Η Εθνική βόλεϊ των γυναικών επικράτησε με 3-1 σετ της Πολωνίας εκτός έδρας, στο πλαίσιο της δεύτερης αναμέτρησης της δεύτερης αγωνιστικής του European League και σημείωσε την ισάριθμη νίκη της σε τέσσερα ματς, κάνοντας ένα βήμα για την πρώτη δυάδα του γκρουπ, έστω και μετά τη σαββατιάτικη ήττα από την ίδια αντίπαλο.

Οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δυσκολεύτηκαν μόνο στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, παίρνοντας τη νίκη στο ένα και χάνοντας στο άλλο, όμως στο πρώτο και στο τέταρτο έδειξαν τη σαφή ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη.

Οι Ελληνίδες έφτασαν στο 7-1 στο πρώτο σετ με πρωταγωνίστρια τη Λαμπρούση και οι Χαντάβα, Βασιλαντωνάκη και Γιώτα έφτασαν στο +10 τη διαφορά, φτάνοντας στο 10-23 και στο 11-25.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες προηγούνταν σταθερά μέχρι το 21-21. Εκεί, το μπλοκ των Χαντάβα, Γιώτα έφερε το 22-24 και η Βασιλαντωνάκη έκανε το 23-25.

Στο τρίτο σετ, οι επιλογές στην επίθεση δεν «βγήκαν», το μπλοκ δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικό και η Πολωνία μείωσε άνετα σε 2-1, έχοντας αποκτήσει σταθερές διαφορές.

Στο τέταρτο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 0-5 και 1-7, έφτασε στο 8-16 και άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 11-25, 23-25, 25-19, 18-25

Πολωνία (Πόπικ): Γκράιμπερ 9 (7/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 18% άριστες), Γκάντζικ 2 (0/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τβαρντόφσκα 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βαβρίνιακ 9 (8/35 επ., 1 άσο), Μόσκβα 7 (3/12 επ., 4 μπλοκ), Τόμπιαζ, Μπόρεκ -λ (24% υπ. - 03% άριστες) / Ροζάνσκι 1, Μπάλντιγκα 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πάτσακ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μπότσιεκ 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. - 08% άριστες)

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 4 (4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 14 (12/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/6 επ., 31% υπ. - 08% άριστες), Γιώτα 14 (3/8 επ., 1 άσο, 10 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/28 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 09% άριστες), Αρτακιανού -λ (35% υπ. - 10% άριστες) / Στράντζαλη 6 (6/21 επ., 42% υπ. - 00% άριστες), Κελεσίδου

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: «Μετά το χθεσινό παιχνίδι, υπήρχε κίνδυνος να επηρεαστούν τα κορίτσια και μιλήσαμε για αυτό. Τους εξήγησα ότι τις "έχουμε" και ότι μπορούμε να νικήσουμε. Αντιδράσαμε πολύ σωστά και φάνηκε αυτό στη διάρκεια του αγώνα. Και στο πρώτο παιχνίδι είχαμε καλή εικόνα, απλά τώρα διορθώσαμε και τα λάθη που κάναμε και περιορίσαμε τα "νεκρά" διαστήματα.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις προσπάθειες της ομάδας και θεωρώ ότι αξίζαμε αυτή τη νίκη. Όλες οι αθλήτριες έπαιξαν καλά, αλλά μας βοήθησαν και οι αλλαγές μας. Μπήκε για παράδειγμα, η Όλγα Στράντζαλη και μας έδωσε πολύτιμες λύσεις. Ήταν ένα ματς που είχαμε πολύ καλή εικόνα και είμαι ικανοποιημένος με αυτά που είδα».