Ευρώπη

Στους «16» του Eurocup ο Πανελλήνιος

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Πανελλήνιος έκανε το καθήκον του, επικράτησε 63-57 της Γκρόνιγκεν στην Ολλανδία για τον 5ο όμιλο και προκρίθηκε στους «16» του Eurocup. Ούντριχ, Κράμπενχοφτ, Μπέιλι και Σκλάβος οι καλύτεροι για την ομάδα του Σκουρτόπουλου, που μετά την πρώτη περίοδο είχε τον έλεγχο του αγώνα. Μπένετον, Άλμπα και Σεβίλλη οι αντίπαλοι της ομάδας της Κυψέλης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Πανελλήνιος έκανε το καθήκον του, επικράτησε 63-57 της Γκρόνιγκεν στην Ολλανδία για τον 5ο όμιλο και προκρίθηκε στους «16» του Eurocup.

Ούντριχ, Κράμπενχοφτ, Μπέιλι και Σκλάβος οι καλύτεροι για την ομάδα του Σκουρτόπουλου, που μετά την πρώτη περίοδο είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Μπένετον, Άλμπα και Σεβίλλη οι αντίπαλοι της ομάδας της Κυψέλης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πιο δυνατά μπήκε ο Πανελλήνιος στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Κράμπενχοφτ και Ούντριχ (αμφότεροι με 4 πόντους) πήραν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (8-5). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν ισοφάρισαν με τρίποντο (10-10) και με πρωταγωνιστή τον Μπάουσερ (9 πόντοι σε αυτό το διάστημα) έτρεξαν ένα σερί 9-0 (16-10). Η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σκουρτόπουλου πίσω με έξι πόντους (21-15).

Η Γκρόνιγκεν με ένα καλάθι του Ότεν έφερε την διαφορά στο + 8 (23-15) οι «Ολυμπιονίκες» όμως έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά (23-24). Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σκουρτόπουλου δεν έχασαν το προβάδισμα και έκλεισαν ημίχρονο στο +5 (36-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 38-31, αλλά ένα σερί 6-0 από τους γηπεδούχους έφερε την διαφοράς το -1 (37-38) για να κλείσει η περίοδος 42-44. Ο Πανελλήνιος ξέφυγε με 7 πόντους (49-42) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου με ένα τρίποντο του Ούντριχ και πάλι όμως οι μαχητικοί παίκτες της Γκρόνιγκεν μείωσαν σε 47-49.

Ο Όστοϊτς με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 7 πόντων (56-49) και από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν. Η κόρνα της γραμματείας βρήκε τους «Ολυμπιονίκες» νικητές με 63-57 και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 31-36, 42-44, 57-63

Γκρόνιγκεν (Φαν Ντεν Μπέργκ): Μπόσταϊν 5(1), Μπέκερινγκ 5, Έλις 3, Ντουρισό 15(3), Ντε Ρούς, Ότεν 4, Ρος 3(1), Τούρεκ 4, Χοφ, Μπάουσερ 18

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6,Κράμπενχοφτ 11, Καραθανάσης, Σκλάβος 11(2), Όστοϊτς 7, Κολόκας, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης, Μπέιλι 14, Ούντριχ 14(2)

Γήπεδο: «Μartini Plaza»

Διαιτητές: Λέφγουερθ (Σουηδία), Αράνα (Ισπανία), Σούλγκα (Ουκρανία)