Το έπος για να ‘ναι έπος δεν χρειάζεται να συμβεί στο NBA ή σε ένα μεγάλο ματς…

Αρκεί σε ένα απλό παιχνίδι στις Φιλιππίνες για να ξετυλιχθεί ένα απίθανο στόρι.

Πάμε λοιπόν… Η Star έπαιζε απέναντι στην Τζινέμπρα και 3:17’ πριν τη λήξη του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 15(!) πόντους, 76-61.

Στα 35’’ πριν το τέλος, διατηρούσε… ασφαλές (θεωρητικά, γιατί πρακτικά δεν φάνηκε κάτι τέτοιο) προβάδισμα 8 πόντων, 77-69.

Κι όμως ήρθαν τα πάνω-κάτω! Με ρεσιτάλ από τα 6,75, αλλά κι ένα καθοριστικό κλέψιμο στην επαναφορά στα 7,6’’ που έφερε το 80-80. Κι ενώ απέμεναν 3,5’’ για τη λήξη, η Τζινέμπρα –η ομάδα που έχανε με 15 νωρίτερα- έκανε ΝΕΟ (παρόμοιο) κλέψιμο στην επαναφορά, αλλά ο παίκτης της αστόχησε ανενόχλητος σε ΛΕΙ-ΑΠ στην εκπνοή και παράλληλα έχασε την ευκαιρία για μια ασύλληπτη νίκη (απίστευτη η αντίδραση των συμπαικτών του).

Μια νίκη, όμως, που τελικά ήρθε στην παράταση. Με buzzer beater τρίποντο που υπέγραψε το 89-92 και ένα επικό ροζ φύλλο αγώνα, τόσο λόγω της διαφοράς που ‘χε διαμορφωθεί μεταξύ των δύο αντιπάλων στα τελευταία λεπτά, όσο και για τον τρόπο που «μαζεύτηκε».