Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Γεωργίας με την Τσεχία για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024. by Χρήστος Λόης
Τηλεοπτικά από ΕΡΤ1 και ραδιοφωνικά φυσικά στον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Κώστα Μιαούλη. by Χρήστος Λόης
15:45
Στο Αμβούργο και συγκεκριμένα στο «Volksparkstadion» το παιχνίδι που έχει χαρακτήρα «do or die». by Χρήστος Λόης
15:45
Και αυτό διότι, αμφότερες οι ομάδες ηττήθηκαν στην πρεμιέρα τους στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, παρά τις καλές εμφανίσεις που πραγματοποίησαν, αλλά και τις ομηρικές μάχες που έδωσαν κόντρα σε Τουρκία και Πορτογαλία. by Χρήστος Λόης
15:45
Την περασμένη Τρίτη, οι Γεωργιανοί ηττήθηκαν δύσκολα με 3-1 από την Τουρκία στο Ντόρτμουντ, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με μπόλικες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ στο 25' για να απαντήσει η ομάδα του Σανιόλ με τέρμα του Μικαουτάτζε επτά λεπτά αργότερα. Το 2-1 έγινε με τρομερό τέρμα του Γκιουλέρ στο 65', με τη Γεωργία έκτοτε να πιέζει για την ισοφάριση, έχοντας μεταξύ άλλων και δύο δοκάρια στο 70' και το 90+6', προτού η Τουρκία διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε άδειο τέρμα, καθώς ο κίπερ Μαμαρντασβίλι είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή. by Χρήστος Λόης
15:45
Αν και «πρωτάρα», η Γεωργία έδειξε τα... δόντια της από το πρώτο κιόλας της παιχνίδι, κερδίζοντας τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του φίλαθλου κοινού. Το πάθος, την ποιότητα, αλλά κυρίως, την αυταπάρνηση που βγάζει η παρέα του Κβαρατσχέλια στον αγωνιστικό χώρο, καλείται να το μετουσιώσει σε βαθμό ή βαθμούς απόψε, αν θέλει φυσικά να συνεχίσει στη διοργάνωση και να μην γνωρίσει πρόωρο αποκλεισμό. by Χρήστος Λόης
15:45
Στον αντίποδα, οι Τσέχοι έμειναν με άδεια χέρια στην πρεμιέρα τους στο Euro 2024, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Πορτογαλία. Ένα αποτέλεσμα που πριν τη σέντρα του ματς θα έλεγε κανείς πως ήταν το λογικό και το «νορμάλ», όμως, η εικόνα και η έκβαση του αγώνα, αφήνουν ένα μεγάλο... «αχ» στο σύνολο του Ιβάν Χάσεκ. Και αυτό διότι, παρά τις πολλές ευκαιρίες των Ίβηρων, οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 62' με τον Πρόβοντ, για να δεχθούν την... βίαιη ανατροπή, αρχικώς με το αυτογκόλ του Χράνατς στο 69' και στη συνέχεια με το τέρμα του Κονσεϊσάο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. by Χρήστος Λόης
15:45
Στα «χαρτιά» τουλάχιστον, η Τσεχία είναι το φαβορί για τον αποψινό αγώνα. Με δεδομένο πως έβγαλε νωρίς την «υποχρέωση» με το μεγαθήριο του ομίλου, είναι στο δικό της χέρι να κάνει το «2 στα 2» κόντρα σε Γεωργία και Τουρκία - ή έστω να πάρει 4 βαθμούς που μπορεί να αρκούν για την πρόκριση - και να δώσει το «παρών» στα νοκ άουτ του θεσμού. Τα πάντα όμως θα κριθούν στο γήπεδο, για μια ομάδα που πάντως έχει δεχθεί γκολ στα 10 από τα 12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης! by Χρήστος Λόης
15:45
Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανός) by Χρήστος Λόης
15:46
Πάμε και στις ενδεκάδες... by Χρήστος Λόης
15:46
Γεωργία (Βιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι - Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια - Κακαμπάτζε, Κοτσορασβίλι, Τσιταϊσβίλι, Νταβιτασβίλι, Μεκβαμπισβίλι - Κβαρατσχέλια, Μικαουτάτζε. by Χρήστος Λόης
15:46
Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ - Χόλες, Χράνατς, Κρέιτσι - Τσουφάλ, Πρόβοντ, Σούτσεκ, Τζούρασεκ - Χλόζεκ, Σικ, Τσέρνι. by Χρήστος Λόης
15:51
Σε 10 λεπτά περίπου η έναρξη της αναμέτρησης. by Χρήστος Λόης
15:54
Κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων. by Χρήστος Λόης
15:55
Έχουμε την ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Πρώτα της Τσεχίας και στη συνέχεια της Γεωργίας. by Χρήστος Λόης
15:59
Θερμή χειραψία μεταξύ των Σανιόλ και Χάσεκ. by Χρήστος Λόης
16:00
Όλα έτοιμα στο Αμβούργο. by Χρήστος Λόης
16:00
1' Πάμε! by Χρήστος Λόης
16:01
1' Με μεγαλύτερη ορμή έχει μπει η Γεωργία. by Χρήστος Λόης
16:02
3' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία! Ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Χλόζεκ και στη συνέχεια απέκρουσε εντυπωσιακά και την προσπάθεια του Σικ. by Χρήστος Λόης
16:05
3' Διώχνει την κεφαλιά του Σικ ο Μαμαρντασβίλι. by Χρήστος Λόης
16:05
6' Μπήκε με μεγαλύτερη ορμή η Γεωργία, όμως, «απάντησε» η Τσεχία με τρεις ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού. by Χρήστος Λόης
16:07
by Χρήστος Λόης
16:07
8' Σουτ του Τσέρνι, φώναξαν για χέρι από την Τσεχία, αλλά δεν υπάρχει κάτι. by Χρήστος Λόης
16:11
10' Πάτησε περιοχή ο Νταβιτασβίλι και ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κρέιτσι. «Παίζετε» από τον Ζίμπερτ. by Χρήστος Λόης
16:11
16:11
16:13
13' Ακίνδυνο το σουτ του Πρόβοντ. by Χρήστος Λόης
16:14
14' Παραχωρεί κόρνερ ο Νταβιτασβίλι, δεύτερο για την Τσεχία. by Χρήστος Λόης
16:14
15' Διώχνει ο Μαμαρντασβίλι την κεφαλιά του Σικ, νέο κόρνερ για τους Τσέχους. by Χρήστος Λόης
16:15
15' Επιμένει για να βρει το γκολ η Τσεχία. by Χρήστος Λόης
16:18
18' Μαρκάρισμα του Τσούφαλ στον Κβαρατσχέλια, πρώτη κίτρινη στο ματς. by Χρήστος Λόης
16:20
16:22
23' ΓΚΟΛ η Τσεχία! Δυνατό πλάγιο από τα δεξιά, αδυναμία των Γεωργιανών να απομακρύνουν και ο Χλόζεκ έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. by Χρήστος Λόης
16:24
24' Δεν μετράει το γκολ μετά από εξέταση του VAR, καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του Χλόζεκ! by Χρήστος Λόης
16:25
Το 0-0 παραμένει στο Γεωργία-Τσεχία. by Χρήστος Λόης
16:26
27' Σύγκλινε στην περιοχή ο Κβαρατσχέλια, κόπηκε από την άμυνα των Τσέχων. by Χρήστος Λόης
16:29
29' Βρήκε χώρο και έκανε το σουτ ο Χλόζεκ, στην αγκαλιά του Μαμαρντασβίλι η μπάλα. by Χρήστος Λόης
16:29
16:32
16:33
34' Κλείνει καλά τους χώρους η άμυνα της Τσεχίας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φανεί απειλητική η Γεωργία. by Χρήστος Λόης
16:34
35' Κερδίζει κόρνερ ο Νταβιτασβίλι. by Χρήστος Λόης
16:36
36' Βγάζει άμυνα η Τσεχία και φάουλ του Κάσια, που βλέπει την κίτρινη κάρτα. Πρώτη για τους Γεωργιανούς. by Χρήστος Λόης
16:41
40' Κίτρινη στον Πρόβοντ για δυνατό μαρκάρισμα από πίσω στον Μικαουτάτζε. by Χρήστος Λόης
16:41
41' Παίρνει κόρνερ από τα αριστερά ο Κβαρατσχέλια. by Χρήστος Λόης
16:43
44' Φάουλ για τη Γεωργία από τα δεξιά, ευκαιρία για ένα γέμισμα στην περιοχή. by Χρήστος Λόης
16:44
16:45
45' Νέα στατική φάση -σε καλύτερο σημείο- για τη Γεωργία από τα δεξιά. Πάνω από την μπάλα ο Κβαρατσχέλια. by Χρήστος Λόης
16:46
45'+1' Τεράστια ευκαιρία για τη Γεωργία! Εκτέλεσε το φάουλ ο Κβαρατσχέλια, η άμυνα της Τσεχίας δεν απομάκρυνε, με τον Κάσια να αστοχεί εξ επαφής. by Χρήστος Λόης
16:47
45'+2' Πέναλτι για τη Γεωργία από εξέταση του VAR, έχει βρει η μπάλα στο χέρι του Χράνατς από το φάουλ του Κβαρατσχέλια! by Χρήστος Λόης
16:47
Πάνω από την μπάλα ο Μικαουτάτζε. by Χρήστος Λόης
16:48
45'+4' ΓΚΟΛ για τη Γεωργία! Εύστοχο χτύπημα του Μικαουτάτζε στην αριστερή γωνία του Στάνεκ και 1-0 για τους Γεωργιανούς. by Χρήστος Λόης
16:50
45'+5' Μεγάλη επέμβαση του Μαμαρντασβίλι στο σουτ του Σικμ και κόρνερ για την Τσεχία. by Χρήστος Λόης
16:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Γεωργία-Τσεχία 1-0 by Χρήστος Λόης
16:51
Πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα οι Γεωργιανοί, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μικαουτάτζε. by Χρήστος Λόης
17:07
46' Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο! by Χρήστος Λόης
17:07
17:07
17:08
47' Κίτρινη στον Γιούρασεκ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μικαουτάτζε. by Χρήστος Λόης
17:13
17:14
53' Ο Χόλες έκοψε τον Κβαρατσχέλια που προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση και είδε την κίτρινη κάρτα. by Χρήστος Λόης
17:17
55' Δύο αλλαγές για την Τσεχία: Εκτός οι Τσέρνι και Χλόζεκ, εντός οι Λινγκρ και Γιουράσεκ. by Χρήστος Λόης
17:18
57' Κερδίζει κόρνερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Λινγκρ. by Χρήστος Λόης
17:19
57' Μεγάλη στιγμή για τη Γεωργία! Έφυγε στην αντεπίθεση ο Κβαρατσχέλια, πάσαρε στον Μεκβαμπισβίλι, που πλάσαρε αλλά το τελείωμά του έφυγε άουτ. by Χρήστος Λόης
17:20
59' ΓΚΟΛ για την Τσεχία, φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Λινγκρ βρήκε το δοκάρι και ο Σικ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το 1-1. by Χρήστος Λόης
17:23
62' Λίγο έξω η κεφαλιά του Κρέιτσι, πλησίασε την ανατροπή η Τσεχία! by Χρήστος Λόης
17:25
62' Διπλή αλλαγή για τη Γεωργία: Εκτός οι Νταβιτασβίλι, Τσιταϊσβίλι, στις θέσεις τους οι Τσακβετάτζε και Λοτοσβίλι. by Χρήστος Λόης
17:28
66' Μεγάλη επέμβαση του Μαμαρντασβίλι στο σουτ του Γιουράσεκ. by Χρήστος Λόης
17:28
67' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σικ. by Χρήστος Λόης
17:29
68' Εκτός ο φορ της Λεβερκούζεν, στη θέση του ο Χίτιλ. by Χρήστος Λόης
17:30
17:30
17:32
71' Τρομερά άστοχο το σουτ του Κβαρατσχέλια. by Χρήστος Λόης
17:33
72' Σε κόρνερ το σουτ του Κρέιτσι. by Χρήστος Λόης
17:38
76' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο του ματς, παραμένει το 1-1. by Χρήστος Λόης
17:38
77' Σέντρα του Γιούρασεκ, πήρε την κεφαλιά ο Χίτιλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. by Χρήστος Λόης
17:39
78' Στοπ του Μαμαρντασβίλι στην προσπάθεια του Λινγκρ. by Χρήστος Λόης
17:42
81' Κίτρινη στον Σούτσεκ για τη σύγκρουση με τον Κβαρατσχέλια. by Χρήστος Λόης
17:47
81' Δύο αλλαγές για την Τσεχία: Εκτός οι Πρόβοντ και Γιούρασεκ, εντός οι Μπάρακ και Σέβτσικ. by Χρήστος Λόης
17:48
82' Κίτρινη για τον Γκβελεσιάνι. by Χρήστος Λόης
17:48
82' Δύο αλλαγές και για τη Γεωργία: Εκτός οι Κβαρατσχέλια και Κβιρκβέλια, εντός οι Γκβελεσιάνι και Λομπζανίτζε. by Χρήστος Λόης
17:49
83' Κίτρινη στον Μεκβαμπισβίλι. by Χρήστος Λόης
17:49
86' Πιέζει για το γκολ η Τσεχία. by Χρήστος Λόης
17:50
88' Κόρνερ για τη Γεωργία, ενώ αλλαγή έγινε νωρίτερα με τον Μικαουτάτζε να δίνει τη θέση του στον Κβιλιτάια. by Χρήστος Λόης
17:52
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Χρήστος Λόης
17:57
90'+4' Στην αγκαλιά του Μαρμαντασβίλι το σουτ του Γιουράσεκ. by Χρήστος Λόης
17:57
90'+5' Τεράστια χαμένη για τη Γεωργία! Αστόχησε σε πάρε-βάλε του Τσακβετάτζε ο Λομπτζανίτζε στην τελευταία φάση του ματς και δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στη Γεωργία. by Χρήστος Λόης
17:57
Τέλος του αγώνα: Γεωργία-Τσεχία 1-1 by Χρήστος Λόης
18:01
Ο Μαμαρντασβίλι έκανε το ματς της ζωής του και η Τσεχία έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία, δυσκολεύοντας το έργο της για πρόκριση στους «16» του Euro 2024! by Χρήστος Λόης