Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε 3-2 στο τάι μπρέικ με μεγάλη «ανατροπή» την Κύζικο την Εύβοια για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και με 4 βαθμούς ξέφυγε με +2 στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας και απέκτησε προβάδισμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Η Κύζικος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, καθώς είχε και δύο ματς μπολ τα οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει, ωστόσο πήρε έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή ήταν ο Σπυριούνης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 56% υποδοχή.

Στο τάι μπρέικ, ο Ηρακλής ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 6-0 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 20-21, 23-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 29-27
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-15
5ο σετ: 5-0, 10-3, 12-7, 15-12

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ:19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12 σε 129΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Τόρες 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ)

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ)

O Σπύρος Γκολίτσης είπε πως: «Είναι μία τεράστια "ανατροπή" που ίσως κρίνει την παραμονή μας. Είμαστε τόσο κοντά και τόσο μακριά από την παραμονή. Θέλουμε ακόμα μία νίκη για να τα καταφέρουμε. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα. Ήμασταν πολύ νευρικοί, αλλά σταδιακά βρήκαμε ρυθμό.

Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στους νεαρούς ακραίους που σήκωσαν το μεγάλο βάρος. Αξίζαμε τη νίκη. Ο δρόμος είναι ακόμα πολύ δύσκολος».

Ο Νίκος Νεόφυτος είπε πως: «Ο αγώνας έπρεπε να τελειώσει με 3-0 σετ υπέρ της ομάδας μου, αλλά τα λάθη των διαιτητών μας κόστισαν. Υπό διαφορετικές συνθήκες, με έναν βαθμό θα ήμασταν ευχαριστημένοι, αλλά τώρα είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Πιστεύουμε πως αδικηθήκαμε και το βίντεο δείχνει καθαρά τις φάσεις που έκριναν το τρίτο σετ.

Μετά την απώλεια αυτού του σετ, χάσαμε την ηρεμία μας και ηττηθήκαμε. Πρέπει να μαζέψουμε το μυαλό μας για τον αγώνα που έρχεται με την Παναχαϊκή. Πάμε για πάρουμε "τρίποντο" με την Παναχαϊκή, ώστε να κάνουμε το πιο καθοριστικό βήμα παραμονής».