Ο Ολυμπιακός έχασε με 1-3 σετ και 13-15 στο «χρυσό» σετ από τη CSM στο Βουκουρέστι, στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών και, έτσι, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του 3-0 σετ από την πρώτη αναμέτρηση στου Ρέντη πριν δύο εβδομάδες, μένοντας εκτός των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έχασαν δύσκολα τα δύο πρώτα σετ, πήραν εύκολα το τρίτο, όμως έχασαν άνετα το τέταρτο και η κούραση τις κατέβαλε στο «χρυσό» σετ.

Εκεί, η CSM προηγήθηκε 12-9, ο Ολυμπιακός με ένα "ξέσπασμα" έφτασε στο 12-13, ωστόσο εκεί "κόλλησε" ξανά και η ρουμανική ομάδα με σερί 3-0 ολοκλήρωσε την "ανατροπή".

Τα σετ: 25-18, 25-18, 14-25, 25-25/ 15-13

CSM (Πάουλ): Μπάτσιτς 13 (12/39 επ., 1 μπλοκ), Μαϊστόροβιτς 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 27% άριστες), Φάλες 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρακάσεβα 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Πιντσεράτο 5 (1/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σούσιτς 9 (2/15 επ., 7 μπλοκ), Ρουτσίνι -λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Τατάρου, Πιχλαμάκι, Ρόσκα 1 (1 άσο), Καρμπουνεάνου 1 (1/3 επ.)

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (6/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Μαλασάι 11 (8/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Λαμπρούση 14 (7/17 επ., 7 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τσβετάνοβα 12 (11/33 επ., 1 άσο), Κονόμι -λ (58% υπ. – 21% άριστες) / Κωνσταντίνου, Βλαχάκη, Τέζα, Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σέρβος τεχνικός τόνισε πως: «Ήμουν σίγουρος ότι μπορούσε να παίξει καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι η αντίπαλός μας. Σήμερα, είχε την υποστήριξη των φιλάθλων της, αλλά φυσικά δεν μας φταίει αυτό. Εμείς κάναμε πολύ κακό παιχνίδι και πολλά λάθη και τους βοηθήσαμε να παίξουν αυτοί καλά. Στο "χρυσό" σετ, το άγχος ήταν πολύ μεγάλο, ίσως ήταν λίγο τυχερός ο αντίπαλός μας, αλλά άξιζε τη νίκη.

Εμείς είχαμε τις δικές μας ευκαιρίες να νικήσουμε, αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Δυστυχώς, για εμάς τελείωσε η Ευρώπη και τώρα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο πρωτάθλημα και το Κύπελλο στην Ελλάδα».