Την 3η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, σημείωσε η Αλαβές, αφού επιβλήθηκε 2-1 της Σεβίλλης για να σκαρφαλώσει στην 5η θέση της κατάταξης, μαζί με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στους 10 βαθμούς. Η Σεβίλλη από την άλλη έμεινε στους πέντε βαθμούς και συντηρείται χαμηλά στη βαθμολογία. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 3η νίκη για τους γηπεδούχους στη φετινή σεζόν, ενώ το ρεκόρ στην έδρα τους, βελτιώθηκε στο 2-1-0.

Στο 23’ ο Βιθέντε άνοιξε το σκορ για την γηπεδούχο, ενώ ο ίδιος παίκτης στην επανάληψη είχε την ασίστ για το 2-0 του Κάρλος Μαρτίν στο 60ο λεπτό. Για την Σεβίλλη ο Λουκεμπάκιο μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 83ο λεπτό, αλλά αυτό το τέρμα, δεν ήταν αρκετό για να σώσει την παρτίδα για τους Ανδαλουσιανούς.