ / Καλαϊτζάκη, Δροσοπούλου, Νώτη, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου.

Με θρίλερ στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός επικράτησε 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου.

Η ομάδα της Νάξου ζορίστηκε στο πρώτο σετ, παρότι προηγήθηκε 24-22. Τελικά μετά από τρία χαμένα σετ μπολ έκανε το 1-0 σετ και από κει και πέρα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ματς.

Τα σετ: 26-28, 19-25, 14-25
Αίας (Ζωλασταθιάδης): Βλάχου, Τζούριτς, Ανδρονικίδου, Κλέπκου, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Βλάχου, Φαλέγκα, Αποστολίδου, Ξανθοπούλου, Τζιαρλή,
Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Σεφεριάδου