Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2024.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το Ελβετία-Γερμανία για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2024. by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1, ενώ ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Κώστα Μιαούλη. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ - Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ - Βίντμερ, Φρόιλερ, Τσάκα, Έμπισερ - Εντόι, Ρίντερ, Εμπολό by Αποστόλης Λιβάνιος
Γερμανία (Γιουλιάν Νάγκελσμαν): Νόιερ - Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ - Άντριχ, Κρόος - Μουσιάλα, Γκιντογκάν, Βιρτς - Χάβερτζ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:58
Στον πάγκο για πρώτη φορά ο Τσούμπερ, ο οποίος φαίνεται ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:58
Η οικοδέσποινα με το 2/2 (5-1 Σκωτία, 2-0 Ουγγαρία) έχει σφραγίσει εισιτήριο για τα νοκ άουτ της διοργάνωσης και θέλει τον βαθμό για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Την Τετάρτη δυσκολεύτηκε για 67 λεπτά, αλλά εκμεταλλεύτηκε την τρομερή επιθετική της ποιότητα και δεν πλήρωσε τις αμυντικές της αδράνειες. Μουσιάλα (22’) και Γκιντογκάν (67’), οι οποίοι κάνουν ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση, σημείωσαν τα γκολ της. Ο αρχηγός της έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Από δική του προσπάθεια (έκανε το κλέψιμο και την ασίστ πάρε-βάλε) έρχεται το 1-0 του Μουσιάλα, τελείωσε ιδανικά την άψογη ομαδική προσπάθεια για το 2-0. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:58
Η Ελβετία μετράει τέσσερις βαθμούς και θέλει να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ άουτ. Κάτι που θα καταφέρει σίγουρα, εφόσον δεν χάσει από τη Γερμανία. Μπορεί να πετύχει τον στόχο της σε περίπτωση ήττας, αν δεν νικήσει η Σκωτία την Ουγγαρία. Λύγισε με 3-1 την Ουγγαρία την 1η αγωνιστική, ενώ ήρθε ισοπάλη με τη Σκωτία (1-1). Η ομάδα του Γιακίν φόρτσαρε και ισοφάρισε με την γκολάρα του Σακίρι στο 26' (έχοντας μείνει πίσω με αυτογκόλ του Σαρ στο 13’), ενώ εν συνεχεία δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως άφησε ανεκμετάλλευτες. Δύο γκολ ακυρώθηκαν για τους Ελβετούς λόγω οφσάιντ. by Αποστόλης Λιβάνιος

22:02
2' Απειλεί η Γερμανία! Ο Γκιντογκάν χώθηκε ανάμεσα σε δύο αντιπάλους μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σαρ, κάλυψε και παραχώρησε κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:02
3' Κεφαλιά του Χάβερτζ, μπλόκαρε ο Ζόμερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:07
Πέραν της φάσης με τον Γκιντογκάν δεν έχει γίνει κάτι άλλο αξιοσημείωτο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
17' ΓΚΟΛ η Γερμανία, 0-1! Ο Μίτελστεντ έκανε το γύρισμα, ο Έμπισερ έδιωξε και λίγο μετά ο Άντριχ έκανε εκτός περιοχής σουτ που αιφνιδίασε τον Ζόμερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:18
Γίνεται έλεγχος της φάσης. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:18
ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! Παραμένει το 0-0, αφού μέσω onfield review επιβεβαιώθηκε ότι έχει κάνει φάουλ ο Μουσιάλα στον Έμπισερ την ώρα που ο τελευταίος έδιωχνε μετά το γύρισμα του Μίτελστεντ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:23
25' Κίτρινη στον Εντόι. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:28

28' ΓΚΟΛ η Ελβετία, 1-0!

Ο Ρίντερ έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Εντόι έκανε την προβολή, προλαβαίνοντας την έξοδο του Νόιερ και άνοιξε το σκορ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:29
Οριακή φάση, έγινε έλεγχος και μετράει το γκολ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
22:30
30' Τεράστια ευκαιρεία για την Ελβετία! Διαγώνιο σουτ του Εντόι, που ξέφυγε του Ρίντιγκερ μετά από ωραία κάθετη του Τσάκα πίσω από τη σέντρα, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:34
Φλερτάρει με αποβολή ο Εντόι που έχει κάρτα από το 25'. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
31%-69% η κατοχή της μπάλας. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
38' Κίτρινη στον Τα για επικίνδυνο παίξιμο. Χάνει το επόμενο ματς της Γερμανίας. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:40
Κόρνερ για τη Γερμανία. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:40
22:41
41' Ευκαιρία για τη Γερμανία! Σέντρα του Κρόος από τα αριστερά, σκαστή κεφαλιά του Ρίντιγκερ και η μπάλα εκτός. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:43
42' Νέα ευκαιρία για τη Γερμανία! Ο Μουσιάλα ξεδίπλωσε την κόντρα επίθεση της οικοδέσποινας και μοίρασε στον Χάβερτζ που έκανε κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ψηλά. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:43
43' Κάκιστο σουτ του Άντριχ, με την μπάλα να φεύγει έξω δίχως τύχη. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
22:47
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:48

Ημίχρονο στο ματς: Ελβετία-Γερμανία 1-0!

Το γκολ του Εντόι στο 28' με προβολή χωρίζει τις δύο ομάδες. Ακυρώθηκε τέρμα που σημείωσε ο Άντριχ στο 17' λόγω φάουλ του Μουσιάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:48
Αν μείνει η νίκη της Ελβετίας τερματίζει 1η στον 1ο όμιλο και αφήνει 2η τη Γερμανία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:02
Επέστρεψαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:03

Έναρξη στο β' μέρος!

23:08
50' Απειλεί η Γερμανία! Ο Βιρτς έδωσε κάθετα για τον Μουσιάλα που έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Ζόμερ έδιωξε και ο Γκιντογκάν έστειλε την μπάλα εκτός υπό πίεση. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
56' Σουτ του Κρόος, η μπάλα πέρασε εκτός. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:16
Πιέζει η Γερμανία. Έχει κλείσει την Ελβετία στην περιοχή της. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:20
61' Σότερμπεκ και Ράουμ αντί Τα και Μίτελσταντ για τη Γερμανία by Αποστόλης Λιβάνιος
23:22
63' Σουτ του Ράουμ, η μπάλα εκτός. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:22
64' Κεφαλιά του Γκιντογκάν, κόντρα και κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:26
65' Βάργκας, Αμντουνί και Ντουά μέσα για την Ελβετία, αντί Ρίντερ, Εντόι και Εμπολό by Αποστόλης Λιβάνιος
23:26
65' Μπάιερ αντί Άντριχ για τη Γερμανία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:27
66' Κίτρινη στον Τσάκα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:29
70' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία! Σουτ του Κίμιχ από κοντά, η μπάλα πάνω στον Ακάντζι, ενώ δεν μπόρεσε στη συνέχεια ο Μπάιερ να σκοράρει. Βέβαια του έκανε λαβή πάλης ο αντίπαλός του. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:29
Έλεγχος για πιθανό πέναλτι. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
Συνέχεια στο παιχνίδι. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
74' Εκτός περιοχής σουτ του Ντουά, η μπάλα στον Νόιερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:33
76' Φίλκρουγκ και Σανέ αντί Βιρτζ και Μουσιάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:34
Ανακατεύει κι άλλο την τράπουλα ο Νάγκελσμαν για να κάνει πιο επικίνδυνη τη Γερμανία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
81' Κίτρινη στον Βίντμερ, τράβηξε στον Ράουμ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:40
82' Εκτέλεσε το φάουλ ο Κρόος, έδιωξε ο Ζόμερ. Στη συνέχεια αστόχησε ο Σανέ, by Αποστόλης Λιβάνιος
23:41
Η μπάλα στα δίχτυα από τον Βάργκας για το 2-0 της Ελβετίας, αλλά σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ! by Αποστόλης Λιβάνιος
23:42
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ, παραμένει το 1-0! by Αποστόλης Λιβάνιος
23:43
85' Ευκαιρία για τη Γερμανία. Άστοχη κεφαλιά του Χάβερτζ από κόρνερ του Κρόος. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:46
88' Ευκαιρία για την Ελβετία. Ωραίο εκτός περιοχής σουτ του Τσάκα, έδιωξε ο Νόιερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:48
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:49

90'+2' ΓΚΟΛ η Γερμανία, 1-1!

Ο Φίκρουγκ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ράουμ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:52
Τέλος στο ματς: Ελβετία-Γερμανία 1-1! Πρώτη στον όμιλο η ομάδα του Νάγκελσμαν, πρόκριση ως δεύτερη η Ελβετία by Αποστόλης Λιβάνιος