Ρουμανία-Ολλανδία

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Euro 2024.

18:31
Καλησπέρα σας! Ρουμανία και Ολλανδία κοντράρονται στην «Allianz Arena» του Μονάχου για μία θέση στη φάση των «16» του Euro 2024! Μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την αναμέτρηση, ενώ το παιχνίδι θα καλυφθεί ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Αναστασία Βοσνάκη
18:32
Ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει με τον νικητή του Αυστρία-Τουρκία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:34
Οι «οράνιε» έδειξαν πολύ μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο παρά το γεγονός πως για μία φορά λογίζονταν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί του Euro στο ξεκίνημά του. Στον όμιλο τερμάτισαν τρίτοι έχοντας μία δύσκολη νίκη επί της Πολωνίας, μία ισοπαλία με τη Γαλλία και μία ήττα από την Αυστρία. Το σύνολο του Ρόναλντ Κούμαν έχει ποιότητα, όχι όμως τόση όσο σε προηγούμενες διοργανώσεις. Παρόλα αυτά, το bracket μοιάζει πολύ ευνοϊκό, καθώς ούτε η Ρουμανία, ούτε η Αυστρία, ούτε η Τουρκία αποτελούν... φόβητρο, επομένως η παρουσία στην ημιτελική φάση μοιάζει πολύ εφικτός στόχος. by Αναστασία Βοσνάκη
18:35
Από την άλλη πλευρά, η Ρουμανία έκανε μία πορεία-έκπληξη στην πρώτη φάση. Στην πρώτη αγωνιστική διέλυσε 3-0 την Ουκρανία, στη συνέχεια υπέστη μία ήττα από το Βέλγιο δείχνοντας καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ενώ στην τελευταία αγωνιστική ήρθε ισόπαλη με τη Σλοβακία και κατάφερε να προκριθεί ως πρώτη στην τετραπλή ισοβαθμία του γκρουπ! Η Ρουμανία σε καμία περίπτωση δεν έχει την ποιότητα της Ολλανδίας, είναι ωστόσο ένα σύνολο με «άγνοια κινδύνου» και παίζει χωρίς πίεση και άγχος. Πρόκειται για ένα σύνολο αρκετά επικίνδυνο επιθετικά, επομένως αν βρει ένα γκολ και κρατήσει μετά τα... μπόσικα στην άμυνα, μπορεί να βάλει πολύ δύσκολα στους «οράνιε». by Αναστασία Βοσνάκη
18:35
18:38
Πάμε να δούμε σιγά-σιγά τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
18:38
Ρουμανία (Έντι Ιορντανέσκου): Νίτσα - Ράτσιου, Ντάγκουσιν, Μπούρτσα, Μόγκος - Μ. Μάριν - Μαν, Στάντσιου, Ρ. Μάριν, Χάτζι - Ντράγκους. by Αναστασία Βοσνάκη
18:38
Στον πάγκο οι Μόλντοβαν, Ταρνοβάνου, Ρους, Νεντελτσεάρου, Άλιμπεκ, Τσικαλντάου, Πούσκας, Μιχάιλα, Ολάρου, Σορέσκου, Ρακόβιτσαν, Μπιρλιγκέα, Σουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:39
Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν - Ντάμφρις, Ντε Βράι, Φαν Ντάικ, Άκε - Σίμονς, Σούτεν, Ράιντερς - Μπεργκβάιν, Ντεπάι, Χάκπο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:39
Στον πάγκο οι Μπίλοου, Φλέκεν, Χερτρούιντα, Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ, Φρίμπονγκ, Φαν ντε Βεν, Φίρμαν, Μπλιντ, Μάλεν, Μπρόμπι, Μάατσεν, Ζίρκζεϊ, Χράφενμπερχ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:54
Οι δυο ομάδες και το διαιτητικό τρίο βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:55
Η ώρα της ανάκρουσης των εθνικών ύμνων. Ξεκινάμε με της Ολλανδίας και συνεχίζουμε με της Ρουμανίας. by Αναστασία Βοσνάκη
18:56
Η Απόλυτη EURO Προσφορά* by Αναστασία Βοσνάκη
18:57
19:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι! by Αναστασία Βοσνάκη
19:02
2' Φάση για τη Ρουμανία! Σέντρα του Ρ. Μάριν, απομάκρυνε τελευταία στιγμή ο Ντε Βράι. by Αναστασία Βοσνάκη
19:04
Και ο Μιρτσέα Λουτσέσκου στις κερκίδες, όπως και ο Σόλσκιερ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:06
6' Ο Φαν Ντάικ δίνει στον Σίμονς, εκείνος κάνει το σουτ, αλλά δεν ανησύχησε ο Νίτσα ο οποίος μπλόκαρε. by Αναστασία Βοσνάκη
19:08
19:10
Καλύτερη είναι η Ρουμανία μέχρι στιγμής, πιέζει αρκετά, αλλά έχει δυσκολία στο τελείωμα των φάσεων. by Αναστασία Βοσνάκη
19:11
by Αναστασία Βοσνάκη
19:13
14' Ευκαιρία για τη Ρουμανία! Τρομερή κάθετη στην πλάτη της άμυνας της Ολλανδίας, ο Ντράγκους βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ αλλά υπό την πίεση του Φαν Ντάικ δεν μπορεί να κάνει τελική. by Αναστασία Βοσνάκη
19:14
15' Νέα φάση για τη Ρουμανία! Συγκλίνει προς τα μέσα και πιάνει φοβερό σουτ ο Μαν, ελάχιστα άουτ η μπάλα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:16
17' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:17
Κι άλλο κόρνερ για τους Ολλανδούς. by Αναστασία Βοσνάκη
19:17
Πέρασαν ανεκμετάλλευτα και τα δυο. by Αναστασία Βοσνάκη
19:18
18' Κι άλλο κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:18
Δεν το εκμεταλλεύτηκαν ούτε αυτό. by Αναστασία Βοσνάκη
19:19
20' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ! Ωραία ατομική ενέργεια του Χάκπο, έκανε και το σουτ και νίκησε τον Νίτσα για το 1-0! by Αναστασία Βοσνάκη
19:21
Ένα γκολ για τους Ολλανδούς κόντρα στη ροή του αγώνα. Να δούμε τη Ρουμανία πως θα αντιδράσει τώρα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:21
19:21
22' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:22
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
19:26
26' Ευκαιρία για την Ολλανδία! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Βράι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Νίτσα! by Αναστασία Βοσνάκη
19:27
19:28
29' Φάουλ για τους Ολλανδούς. Εκτελέστηκε, αλλά απομάκρυνε ο Μάριν. by Αναστασία Βοσνάκη
19:29
30' Άλλο ένα κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:30
Ανεκμετάλλευτο και αυτό. by Αναστασία Βοσνάκη
19:31
31' Γύρισμα του Ντάμφρις, έβγαλε σε κόρνερ ο Ντάγκουσιν. by Αναστασία Βοσνάκη
19:33
19:37
37' Ο Μόγκος έχει βγει εκτός αγωνιστικού χώρου μετά από σύγκρουση με τον Ντάμφρις. by Αναστασία Βοσνάκη
19:37
19:38
39' Ο Ρακόβιτσαν μπήκε στη θέση του Μόγκος. by Αναστασία Βοσνάκη
19:39
40' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:39
19:41
Από το γκολ της Ολλανδίας και μετά η Ρουμανία δεν έχει... φανεί. by Αναστασία Βοσνάκη
19:44
44' Γύρισμα ο Ντάμφρις, ο Σίμονς άργησε και δεν σούταρε με τη μια, με την μπάλα τελικά να καταλήγει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:45
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
19:46
45+1' Σουτ ο Ντράγκους, μπλόκαρε ο Φερμπρούχεν. by Αναστασία Βοσνάκη
19:48
45+3' Κόρνερ για τη Ρουμανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:48
19:49
Ημίχρονο! Η Ολλανδία πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα της Ρουμανίας, χάρη στο γκολ του Χάκπο. Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
19:49
20:01
20:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη
20:04
46' Μάλεν αντί Μπεργκβάιν για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:06
48' Φάουλ για τη Ρουμανία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:07
Εκτελέστηκε, με τον Φερμπρούχεν να διώχνει με τις γροθιές. by Αναστασία Βοσνάκη
20:09
50' Γύρισμα του Σίμονς, ο Μάλεν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:12
54' Τεράστια ευκαιρία για την Ολλανδία! Απίστευτη φάση διαρκείας των Ολλανδών, πρώτα ο Μάλεν και μετά ο Ντεπάι σχεδόν από τη μικρή περιοχή δεν μπορούν να σκοράρουν, γίνονται στη συνέχεια και οι καραμπόλες και ο Νίτσα μπλοκάρει. by Αναστασία Βοσνάκη
20:16
58' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:17
59' Φάση για τους Ολλανδούς! Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Νίτσα! by Αναστασία Βοσνάκη
20:18
60' Κόρνερ για τη Ρουμανία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:19
Νέο κόρνερ για τους Ρουμάνους. by Αναστασία Βοσνάκη
20:19
Πέρασαν και τα δυο ανεκμετάλλευτα. by Αναστασία Βοσνάκη
20:21
62' Δυνατό σουτ ο Χάκπο, ο Νίτσα με εντυπωσιακή επέμβαση βγάζει σε κόρνερ! by Αναστασία Βοσνάκη
20:22
63' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ! Ο Χάκπο με προβολή γράφει το 2-0! by Αναστασία Βοσνάκη
20:22
Τσεκάρεται. by Αναστασία Βοσνάκη
20:23
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ, οφσάιντ! Παραμένει το 1-0 υπέρ των Ολλανδών. by Αναστασία Βοσνάκη
20:24
20:26
67' Κάρτα ο Μάριν. by Αναστασία Βοσνάκη
20:28
69' Σάουτεν και Άκε εκτός, μέσα οι Φαν ντε Βεν και Φίρμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
20:28
20:30
72' Τσικαλντάου, Άλιμπεκ και Μιχάιλα μέσα, έξω οι Χάτζι, Ντράγκους και Μ. Μάριν. by Αναστασία Βοσνάκη
20:32
73' Φάση για την Ολλανδία! Ο Φίρμαν κάνει το πλασέ, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
20:35
20:35
20:39
80' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
Απομάκρυνε ο Ντράγκους. by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
82' Κίτρινη ο Στάντσιου. by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
83' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ! Αδιανόητο γκολ! Ο Χάκπο με τρομερό τρόπο περνά πάνω στην γραμμή τον Ντράγκουσιν και κρατά εντός γηπέδου την μπάλα πριν βγει άουτ, γυρίζει στον Μάλεν και αυτός εξ επαφής σκοράρει επί της ουσίας σε κενή εστία για το 2-0. by Αναστασία Βοσνάκη
20:49
Ένα παιδάκι μπήκε στο γήπεδο. Απομακρύνθηκε από την ασφάλεια. by Αναστασία Βοσνάκη
20:49
4 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
20:51
90+2' Κόρνερ για τη Ρουμανία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:51
20:52
90+3' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ! Η ομάδα του Κούμαν βγήκε στην επίθεση και ο Μάλεν μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ για το 3-0! by Αναστασία Βοσνάκη
20:54
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Ολλανδία επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Ρουμανίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. by Αναστασία Βοσνάκη
20:55
Δύο γκολ ο Μάλεν, ένα ο Χάκπο που είχε και ασίστ για την ομάδα του Κούμαν που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ενώ η Ρουμανία από την άλλη μεριά αποχαιρετά τη διοργάνωση. by Αναστασία Βοσνάκη