Με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 22 πόντους, (9/11 δίποντα, 4/7 βολές, 2 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ, με 3 λάθη σε 15:24 η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το δύο στα δύο και συνέχισε νικηφόρα στον έκτο όμιλο με την επικράτηση 85-75 απέναντι στην Κούμπαν. Άξιοι συμπαραστάτες του Έλληνα σέντερ, οι Σμιθ με 15 και Ράις με 22 πόντους. Από την Κούμπαν ο Καλνιέτις είχε 18 πόντους και 8 ασίστ

Η πρώτη περίοδος άρχισε με τον Σοφοκλή, να κάνει όργια. Σε 4’ 11’’ πρόλαβε να σημειώσει τους 11 από τους 12 πρώτους πόντους της Μακάμπι, με 5/5 δίποντα και 1/2 βολές και να την βάλει στη θέση του οδηγού στο παιχνίδι, με 12-7. Ο Τάιους, μπήκε ώστε να του δώσει, ανάσα, η Κούμπαν ισοφαρίζει 16-16, με τον Sofo να μπαίνει πάλι και ν’ αναλαμβάνει δράση με γκολ φάουλ για το 19-16 για να φτάσει τους 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά την πρώτη περίοδο να κλείνει ισόπαλη με 21-21.

Στην δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Ράις που πήραν τη σκυτάλη από τον Σχορτσιανίτη στο σκοράρισμα, η Μακάμπι, άρχισε ν’ ανοίγει την διαφορά. Άρχισε την περίοδο με ένα σερί 6-0, η Κούμπαν πλησίασε στον πόντο, ωστόσο μ’ ένα νέο 6-0 σερί, η Μακάμπι πήγε την διαφορά στο +7 που έγινε και +9 για πρώτη φορά στο 19’ για να τελειώσει η δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 45-38.

Η Κούμπαν μπαίνει δυνατά στην 3η περίοδο, μ’ ένα επιμέρους 1-7 με τον Χέντριξ να μπαίνει με πολλά κέφια σ’ αυτό το κομμάτι του αγώνα. Ο Σχορτσιανίτης με δύο απανωτά καλάθια, δίνει αέρα στους Ισραηλινούς με 5 πόντους, φτάνοντας τους 21, ωστόσο η Κούμπαν με τον Ουίλιαμς, τον Γιασάιτις και με κινητήριο μοχλό πάντα τον Καλνιέτις, παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με 54-55 με καλάθι του Μπράουν. Χέντριξ και Καλνιέτις δίνουν πάλι προβάδισμα με έναν στην Κούμπαν, αλλά ένα τρίποντο του Ράις κλείνει την 3η περίοδο με προβάδισμα στο καλάθι για την Μακάμπι, 64-62.

Στην τελευταία περίοδο, το ματς κυμαίνεται αρχικά από τους 3 ως τους 5 για την Μακάμπι. Ο Σιμόν μειώνει για τελευταία φορά στους τρεις 69-66 7’44’’ πριν το τέλος. Κάπου εκεί η ομάδα του Τελ Αβίβ, «γκάζωσε» και με ένα επιμέρους 12-2 με κύριο εκφραστή τον Ντέβιν Σμιθ, ξεφεύγει με 13 κι έγειρε οριστικά υπέρ της την πλάστιγγα, για να κερδίσει τελικά με 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-38, 64-62, 85-75

Mακάμπι: Χίκμαν 6, Σμιθ 15 (3) (12 ριμπάουντ), Πνίνι 7 (2), Οχαγιόν 5, Σχορτσιανίτης 22, Ράις 12 (2), Τζέιμς 4, Ίνγλς 7 (1), Τάιους, Μπλου 7 (1)

Κούμπαν: Καλνιέτις 18 (2) (8 ασίστ) , Γουίλιαμς 13 (3), Γιασάιτις 6, Μπράουν 6, Χέντριξ 13 (1), Μπίκοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 6 (1), Μάριτς 2, Σιμόν 6

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Ανκαραλί (Τουρκία), Μάρισιτς (Σερβία)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης