«Περίπατος» στα νότια προάστια

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε την αναμέτρηση με τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό της Γλυφάδας, των νεοφώτιστων, με σκορ 56-102, για την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, με τη διαφορά να είναι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 29 πόντους. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Ντούσαν Ίβκοβιτς να δοκιμάσει διάφορα συστήματα ενόψει του αγώνα κόντρα στην Βαλένθια για την Ευρωλίγκα.

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα 7-0 στα τρία πρώτα λεπτά. Οι πρώτοι για τον Ίκαρο ήρθαν από δύο εύστοχες βολές από τον Αγαδάκο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τον καταιγιστικό τους ρυθμό, με τους γηπεδούχους να μην είναι σε θέση να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρύνεται συνεχώς. Εξαιρετικός ο Χαλπερίν, ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 14 πόντους, έχοντας χάσει μόλις ένα τρίποντο και την ομάδα του να είναι ήδη στο +17 (14-31).

Με την ίδια «ταχύτητα» συνέχισαν οι παίκτες Ντούσαν Ίβκοβιτς και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά ξεκίνησαν με ένα σερί 10-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +27 (14-41). Όσο ο Ίκαρος δεν μπορούσε να ρίξει το ρυθμό του ματς, οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν στο ανοικτό γήπεδο και αυτό επιβεβαιώνεται από το 5/5 στον αιφνιδιασμό. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται στο +29 (27-56), ενώ από τους 11 παίκτες που αγωνίστηκαν μόνο οι δύο δεν κατάφεραν πετύχουν κάποιο πόντο.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης, με τη διαφορά πλέον να κυμαίνεται πάνω από τους 30 πόντους, ενώ στο τέλος έφτασε τους 40 (42-82). Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες έριξαν κάπως το ρυθμό τους, με τη διαφορά, όμως να μην μειώνεται. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού, 56-102, ήρθε απολύτως φυσιολογικά, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή, με τους πέντε εξ αυτών να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 27-56, 42-82, 56-102

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (3), Αγαδάκος 6, Φαλέκας 3(1), Καράμπουλας 6, Πολυτάρχου 2, Καλαμπόκης 10, ΜακΑλάρνι 9(1), Κατούφας, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς, Δεληγιάννης, Τουτζιαράκης 7.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 18(4), Κέσελ 3(1), Πελεκάνος 10(1), Μαυροκεφαλίδης 4, Χαλπερίν 22(4), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 11, Παπανικολάου 7, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 13(1), Κατσίβελης 3(1).

Γήπεδο: ΕΑΚ Γλυφάδας

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Ψαριανός, Τσώνος

Κομισάριος: Ελευθεριάδης