Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στη 2η φάση των ομίλων του Eurocup ο Προμηθέας Πάτρας, αφού η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την Μπρέσια στην Ιταλία με σκορ 63-57.

Οι δυο ομάδες ταλαιπώρησαν… την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με αποκορύφωμα την ομάδα της Πάτρας η οποία σημείωσε μόλις τρεις πόντους (!) στην δεύτερη περίοδο, αφού το μόλις 1/12 τρίποντα και τα 0/5 δίποντα δεν της επέτρεψαν κάτι παραπάνω.

Ευτυχώς για τον Μάκη Γιατρά, οι παίκτες του «ξύπνησαν» στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας 23 πόντους, περνώντας ξανά μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα. Ωστόσο, οι Ιταλοί αντέδρασαν περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενοι το ρεσιτάλ αστοχίας του Προμηθέα, πανηγύρισαν την νίκη.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο «δαιμονισμένος» Αγουντού Αμπάς με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Φίελερ και Μάντζαρης με 12.