Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024.

21:40
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέλγιο-Ρουμανία για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 22:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Γιάννη Πολιά. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων… by Αποστόλης Λιβάνιος
21:42
Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς - Καστάνιε, Φάες, Βερτόνχεν - Ντοκού, Τίλεμανς, Ονάνα, Τεάτ - Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο, Λουκάκου by Αποστόλης Λιβάνιος
21:42
Ρουμανία (Εντουάρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα - Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου - Μ. Μαρίν - Μαν, Ρ. Μαρίν, Στάντσιου, Μιχάιλα - Ντράγκους by Αποστόλης Λιβάνιος
21:42
Γήπεδο: «RheinEnergieStadion», Κολωνία by Αποστόλης Λιβάνιος
21:43
Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Μονόδρομος η νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους», καθώς ξεκίνησαν με ήττα από τη Σλοβακία με 1-0. Σε ένα ματς στο οποίο δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, αλλά στις φάσεις που το έκαναν, ήταν αναποτελεσματικοί και άτυχοι. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Μοιραίος ήταν ο Λουκάκου για το Βέλγιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:45
Εκ διαμέτρου αντίθετη η κατάσταση στις τάξεις της Ρουμανίας, η οποία στην πρώτη αγωνιστική εξέπληξε τους πάντες με την επιβλητική της εμφάνιση κόντρα στην Ουκρανία και την ευρεία νίκη της με 3-0! Μπορεί να ταξίδεψε στη Γερμανία ως το αουτσάιντερ του 5ου ομίλου, όμως στην πρεμιέρα της απέδειξε ότι αποτελεί μια πολύ υπολογίσιμη δύναμη! by Αποστόλης Λιβάνιος

22:02

2' ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 1-0!

Ο Λουκάκου έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Ντοκού, που έδωσε ξανά στον φορ της ομάδας και αυτός έστρωσε την μπάλα στον Τίλεμανς, που με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:05
Πιέζει η Ρουμανία, κέρδος ένα κόρνερ, έπειτα από... μπιλιάρδο στην άμυνα του Βελγίου. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:06
5' Απειλεί η Ρουμανία! Κεφαλιά του Μπούρτσα και ο Βέλγος τερματοφύλακας παραχωρεί κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:09
22:12
11' Σουτ του Τίλεμανς στα σώματα. Από το σημείο πάνω-κάτω που σκόραρε πριν. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:13
22:14
13' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Λουκάκου απαλλάχθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο με το εκτόπισμά του, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως ήθελε από εξαιρετική θέση, η μπάλα κόντραρε στον Ντραγκούσιν και πήρε το κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:14
Πέρασε ανεκμετάλλευτο... by Αποστόλης Λιβάνιος
22:18
18' Εκτός ισορροπίας σουτ του Ονάνα, μάζεψε ο Ρουμάνος τερματοφύλακας. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
18' Ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Λουκεμπάκιο βρέθηκε σε καλή θέση, έφερε την μπάλα στο αριστερό, αλλά ο Νίτσα απέκρουσε. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
22:20
Στημένη μπάλα για τη Ρουμανία. Σε καλή θέση για γέμισμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:21
Ο Τεάτ παραχώρησε κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:21
21' Δίχως αντίκρισμα η προσπάθεια του Μιχάιλα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:23
23' Νέα καλή στιγμή για το Βέλγιο! Ο Ντοκού βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά τον έκοψε η άμυνα της Ρουμανίας την ύστατη στιγμή. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:24
Ο Νίτσα μάζεψε μετά το κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:24
24' Επικίνδυνη κόντρα για τη Ρουμανία, με τον Μιχάιλα να είναι ο εκφραστής της, αλλά το σουτ του βρήκε στον Βερτόνχεν. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:26
Μίνι διακοπή στο ματς. Cooling break για την ακρίβεια επί τη ευκαιρία του τραυματισμού παίκτη των Ρουμάνων. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:32
22:33
34' Σουτ του Λουκεμπάκιο έπειτα από κόντρα των Βέλγων, κόντρα και κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:34
72%-28% η κατοχή της μπάλας υπέρ των Βέλγων. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
35' Κίτρινη στον Λουκεμπάκιο για φάουλ στον Ντράγκουσιν. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:36
37' Σουτ του Μαν, μπλόκαρε ο Καστέλς. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:39
22:43
43' Απειλεί το Βέλγιο! Εδώ θα μπορούσε να κάνει το 2-0, καθώς ο Λουκεμπάκιο μοίρασε κάθετα για τον Ντε Μπρόινε, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν εξαιρετικά αδύναμο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
45' Άστοχη κεφαλιά του Μπούρτσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:46

Ημίχρονο στο ματς: Βέλγιο-Ρουμανία 1-0!

Το γκολ του Τίλεμανς στα 74'' χωρίζει τις δύο ομάδες, θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα η ομάδα του Βελγίου, η οποία καίγεται για τη νίκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:01

Έναρξη στο β' μέρος!

23:02
46' Σουτ του Μαν, στην αγκαλιά του Καστέλς. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:03
23:04
48' Ευκαιρία για τη Ρουμανία! Η ομάδα του Ιορντανέσκου βγήκε στην κόντρα με τον Μιχάιλα, αλλά το σουτ που έπιασε ήταν άστοχο, με την μπάλα να περνάει αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:07
51' Ωραία προσπάθεια του Ντοκού απ' τ' αριστερά, αλλά το γύρισμά του εκτός από δυνατό ήταν και πιο ψηλά από εκεί που ήθελε ο Λουκάκου. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:08
52' Φαλτσαριστό σουτ του Ντε Μπρόινε λίγο έξω απ' την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:11
55' Απειλεί το Βέλγιο! Σουτ του Ντε Μπρόινε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Νίτσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:11
56' Αλλαγή για το Βέλγιο: Ο Τροσάρ στη θέση του Λουκεμπάκιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:12
57' Πολύ άστοχο σουτ του Μιχάιλα, σε εκτός περιοχής προσπάθεια. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:14
58' Καλή στιγμή για το Βέλγιο. Λουκάκου και Ντε Μπρόινε συνεργαστήκαν, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα για τον Ντοκού, αλλά ήταν πολύ κακό το σουτ του. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
59' Απειλεί η Ρουμανία! Ο Ράντιου έφυγε κάθετα, αλλά ο Βερτόνχεν γύρισε, κάλυψε και απομάκρυνε. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
60' Κίτρινη στον Μπάντσου. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:19

63' ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 2-0!

Κάθετη του Ντε Μπρόινε για τον Λουκάκου, που εκτελεί τον Νίτσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:20
Οριακή φάση. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:20
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ, παραμένει το 1-0! Είναι οριακά οφσάιντ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:20
Εντάξει, είναι και άτυχος ο Λουκάκου (του ακυρώθηκαν δύο γκολ στην πρεμιέρα). by Αποστόλης Λιβάνιος
23:21
Φωνές των Ρουμάνων για χέρι μέσα στην περιοχή πέναλτι. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:21
65' Κίτρινη στον Μ. Μάριν by Αποστόλης Λιβάνιος
23:22
66' Ευκαιρία για το Βέλγιο! Σουτ του Λουκάκου πάνω τον Νίτσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:22
67' Κακό σουτ του Ντε Μπρόινε, η μπάλα πάρα πολύ πάνω από την αντίπαλη εστία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:23
23:23
23:24
67' Ολάρου και Χάτζι αντί Μ. Μαρίν και Μιχάιλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:24
68' Σούπερ ευκαιρία για τη Ρουμανία! Ο Μαν βρέθηκε φάτσα με την εστία, αλλά τον νίκησε ο Καστέλς. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:28
72' Καράσκο και Μανγκαλά αντί Τίλεμανς και Ντοκού. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
75' Πολύ μακρινό και πολύ άστοχο σουτ του Ρ. Μαρίν. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
Ζητάει αλλαγή ο Τεάτ για το Βέλγιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:32
23:32
77' Ντεμπάστ στη θέση του Τεάτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:32
Το Βέλγιο δεν έχει καθαρίσει το ματς και κινδυνεύει να το πληρώσει. Είχε τις ευκαιρίες να το κάνει. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:35

80' ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 2-0!

Βολέ του Καστέλς, η μπάλα φτάνει στον Ντε Μπρόινε, που βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:36
Τσεκάρεται το γκολ... by Αποστόλης Λιβάνιος
23:36
Μετράει κανονικά, 2-0. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
82' Ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Τροσάρ να βγαίνει σε θέση βολής έπειτα από μπαλιά του Καράσκο, αλλά δίστασε να εκτελέσει, θέλησε να βρει τον Λουκάκου και η αντίπαλη άμυνα έκοψε. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:41
85' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρουμανία με τον Άλιμπεκ, έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Καστάνιε. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:46
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:48
90'+2' Σουτ του Ντράγκουσιν, κόντρα και κόρνερ για τη Ρουμανία by Αποστόλης Λιβάνιος
23:48
Ακόμη και το 2-1 μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό για τη Ρουμανία, σε έναν τόσο οριακό όμιλο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:50

Τέλος στο ματς: Βέλγιο-Ρουμανία 2-0!

Τα γκολ από Τίλεμανς (2') και Ντε Μπρόινε (80') έδωσαν τη νίκη στους "διαβόλους". by Αποστόλης Λιβάνιος