Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2024.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Σκωτία-Ελβετία, η οποία θα διεξαχθεί στην Κολωνία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Euro 2024. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Σέντρα στις 22:00. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Εφιαλτικό ξεκίνημα για την Σκωτία, η οποία ηττήθηκε 5-1 στην πρεμιέρα από την οικοδέσποινα Γερμανία. Σε ένα ματς που δεν σημείωσε τελική (το τέρμα της ήρθε με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ). Αποτέλεσμα που συνοδεύτηκε στη χώρα και με έντονη κριτική στο πρόσωπο του Ομοσπονδιακού τεχνικού, Στιβ Κλαρκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Από την άλλη, η Ελβετία επικράτησε 3-1 της Ουγγαρίας. Το σύνολο του Μουράτ Γιακίν πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενο 2-0 χάρη στα τέρματα των Ντουά και Έμπισερ (ο δεύτερος, πέρα από την γκολάρα του, είχε και τρομερή ασίστ στο 1-0). Οι Ούγγροι μείωσαν στο 66', ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν λύγισαν αλλά βρήκαν και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις (90'+3') με τον Εμπολό, σφραγίζοντας το ξεκίνημα με το… δεξί. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Δείτε τα highlights από τις δύο προαναφερθείσες αναμετρήσεις: by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο, η Γερμανία έκανε το 2/2 επικρατώντας 2-0 της Ουγγαρίας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
21:48
Ας θυμηθούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν – Ράλστον, Χέντρι, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ, Ρόμπερτσον – ΜακΤόμινεϊ, Γκίλμουρ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκίν – Άνταμς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Στον πάγκο για τη Σκωτία: Κέλι, Κλαρκ, Σανκλαντ, Κρίστι, Κούπερ, Άρμστονγκ, Μόργκαν, Κόνγουεϊ, Τζακ, ΜακΚρόρι, ΜακΛίν, Τέιλορ, Φόρεστ, ΜακΚένα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ – Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ – Βίντμερ, Τζάκα, Φρόιλερ, Σακίρι – Έμπισερ, Βάργκας, Εντόνι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Στον πάγκο για την Ελβετία: Εμβογκό, Κόμπελ, Στεργίου, Ελβέντι, Εμπολό, Οκαφόρ, Στέφεν, Ζέσιγκερ, Σιέρο, Ντουά, Γιασάρι, Αμντουνί, Ρίντερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Να σημειωθεί ότι εκτός αποστολής για την Ελβετία και σε αυτό το ματς, όπως σ' εκείνο της πρεμιέρας με την Ουγγαρία, θα μείνει ο Στίβεν Τσούμπερ, με τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ να μην έχει ξεπεράσει όπως φαίνεται τον τραυματισμό που είχε αποκομίσει στη γάμπα στο φιλικό με την Αυστρία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Εκτός για τη Σκωτία ο Πόρτιους που αποβλήθηκε κόντρα στη Γερμανία και τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές από την UEFA. by Μανώλης Μουσουράκης
21:53
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σλοβάκος Ιβάν Κούζλιακ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Η ώρα για τους εθνικούς ύμνους. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα -και σ' αυτό το γήπεδο- από τους φιλάθλους των ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
Back-to-back κόρνερ για τη Σκωτία, από αριστερά όπως επιτίθεται. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
9' Αντεπίθεση με προϋποθέσεις για τη Σκωτία, χωρίς όμως να βγάλει κάτι για την ομάδα του Στιβ Κλαρκ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
13' ΓΚΟΛ η Σκωτία! 1-0! Σκόρερ ο ΜακΤόμινεϊ! Υπέροχη εκδήλωση αντεπίθεσης από τους Σκωτσέζους μετά από κόρνερ της Ελβετίας, με τον Ρόμπερτσον να κουβαλά την μπάλα, η οποία έφτασε στον χαφ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκόραρε με μονοκόμματο σουτ, ευνοούμενος και από την κόντρα στον Σαρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Η UEFA το έχει χρεώσει ως αυτογκόλ στον Σαρ. Βέβαια, η μπάλα μετά το σουτ του ΜακΤόμινεϊ φάνηκε να έχει πορεία προς την εστία. Έτσι και τα δύο τέρματα που έχει σημειώσει μέχρι στιγμής στο Euro η Σκωτία είναι με αυτογκόλ (μετά την άτυχη στιγμή του Ρίντιγκερ στο παιχνίδι με τη Γερμανία)! by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Προσπαθεί να αντιδράσει η Ελβετία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
26' ΓΚΟΛ η Ελβετία! 1-1! Σκόρερ ο Σακίρι! ΓΚΟΛΑΡΑ! Λάθος γύρισμα του Ράλστον στην άμυνα των Σκωτσέζων, η μπάλα φτάνει στο ύψος της μεγάλης τους περιοχής στον Σακίρι που, χωρίς να το πολυσκεφτεί, πιάνει τρομερή φαλτσαριστή σουτάρα με την μπάλα να καρφώνεται στο παραθυράκι της εστίας του Γκαν. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
Ακόμα ένα υπέροχο γκολ σ' αυτό το τουρνουά, ακόμα ένα υπέροχο τέρμα από τον Σακίρι σε μεγάλη διοργάνωση. Γεννημένος για τελικές φάσεις! Να θυμίσουμε ότι εδώ και περίπου δυόμισι χρόνια ο 32χρονος (ακόμη) άσος συνεχίζει στο MLS και στο Σικάγο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
28' Νέα ευκαιρία για την Ελβετία, άστοχο όμως το σουτ του Βίντμερ μέσα από την περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
31' Πρώτη κίτρινη στο ματς, την αντικρίζει ο Ροντρίγκεζ για φάουλ πάνω στον Γκίλμουρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
32' Φάση για την Ελβετία. Τρομερή ανάπτυξη, με πολύ ωραίο τακουνάκι του Σακίρι, ο Εντόι πάτησε περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλό του, αλλά ο Γκαν έδιωξε καίρια σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
33' Σκόραρε ο Εντόι για την Ελβετία, στην εξέλιξη της φάσης του κόρνερ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Σωστή απόφαση. Ακόμα ένα λάθος όμως στην άμυνα της Σκωτίας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Πολύ ωραία και επικίνδυνη ομάδα η Ελβετία και με πολλή ποιότητα μεσοεπιθετικά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:36
22:37
22:37
Πάνω από 70% το ποσοστό κατοχής της μπάλας υπέρ της Ελβετίας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:38
38' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σκωτία, ευκαιρία να απειλήσει μετά από ώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:38
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
42' Φαλτσαριστό σουτ του Τζάκα, απέκρουσε ο Γκαν. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Να σημειωθεί ότι ο Σακίρι είναι ο μοναδικός Ευρωπαίος που έχει σκοράρει και στις έξι τελευταίες μεγάλες διοργάνωσεις (Euro ή Παγκόσμιο Κύπελλο)! by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
22:48
22:50
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ούσες ισόπαλες 1-1. Οι Σκωτσέζοι άνοιξαν το σκορ στο 13' με αυτογκόλ του Σαρ (κόντρα σε σουτ του ΜακΤόμινεϊ), με τους Ελβετούς -που ήταν ανώτεροι- να ισοφαρίζουν με τη φαλτσαριστή σουτάρα του Σακίρι στο 26'. by Μανώλης Μουσουράκης
23:02
Έχουν επιστρέψει οι δύο ομάδες. Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:06
49' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σκωτία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:07
Κακό το γέμισμα του ΜακΓκιν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:09
Σε χαμηλό τέμπο το παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
56' Στιγμή για την Ελβετία. Διαγώνιο σουτ του Βάργκας εντός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Γκαν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
Ουσιαστικά η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος... by Μανώλης Μουσουράκης
23:18
58' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία! Βαθύ γέμισμα προς τον Εντόι, με τον εξτρέμ της Μπολόνια να απελευθερώνεται υπέροχα αλλά να αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Γκαν! Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον Εντόι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
61' Αναγκαστική αλλαγή για τον Τίρνεϊ, ο οποίος θα παραχωρήσει τη θέση του στον ΜακΚένα. Θα βγει εκτός με φορείο, δείχνοντας να υποφέρει! Πάτησε άτσαλα το αριστερό του πόδι στην προσπάθειά του να ανακόψει τον Εντόι στην προηγούμενη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
Αλλαγή και για την Ελβετία, με τον Εμπολό να αντικαθιστά τον σκόρερ Σακίρι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
64' Ευκαιρία για την Ελβετία. Ο Βάργκας συνέκλινε, έπιασε και το σουτ, με την μπάλα όμως να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
66' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σκωτία, περιμετρικά της μεγάλης περιοχής της Ελβετίας. by Μανώλης Μουσουράκης
23:26
67' Δοκάρι για τη Σκωτία! Ο Ρόμπερτσον βρήκε με γλυκό γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι τον Χάνλεϊ, με την μπάλα μετά την κεφαλιά του τελευταίου να προσκρούει στη δεξιά δοκό. Στην εξέλιξη της φάσης απομάκρυναν οι Ελβετοί. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
Δύο ακόμα κίτρινες στη Σκωτία, σε ΜακΚένα και ΜακΓκίν. Φτάνει τις τρεις (είχε και ο ΜακΤόμινεϊ), με τον Ροντρίγκες να έχει μπει στο μπλοκάκι του Ιβάν Κρούζλιακ από πλευράς Ελβετίας. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
75' Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Εκτός οι Βάργκας και Φρόιλερ, στις θέσεις τους οι Ρίντερ και Σιέρο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
Σε κάθε κερδισμένο κόρνερ για τη Σκωτία γίνεται χαμός στην εξέδρα των φιλάθλων της! by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
23:36
23:37
78' Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για τον Εντόι, το σουτ του οποίου έφυγε αρκετά ψηλά. Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο ημίχρονο βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του ορθώς ακυρώθηκε για οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:37
79' Ο ΜακΛίν στη θέση του Γκίλμουρ για τη Σκωτία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
82' Φάση διαρκείας για τη Σκωτία, δεν θα σημειωθεί όμως σουτ με προϋποθέσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
82' Σκόραρε ο Εμπολό, αλλά σηκώνεται το σημαιάκι! Σωστή απόφαση. Πάντως, το γκολ θύμισε εκείνο που πέτυχε κόντρα στην Ουγγαρία. Δεύτερο τέρμα που ακυρώνεται λόγω οφσάιντ για τους Ελβετούς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:43
Ακόμα πέντε λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
23:44
86' Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Οι Λεωνίδας Στεργίου και Αμντουνί αντί των Βίντμερ και Εντόι, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:44
87' Σουτ του ΜακΛιν, πέφτει και μπλοκάρει ο Ζόμερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:48
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία, με την κεφαλιά του Αμντουνί να περνά άουτ! by Μανώλης Μουσουράκης
23:49
90'+1' Διπλή ευκαιρία για τη Σκωτία τώρα! Σωτήρια προβολή τελευταία στιγμή από τον Ακάντζι! by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
23:51
Ελβετία-Γερμανία και Σκωτία-Ουγγαρία την Κυριακή (23/6) για την τελευταία αγωνιστική. by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
Τέλος στο παιχνίδι! Τελικό αποτέλεσμα 1-1! Μείνετε συντονισμένοι, ακολουθεί αναλυτικό κείμενο. Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ! by Μανώλης Μουσουράκης