Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη δεύτερη αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024.

15:40
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
15:40
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Σλοβακίας με την Ουκρανία, στο Ντίσελντορφ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 5ο όμιλο του Euro 2024. by Σπύρος Σιαμπλής
15:41
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ τις αρχικές 11άδες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
15:42
by Σπύρος Σιαμπλής
15:43
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Άγγλος Μάικλ Όλιβερ, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Μπάστιαν Ντάνκερτ από την Γερμανία. by Σπύρος Σιαμπλής
15:46
Το γήπεδο ειναι σχεδόν κατάμεστο, παρότι μάλιστα βρέχει στο Ντίσελντορφ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:47
Ο λόγος, φυσικά, είναι η κρισιμότητα του αγώνα: η Σλοβακία θέλει τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση τη διοργάνωσης από σήμερα, ενώ η Ουκρανία για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης. by Σπύρος Σιαμπλής
15:52
Το τελετουργικό λαμβάνει χώρα εδώ και λίγη ωρα... by Σπύρος Σιαμπλής
15:53
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές τώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:54
Θερμός εναγκαλισμός των δύο προπονητών! by Σπύρος Σιαμπλής
15:54
Ώρα για τους εθνικούς ύμνους των δύο χωρών... by Σπύρος Σιαμπλής
15:57
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
16:00
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γκέρχαρντ Άιγκνερ, πρώην γενικού γραμματέα της UEFA, που έφυγε χθες από την ζωή. by Σπύρος Σιαμπλής
16:01
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Σλοβακία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:06
3' Φάουλ υπέρ της Ουκρανίας, στον χώρο του κέντρου, στον Σουντάκοφ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:07
6' Ο Ντόβμπικ κατεβάζει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά στη συνέχεια κάνει επιθετικό φάουλ στον Βάβρο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:09
8' Επικίνδυνη σέντρα από αριστερά, από τον Ντούντα, στα χέρια του Τρούμπιν η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:11
10' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για την Σλοβακία, με την εντυπωσιακή προσπάθεια του Χαράσλιν και τον Τρούμπιν να αποκρούει! by Σπύρος Σιαμπλής
16:13
11' Νεά χαμένη ευκαιρία για την Σλοβακία, αυτή την φορά με τον Σχραντς να μην μπορεί να νικήσει τον Τρούμπιν... by Σπύρος Σιαμπλής
16:17
16' Φάουλ υπέρ της Σλοβακίας σε επικίνδυνο σημείο... by Σπύρος Σιαμπλής
16:18
17' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Χάντσκο, αποκρούει με ωραίε επέμβαση ο Τρούμπιν! by Σπύρος Σιαμπλής
16:19
17' Γκολ! 1-0 η Σλοβακία, με τον Σχραντς να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά το γέμισμα του Χαράσλιν από την αριστερή πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
16:24
22' Αντεπίθεση της Ουκρανίας, αλλά το σουτ του Μούντρικ στο όριο της μεγάλης περιοχής είναι απελπιστικά άστοχο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:25
Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου και η Σλοβακία προηγείται απόλυτα δίκαια. Πάει πρώτη στις μονομαχίες, έχει επιβάλλει τον ρυθμό της, χαμένες ευκαιρίες και έναν Σχραντς... παντού! Η Ουκρανία ψάχνεται σε άμυνα και επίθεση, δυσκολεύεται ακόμα και να κρταλησει την μπάλα... by Σπύρος Σιαμπλής
16:27
16:27
16:29
16:29
16:30
28' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ουκρανία, με την ατιομική ενέργεια του Ντόβμπικ και το σουτ από θέση μέσα αριστερά, για να κερδίσει τελικά «μόνο» το κόρνερ, από την σωτήρια αρέμβαση του Πέκαρικ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:30
29' Δεύτερο διαδοχικό κόρνερ και μια ακόμα καλή στιγμή για την Ουκριανία, με τον Γιαρμολένκο να μην κάνει την προβολή όπως θα ήθελε, στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
16:32
31' Κόρνερ για την Σλοβακία, τώρα, από την δεξιά πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
16:33
32' Εκτέλεση από Ντούντα, επιθετικό φάουλ του Σκρίνιαρ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:36
34' Δοκάρι για την Ουκρανία, μετά την προσπάθεια του Τίμτσουκ από διαγώνια θέση και δεξιά της μεγάλης περιοχής! by Σπύρος Σιαμπλής
16:37
36' Μια ακόμα χαμένη ευκαιρία για την Ουκρανία, με τον Μούντρικ να βγαίνει τετ α τετ με τον Ντουμπράβκα, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει από πλάγια θέση... by Σπύρος Σιαμπλής
16:42
40' Επιθετικό φάουλ του Ντόβμπικ, μέσα στην αντίπαλη περιοχή. by Σπύρος Σιαμπλής
16:43
16:43
42' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ουκρανία. by Σπύρος Σιαμπλής
16:44
43' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Ζιντσένκο, αποκρούει ο Ντουμπράβκα στην κλειστή του γωνία. by Σπύρος Σιαμπλής
16:45
44' Καλή στιγμή για την Σλοβακία, μετά από ώρα, με τον Ντούντα να βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά τον Τρούμπιν να πέφτει και να αποκρούει σε κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:46
45' Ένα λεπτό οι καθυατερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Σλοβακία να προηγείται της Ουκρανίας με 1-0, χάρη στο γκολ του Σχραντς στο 17'. by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
Έβγαλε αντίδραση στα δεύτερο μισό του πρώτου 45λεπτου η Ουκρανία, ανεβάζοντας ταχύτητα και φτιάχνοντας φάσεις, ενώ είχε και δοκάρι με τον Τίμτσουκ! Ωστόσο, η Σλοβακία κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και πάει στα αποδυτήρια έχονατς την δυνατότητα να διορθώσει κάποια πράγματα, κυρίως σε επίπεδο ψυχραιμίας και αντιμετώπισης κάποιων καταστάσεων. by Σπύρος Σιαμπλής
17:02
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
17:03
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ουκρανία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:04
46' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Πέκαρικ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:09
51' Καλή φάση στην αντεπίθεση για την Ουκρανία, με την κεφαλιά του Ντόβμπικ όμως να γίνεται με λάθος φορά σώματος και να περνάει παράλληλα με την εστία του Ντουμπράβκα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:12
54' Γκολ! 1-1 ισοφαρίζει η Ουκρανία, με τον Ζιντσένκο να κάνει την συρτή πάσα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο ανενόχλητος Σαπαρένκο με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα... by Σπύρος Σιαμπλής
17:18
60' Διπλή αλλαγή για την Σλοβακια. Ντούντα και Μπόζενικ έξω, Μπένες και Στρέλετς στις θέσεις τους. by Σπύρος Σιαμπλής
17:19
61' Κόρνερ για την Ουκρανία περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
17:21
63' Νέα διακοπή στο παιχνίδι, λόγω τραυματισμού του Χάντσκο. by Σπύρος Σιαμπλής
17:24
Είναι εμφανές πλέον ότι η αυτοπεποίθηση βρίσκεται στην πλευρά της Ουκρανίας, που έχει ισοφαρίσει και βγάζει μια ηρεμία στο παιχνίδι της, ως προς την επίτευξη της ανατροπής. Η Σλοβακία βέβαια, μπορεί να απειλήσει στην κόντρα, αλλά δείχνει ένα κλικ πίσω... by Σπύρος Σιαμπλής
17:25
67' Ντόβμπικ και Γιαρμολένκο εκτός, Γιάρεμτσουκ και Ζούμπκοφ αντ' αυτών. by Σπύρος Σιαμπλής
17:26
67' Χαράσλιν και Χάντσκο δίνουν τις θέσεις τους σε Σουσλόφ και Ομπερτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:27
69' Κόρνερ για την Ουκρανία, από την αριστερή πλευρά, δίχως αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:33
74' Πολύ μγάλη ευκαιρία για την Ουκρανία, στην αντεπίθεση, με τον Μούντρικ να σουτάρει από δύσκολη γωνία και αριστερά και τον Ντουμπράβκα να βρίσκει την μπάλα αφού εκείνη χτυπάει στο δεξί του δοκάρι! by Σπύρος Σιαμπλής
17:35
77' Σουτ του Ζουμπκόφ, μέσα παό την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
17:38
80' Γκολ! 2-1 η Ουκρανία, με τον Γιάρεμτσουκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά το καταπληκτικό του κατέβασμα και το πλασέ στον Ντουμπράβκα, από την πολύ ωραία πάσα του Σαπαρένκο. by Σπύρος Σιαμπλής
17:39
Και τώρα οι Σλοβάκοι, οι οποίοι έχουν... εξαφανιστεί στο δεύτερο μέρος, καλούνται να αντιδράσουν. by Σπύρος Σιαμπλής
17:40
17:42
84' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σλοβακία που κερδίζει ο Σκρίνιαρ, ύστερα από μαρκάρισμα του Γιάρεμτσουκ. Βγήκε κίτρινη κάρτα στον δεύτερο, η πρώτη γενικότερα στο ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
17:42
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
17:44
85' Διπλή αλλαγή για την Ουκρανία. Οι Σίντορτσουκ και Μαλινόφσκι αντί των Μπράζκο και Μούντρικ, αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:44
17:44
86' Ο Σρανζ αντί του Σάουερ για τη Σλοβακία. by Σπύρος Σιαμπλής
17:45
87' Ακόμα μία στατική φάση για τη Σλοβακία, περιμετρικά της μεγάλης περιοχής της Ουκρανίας. Ούτε τώρα θα βγει κάτι. by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
17:48
90' Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Σπύρος Σιαμπλής
17:49
90'+1' Ακόμα ένα κόρνερ για τους Σλοβάκους. by Σπύρος Σιαμπλής
17:51
Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στην «καρδιά» της περιοχής, όμως το μονοκόμματο σουτ του Βάβρο ήταν... απελπιστικό (δεν ήρθε σε καλή επαφή με την μπάλα). by Σπύρος Σιαμπλής
17:51
Ακόμα δυόμισι λεπτά. by Σπύρος Σιαμπλής
17:53
Τελευταία ενδεχομένως επίθεση για τη Σλοβακία. by Σπύρος Σιαμπλής
17:53
Τέλος! Η Ουκρανία θα επικρατήσει 2-1 της Σλοβακίας και μάλιστα με ανατροπή! Έτσι, αφενός παρέμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στους «16», αφετέρου έβαλε... φωτιά στον 5ο όμιλο. Ο Σρανζ άνοιξε το σκορ στο 17', με την Ουκρανία να το φέρνει «τούμπα» στο δεύτερο μέρος χάρη στα τέρματα των Σαπαρένκο (54') και Γιάρεμτσουκ (80'). by Σπύρος Σιαμπλής