Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ την Παναχαϊκή στην Πάτρα στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Volley League και έκανε ένα βήμα παραμονής στην κατηγορία, αφού ξέφυγε με +1 από τους Πατρινούς και με +4 από τον τελευταίο της κατάταξης Κύζικο Νέας Περάμου.

Ο Ηρακλής είχε πάλι ως «όπλο» το μπλοκ, όπου σημείωσε 19 πόντους, αλλά και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόρες Κουέβας, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση και από τους Ρενάν και τον Κανέλλο, που πήρε 9 πόντους από μπλοκ.

Αποκάλυψη ο νεαρός Σπυριούνης με πολύ καλές υποδοχές. Η Παναχαϊκή δεν μπήκε καλά στον αγώνα και είχε τεράστια ατυχία με τον τραυματισμό του Μαυραγάνη στην αρχή του δεύτερου σετ. Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 10-9 και 14-13, αλλά ο Ηρακλής και τις δύο φορές έκανε την «ανατροπή».

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 16-11, 21-17, 25-22
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 23-25
4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-9, 10-12, 14-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16 σε 123'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (12/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 19% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 30 (28/56 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ, 36% υπ - 36% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 55% υπ - 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 21% άριστες), Γεωργάτος 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Σπυριούνης 9 (7/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 10% άριστες), Κανέλλος 16 (6/7 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Ντίνας 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Τόρες 21 (18/33 επ, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 29% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ), Τάπια 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 1 (1/7 επ, 42% υπ - 17% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος)

Ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε πως: «Δεν κάναμε καλή εμφάνιση σήμερα. Ειδικά, το ξεκίνημά μας ήταν πολύ κακό. Αντί να έχει άγχος ο αντίπαλος, είχαμε εμείς. Επηρεαστήκαμε και από τον τραυματισμό του Μαυραγάνη. Έτσι όπως ήρθε ο αγώνας, θα μπορούσαμε να μην είχαμε πάρει ούτε βαθμό, αλλά στο τέλος "κλωτσήσαμε" και τη νίκη, καθώς είχαμε προβάδισμα και πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ χωρίς να τα καταφέρουμε.

Δεν το βάζουμε κάτω. Έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να νικήσουμε και μακριά από την Πάτρα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή».

Ο Σπύρος Γκολίτσης είπε πως: «Έγινε ωραίος αγώνας, με εντάσεις, "ανατροπές" μπλοκ-άμυνα και ωραία ατμόσφαιρα. Θεωρώ πως ήταν από τα πιο ωραία ματς του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πήραμε δύο βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Δεν μπορούμε ούτε να πανηγυρίζουμε, ούτε να εφησυχάζουμε. Βάζουμε τα "κεφάλια κάτω" και συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή».