Η Εθνική βόλεϊ των γυναικών έχασε 1-3 σετ από την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη, στο πλαίσιο της δεύτερης μεταξύ τους αναμέτρησης για την τρίτη αγωνιστική του European League και γνώρισε την τρίτη ήττα της σε έξι ματς, ελπίζοντας, όμως, ακόμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο από αυτό του Σαββάτου, απογοητεύοντας στα δύο πρώτα σετ και η καλή εμφάνιση στα επόμενα δυο δεν έφερε αποτελέσματα.

Η Εθνική μπήκε μουδιασμένα στο ματς και έμεινε πίσω με 1-9 και τα πολλά λάθη βοήθησαν τις Ουγγαρέζες να αποκτήσουν ένα +5 με +7, φτάνοντας στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 8-5, όμως η κακή υποδοχή βοήθησε τις Ουγγαρέζες να προηγηθούν με +4 και +5 και έφτασαν στο 2-0.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 8-7, όμως τα λάθη στην υποδοχή βοήθησαν την Ουγγαρία να διατηρεί ένα προβάδισμα με ένα πόντο. Η Εθνική ισοφάρισε σε 22-22 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, η Εθνική προηγούταν σταθερά στην αρχή και έφτασε στο 9-12. Το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια, όμως το καλό σερβίς της Χαντάβα έφερε το +4 και το +5. Εκεί, όμως, οι διαιτητές βοήθησαν στο να γίνει η «ανατροπή» και να φτάσουμε στο 3-1.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: «Σήμερα είχα την αίσθηση ότι παλεύαμε κόντρα στον εαυτό μας. Σίγουρα, η Ουγγαρία εμφανίστηκε με καλύτερη ανάπτυξη και με ποικιλία χτυπημάτων στην επίθεση. Εμείς είχαμε πρόβλημα στη δική μας ανάπτυξη, κάτι που ξεκινούσε από την υποδοχή μας. Είμαστε μια νεανική ομάδα και αυτό φάνηκε στο σημερινό παιχνίδι».

Τα σετ: 25-15, 25-17, 22-25, 26-24

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ): Σάντορ 17 (16/44 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 00% άριστες), Τάλας 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Ζέλες 13 (5/7 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόμπι 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Λίλιομ 18 (14/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 73% υπ. - 53% άριστες), Χόρβαθ 13 (7/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κότελ Ντ. -λ (36% υπ. - 27% άριστες) / Μπόντναρ 4(2/3 επ., 2 άσοι), Πάλαγκ 3 (3 άσοι), Σομπαθέλι

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Νομικού 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 20% άριστες), Γιώτα 11 (6/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 30% άριστες), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 37% άριστες) / Μερτέκη 7 (7/14 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Βεργίδου, Κελεσίδου, Κιόση 2 (2/9 επ.)