Ο ΠΑΟΚ έχασε 2-3 σετ από την Τουρ στην Πυλαία στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «16» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και δυσκόλεψε την προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης κόντρα σε μία ανώτερη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία και την κλάση της στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης.

Ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε δύο φορές, προηγήθηκε 10-9 και 11-10 στο τάι μπρέικ, όμως δέχτηκε ένα 3-0 σερί και έχασε το ματς. Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο πέμπτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο και ο Στάροβιτς κράτησε για τελευταία φορά τον ΠΑΟΚ μπροστά με 11-10. Ο Καμπράλ ισοφάρισε και ο Ζουφρουά μπλοκάρε τον Ανδρεάδη για το 12-11. Η Τουρ ξέφυγε 13-11 με άουτ επίθεση του Στάροβιτς και κράτησε το +2 με δύο επιθέσεις του Κόνεσνι.

O ΠΑΟΚ για να προκριθεί χρειάζεται νίκη στη Γαλλία με 3-2 σετ, ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ». Αν νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ προκρίνεται απευθείας, ενώ εάν ηττηθεί με οποιοδήποτε σκορ, θα αποκλειστεί.

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 6-16, 10-21, 14-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 19 (15/39 επ, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/20 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Ντάντε 18 (16/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ - 37% άριστες), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 1 (μπλοκ)

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν 1 (μπλοΚ), Ζουφρουά 12 (5/15 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κονέσνι 20 (17/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουάιτ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/4 επ, 3 μπλοΚ), Καμπράλ 23 (18/45 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 31% άριστες) / Ενό (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Νεβό, Μπαρνς 10 (10/18 επ, 54% υπ - 43% άριστες), Κόλιν, Μασόν

Ο Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε πως: «Όταν χάνεις, είσαι δυσαρεστημένος. Η αλήθεια είναι ότι μετά το πρώτο "σοκ" στο πρώτο σετ που δεν ήμασταν έτοιμοι, η Τουρ μας πίεσε και μας ξάφνιασε. Ευτυχώς, αντιδράσαμε και φαίνεται ότι η Τουρ έχει πολλά τέτοια παιχνίδια στο πρωτάθλημά της. Αυτό σίγουρα βοηθάει μία ομάδα σε παιχνίδι υψηλού επιπέδου, ενώ σε εμάς λείπουν. Ο ανταγωνισμός αυξάνει πάντα την επίδοση και την απόδοση. Νομίζω ότι, αν καταφέρουμε να ενσωματωθεί ο Στάροβιτς περισσότερο, θα είμαστε καλύτεροι.

Σήμερα, ήταν θετικός, αλλά είναι μόλις δύο μέρες εδώ. Ο Πέτκοβιτς χτύπησε, ο Τερζής μπήκε στη θέση του, μην έχοντας αλλάξει πάσα με τον Σάσα. Στο παιχνίδι, βγήκε ο αθλητικός μας εγωϊσμός μετά το πρώτο σετ. Μπορούμε να βελτιώσουμε πολλά κομμάτια που δεν έγιναν καλά σήμερα. Στη Γαλλία θα είναι δύσκολα, δεν έχουν την "καυτή" έδρα που λέμε εμείς στην Ελλάδα και θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες».

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.