Η ΑΕΚ στέφθηκε πέρυσι νταμπλούχος Ελλάδος ύστερα από 45 χρόνια με «οχήματα ευδοκίμησης» τον Ματίας Αλμέιδα, την OPAP Arena και το τρομακτικό ποσοστό νικών όταν βρισκόταν σε θέση οδηγού στο σκορ. Σε 30 παιχνίδια στα οποία προηγήθηκε την περασμένη πρωταθληματική σεζόν δεν κέρδισε μόνο τα δύο!

Πάμε πίσω στον Σεπτέμβριο του 2022 και την ήττα από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Η «Ένωση» προηγήθηκε με τον Πινέδα στο 36ο λεπτό, όμως δέχθηκε δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι μέσα σε ένα τετράλεπτο για να ηττηθεί με 2-1. Σε ένα παιχνίδι που θύμισε πάρα πολύ αυτό της περασμένης Τετάρτης.

Η δεύτερη και τελευταία φορά που έγινε αυτό στην παρθενική σεζόν του Ματίας Αλμέιδα στην ΑΕΚ ήταν στον αγώνα με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο Άμραμπατ είχε ευστοχήσει από το σημείο του πέναλτι στο 52ο λεπτό και στο 59ο ο Ρετζίς ισοφάρισε για το τελικό 1-1.
Φέτος αυτό το εξαιρετικό στατιστικό… απουσιάζει, αφού σε 28 αγώνες, συμπεριλαμβανομένων και των ευρωπαϊκών, στους οποίους οι «κιτρινόμαυροι» έχουν προηγηθεί, δεν έχουν κερδίσει τους εννέα!

7. ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Ελίασον 47', Κεντζιόρα 89'
8. Άρης – ΑΕΚ 3-3: Άμραμπατ 15' - Βίντα 54' - Πόνσε 67', Φετφατζίδης 43' - Σαβέριο 49' - Μορόν 90'+7'
9. Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: Βίντα 5', Μπακασέτας 32' - Ιωαννίδης 34'

Σαφώς στα παραπάνω αποτελέσματα έχουν παίξει ρόλο οι αυξημένες υποχρεώσεις της τρέχουσας σεζόν, που δεδομένα επηρεάζουν την αγωνιστική ισορροπία μίας ομάδας. Ενδιάμεσα υπήρχαν απαιτητικοί αγώνες για το Europa League, ενώ υπενθυμίζεται ότι ο Ματίας Αλμέιδα έπρεπε να «ζήσει» για κάποιο σημαντικό διάστημα με τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και υποχρεώσεων των ποδοσφαιριστών με τις εθνικές των χωρών τους.