Ο Παναθηναϊκός νίκησε σε ματς «θρίλερ» στο τάι μπρέικ 3-2 τον Παμβοχαϊκό στην Κυψέλη για τη 19η αγωνιστική της Volley League και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, όμως έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τους Κορίνθιους που τους ακολουθούν.

Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να "ανεβάζει στροφές", καλή υποδοχή και την επίθεση να αγγίζει το 50% σε ομαδικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός νίκησε σε ένα νευρικό ματς με πολλά λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έχασε πολλά σερβίς (22 επιθέσεις) και ο Παμβοχαϊκός κρίσιμες επιθέσεις στο τέταρτο και στο πέμπτο σετ που κρίθηκε ο αγώνας. Καθοριστικό, πάντως, ήταν το τέταρτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε 25-23 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-19
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-5, 15-6

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκος Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 20-25, 25-23, 15-6 σε 122'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Γιάκομπσεν 6π., (5/7επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 27 (26/46, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 13 (9/21, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 42%αρ.), Πανταλέων 3 (1/5, 2 μπλοκ), Ράπτης 24 (20/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 70%υπ., 20%αρ.), Πελεκούδας 6 (4/10, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ), Γαλλιώτος 1 (1 άσσος)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2επ.), Ολιβέιρα 15 (15/31, 57%υπ., 13%αρ.), Γκλαντστόουν 12 (8/14, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέλιος 8 (7/10, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (10/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 27%αρ.), Γουάλαφ 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωτσάκης (λ. - 40%υπ., 13%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Συναδινός

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε πως: «Ήταν ένα πραγματικά δύσκολο ματς και για εμάς. Ξεκίνησε μια σειρά δύσκολων αγώνων και είναι σημαντικό που νικήσαμε το πρώτο. Ήμασταν άρρυθμοι για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού, αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά βρήκαμε τα χαρακτηριστικά μας. Τόσο από το σέρβις, όσο και στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε δίκαια στη νίκη».

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Η άνοδος των Γιορντάνοφ και τα δικά μας λάθη στο τέταρτο σετ έκριναν τον αγώνα. Παίξαμε με έναν αντίπαλο που είναι ένα επίπεδο πάνω από μας, αλλά τον κοιτάξαμε στα μάτια και παλέψαμε ακόμα και για τη νίκη. Στα σετ που πήραμε, είχαμε καλό μπλοκ- άμυνα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε».