Κύπελλο Ελλάδας

Οοο... Σολτάν-ι-!

Τα... κουρέλια τραγουδάνε ακόμη! Στον Άρη υπάρχει… ζωή και ο Σολτάνι με τον Μίσελ φρόντισαν να το πιστοποιήσουν! Ο Μπαλού έβαλε μπροστά τον Πανθρακικό στο σκορ, αλλά οι δυο άσοι των «κίτρινων» με υπέροχα τέρματα (50', 75') έδωσαν τη νίκη με σκορ 2-1 και το τελευταίο εισιτήριο στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο -όταν και σοβαρεύτηκε- γύρισε το ματς και έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση του βασικού του στόχου, αφού στο πρωτάθλημα έχει χαθεί πολύ έδαφος. Έσπασαν καρδιές στο φινάλε με τους γηπεδούχους (που διαμαρτύρονται και για πέναλτι σε τράβηγμα του Κοντογουλίδη από τον Ντίκο μέσα στην περιοχή) να πιέζουν για την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ματς, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο. Η πρώτη (και μοναδική στο πρώτο εικοσάλεπτο) καλή στιγμή προήλθε από φάουλ του Μίνγκα, το οποίο δεν απείλησε τον Βελλίδη. Η θύελλα ως φυσικό φαινόμενο ήταν απούσα, αλλά μια τέτοια (διαμαρτυριών) σηκώθηκε τελικά πάνω από τον αγωνιστικό χώρο. Ο λόγος ήταν ένα τράβηγμα του Ντίκο στον Κοντογουλίδη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει πέναλτι, αλλά να δείχνει «συνεχίζετε». Οι παίκτες του Πανθρακικού φώναξαν για την απόφαση, αλλά κυρίως φώναξαν «παρών» παίρνοντας το προβάδισμα έπειτα από συρτό σουτ του Μπαλού από το ύψος της μικρής περιοχής -η τελική πάσα από τον Μίνγκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την εμφάνισή του ο… κανονικός Άρης και με τον Σολτάνι να δίνει το σύνθημα για την αντεπίθεση. Ο Αλγερινός με άπιαστο σουτ ισοφάρισε, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει εκ νέου, σε προσπάθεια από πολύ καλή θέση στην περιοχή, αν ήταν πιο συγκεντρωμένος στην τελική προσπάθεια. Η αποστολή εξετελέσθη με επιτυχία από τον Μίσελ, ο οποίος με ένα υπέροχο φαλτσαριστό φάουλ (βοηθούμενος από την κακή αντίδραση του Σικαλιά διαμόρφωσε το 2-1. Δεν τα παράτησαν οι παίκτες του Παντελίδη, με τον Κοντογουλίδη να σπαταλά μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Σικαλιάς, Στάθης, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας (77’ Σουλτανίδης), Σαρακατσάνος, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Μπαλού, Μακρυδημήτρης (77’ Πόνσε), Κοντογουλίδης, Λιαπάκης (86’ Γωνιάδης).

Άρης (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Βελλίδης, Καζναφέρης, Ντίκο, Λαζαρίδης, Μίσελ, Νέτο, Οικονομόπουλος (46’ Σολτάνι), Τόχα, Ούμπιντες (90+4’ Παπαζαχαρίας), Κατίδης (65’ Καπετάνος), Τσέζαρεκ.