Μπασκόνια βγαλμένη από… ΝΒΑ, «καθάρισε» τη Μάλαγα με 112-95 στη Βιτόρια και κρατάει στα χέρια της την 3η θέση της ACB αφού απέκτησε διαφορά δύο νικών από την αντίπαλό της.

Οι Ανδαλουσιανοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 25-16 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, που πέτυχαν 70 πόντους συνολικά στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην 4η περίοδο, η ομάδα του Περάσοβιτς έφτασε στην άνετη επικράτηση, σε ένα ματς που είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους διακρίθηκε ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού, Κάιλ Γουίλτζερ, που σταμάτησε στους 23 πόντους με 9/15 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 51-43, 86-77, 112-95.

Στο άλλο ματς, η Μπανταλόνα πέρασε σαν σίφουνας από τη Φουενλαμπράδα συντρίβοντας 106-74 την τοπική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Λαπροβίτολα, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.