Ελλάδα

Νίκη με άρωμα... play off για Πανιώνιο

Νίκη που τον φέρνει στην πρώτη οκτάδα της Α1 πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε του Πανελληνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 86-69. Οι «κυανέρυθροι» κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο πήραν διαφορά είκοσι πόντων από τους «ολυμπιονίκες» και στην ουσία «σφράγισαν» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι αν και φάνηκαν πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Ράιβον Κοβίλ, με τον Άντερσον να τον ακολουθεί.

Σκλάβος και Κράμπενχοφτ ξεχώρισαν για το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Δύο πρωταγωνιστές είχε το παρκέ της Νέας Σμύρνης στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Πανιώνιο και Πανελλήνιο. Για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο Κοβίλ ενώ για τους «ολυμπιονίκες» ο Φράνσις. Αμφότεροι οδήγησαν επιθετικά τις ομάδες πετυχαίνοντας 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι σε όλες τις κατηγορίες (ριμπάουντ, κλεψίματα) με αποτέλεσμα να προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 5 πόντους, 26-21.

Η καλή άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων (πέτυχαν μόλις 5 (!) πόντους σε 10’) τους έδωσαν τη δυνατότητα να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Με σερί 11-0 ο Πανιώνιος έφτασε στο +21 (46-25). Με αέρα 20 πόντων (46-26) πήγαν τελικά οι Νεοσμυρνιώτες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ελαφρώς καλύτεροι εμφανίστηκαν μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, ωστόσο όχι τόσο ώστε να μπορέσουν να ροκανίσουν τη διαφορά που έχτισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι». Με πρωταγωνιστές τους Κράμπενχοφτ και Παπαμακάριο οι «ολυμπιονίκες» μείωσαν στους 16 (57-41), αλλά ο Γιαννόπουλος απάντησε άμεσα για τους γηπεδούχους φέρνοντας τη διαφορά στο +22 (63-41). Ο Ξανθόπουλος μείωσε σε 65-47.

Ο Πανελλήνιος με σερί 8-0 μείωσε στους 10 (65-55) δηλώνοντας «παρών» στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία, δεν πανικοβλήθηκαν και έφτασαν ξανά στο +21 (84-63). Το μόνο που κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 86-69 σκορ με το οποίο έληξε καιη αναμέτρηση.

* Το "παρών" στη Νέα Σμύρνη έδωσε και ο Μίλος Βούγιανιτς ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 14 (5 ασίστ), Αθανασούλας, Άλεξιτς 11 (8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 5, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου 9 (1), Σαρικόπουλος, Κοβίλ 18 (4), Παραγυιός, Μπάρλος 13 (6 ριμπάουντ).

Πανελλήνιος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (6 ασίστ), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ, Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας

Γηπεδο: ΚΔΓ Νέας Σμύρνης

Διαιτητές: Σχινάς, Φούφης, Κατραχούρας

Κομισάριος: Τασούλας