ΑΕΚ-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

21:40
Καλησπέρα από την OPAP Arena. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ για την πρεμιέρα της Stoiximan Super League. Σέντρα στις 22:00. by www.sport-fm.gr
21:40
Άδεια η OPAP Arena, λόγω της τιμωρίας μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών που κουβαλά η ΑΕΚ από την περασμένη σεζόν. by www.sport-fm.gr
21:41
Οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να επουλώσουν-όσο γίνεται-τις πληγές του οδυνηρού αποκλεισμού από τη Νόα στο Conference League. Ο ΟΦΗ θέλει να εκμεταλλετεί την περίσταση και να μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα. by www.sport-fm.gr
21:42
21:43
Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς απέναντι στη Νόα παρέταξε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα, ενώ βασικός ξεκινά ο Λιβάι Γκαρσία. by www.sport-fm.gr
21:44
ΑΕΚ (4-2-3-1): Στρακόσα-Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος-Σιμάνσκι, Πινέδα, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Κοϊτά-Γκαρσία. by www.sport-fm.gr
21:44
Στον πάγκο: Θεοχάρης, Οντουμπάτζο, Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λαμέλα, Τσούμπερ, Φερνάντες, Περέιρα. Εκτός έμειναν μεταξύ άλλων οι Χατζισαφί και Κάλενς. by www.sport-fm.gr
21:45
Με αρκετά επιθετική φιλοσοφία παρέταξε ο Τραϊανός Δέλλας τον ΟΦΗ που έχει εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων τον Νέιρα. by www.sport-fm.gr
21:45
ΟΦΗ (4-2-3-1): Χριστογεώργος-Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ, Χατζηθεοδωρίδης-Καραχάλιος, Γκαγέγος-Μπάκιτς, Ριέτρα, Νους-Ισέκα. by www.sport-fm.gr
21:45
Στον πάγκο: Μπάουμαν, Αμπάντα, Θεοδοσουλάκης, Γιουνγκ, Χριστόπουλος, Μαρινάκης, Κουτεντάκης, Αποστολάκης, Χιμένεθ. by www.sport-fm.gr
21:46
Οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και ετοιμάζονται για την είσοδό τους για την έναρξη του ματς. by www.sport-fm.gr
21:47
Διαιτητής του αγώνα ο Σπύρος Ζαμπαλάς. Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς Βοηθοί: Θ. Κόλλιας, Κ. Λιόντος Τέταρτος: Κ. Τσετσίλας VAR: Στ. Κουμπαράκης (Κ. Τριανταφύλλου) by www.sport-fm.gr
21:48
Σημειώνεται πως η ΑΕΚ στα δύο χρόνια του Ματίας Αλμέιδα δεν είχε κερδίσει στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι. Το 2022 έχασε με 1-0 από τον Βόλο στη Ριζούπολη και πέρσι ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Πανσερραϊκό στην OPAP Arena. by www.sport-fm.gr
21:51
21:52
21:53
Στην OPAP Arena, με νάρθηκα στο αριστερό του χέρι λόγω του κατάγματος που θα τον κρατήσει εκτός περίπου ως και τον Οκτώβριο, ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι. by www.sport-fm.gr
21:54
21:57
21:59
22:00
22:02
22:02
Λόγω της απουσίας του κόσμου ακούγονται όλοι οι διάλογοι των παικτών και οι οδηγίες των προπονητών. by www.sport-fm.gr
22:04
4' Ο Ριέρα έκλεψε από τον Ρότα και κέρδισε φάουλ κοντά στο χώρο του κέντρου. by www.sport-fm.gr
22:05
5' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία πήρε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, συνέκλινε προς το κέντρο και από το 'υψος της περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ που πέρασε λίγο δίπλα από το παραθυράκι της εστίας του ΟΦΗ. by www.sport-fm.gr
22:07
7' Λάθος πάσα του Κοϊτά, στη συνέχεια κάνει και φάουλ στον Μπάκιτς. Χωρίς φάση το ματς ως τώρα. by www.sport-fm.gr
22:08
22:09
9' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Το βολέ του Άμραμπατ αποκρούεται από τον Χριστογεώργο σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
22:10
22:11
22:12
Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ, ο Άμραμπατ βγαίνει μόνος από τα δεξιά και κάνει σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Λιβάι Γκαρσία με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ. by www.sport-fm.gr
22:12
22:13
13' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραία ενέργεια του Πινέδα, παίρνει την μπάλα ο Γκαρσια και ξεμαρκάρεται, αλλά δεν έχει καλή ισορροπία στο σώμα και το σουτ του καταλήγει άουτ. Τρίτη τελική από τον Λιβάι στο ματς. by www.sport-fm.gr
22:14
22:15
Καταπληκτική μπαλιά του Σιμάνσκι στην πλάτη της άμυνας, ο Πήλιος έκανε άριστο κατέβασμα, απέφυγε τον Μπρεσάν και τελείωσε τη φάση για το 2-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ αλλά και πρώτο του στην Super League by www.sport-fm.gr
22:17
17' Ωραίος συνδυασμός της ΑΕΚ, το σουτ στην κίνηση από τον Σιμάνσκι έξω από την περιοχή, περνά αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Χριστογεώργου. by www.sport-fm.gr
22:20
20' Ελέγχει απόλυτα το ματς η ΑΕΚ, είναι διαρκώς στην επίθεση και δεν έχει κινδυνέψει καθόλου. by www.sport-fm.gr
22:23
23' Ο Ζαμπαλάς δίνει ένα φάουλ σε κλέψιμο του Λιούμπισιτς. Δεν υπήρχε κανένα φάουλ και η ΑΕΚ είχε προϋποθέσεις για γκολ εδώ. by www.sport-fm.gr
22:23
22:26
26' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Από το γύρισμα του Γκαρσία ο Πινέδα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. by www.sport-fm.gr
22:27
Υπήρξαν φωνές για πέναλτι, ελέγχθηκε η φάση αλλά δεν δόθηκε κάτι. Δεν υπήρχε και κάτι εξόφθαλμο. by www.sport-fm.gr
22:28
22:28
22:33
32' Καλή φάση για την ΑΕΚ, γύρισμα του Άμραμπατ από τα δεξιά, η άμυνα δεν απομακρύνει αλλά ο Λιούμπισιτς βρέθηκε λίγο πιο μπροστά από την μπάλα και δεν μπόρεσε να τελειώσει την ευκαιρία. by www.sport-fm.gr
22:34
34' Ο Γκαρσία δέχτηκε ξανά την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, έκανε κοντρόλ, απέφυγε και τον Χριστογεώργο, αλλά δεν ήταν σε καλή γωνία για εκτέλεση και κέρδισε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
22:35
22:36
36' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για ένα άσχημο τάκλιν. Πήγε να προλάβει την μπάλα μετά από δική του ντρίμπλα και ξάπλωσε τον Μπρεσάν. by www.sport-fm.gr
22:39
22:40
40' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Κάθετη του Κοϊτά στον Πινέδα, αλλά το διαγώνιο σουτ του σταματά πάνω στον Λαμπρόπουλο που παραχωρεί κόρνερ. by www.sport-fm.gr
22:41
41' Σουτ του Πήλιου, το σουτ με το δεξί ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιλά του Χριστογεώργου. by www.sport-fm.gr
22:43
43' Νέα καλή φάση της ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λιούμπισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. by www.sport-fm.gr
22:44
44' Στο χορτάρι ο Σιμάνσκι από πάτημα του Καραχάλιου στον αχίλλειο του Σιμάνσκι. Σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά. by www.sport-fm.gr
22:45
22:47
22:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Στο... μακράν του δευτέρου καλύτερο 45λεπτο της σεζόν ως τώρα, η ΑΕΚ προηγείται με 2-0 του ΟΦΗ χάρη στα γκολ του Γκαρσία στο 11' και του Πήλιου στο 14'. by www.sport-fm.gr
23:04
23:06
23:09
49' Σουτ του Κοϊτά, το δεξί σουτ λίγο έξω από την περιοχή κοντράρει και η μπάλα περνά κόρνερ. by www.sport-fm.gr
23:10
50' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Το γύρισμα του Ρότα από τα δεξιά, ο Πινέδα σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Λιούμπισιτς. by www.sport-fm.gr
23:13
52' Η ΑΕΚ ζητά πέναλτι για σπρώξιμο στον Πήλιο εκτός φάσης. Η φάση ελέγχεται και δεν δίνεται τίποτα. by www.sport-fm.gr
23:15
23:16
56' Πρώτη καλή φάση του ΟΦΗ στο ματς. Ο Ριέρε έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή, ο Αποστολάκης έκανε την προβολή, αλλά μπήκε η κόντρα την τελευταία στιγμή και η μπάλα πέρασε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
23:18
58' Ζαλισμένος ο Λιούμπισιτς από μια σύγκρουση στον αέρα, δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Έχει ματώσει στο χείλος. by www.sport-fm.gr
23:19
Αλλάζει φανέλα, γιατί μάτωσε και αυτή. Συνεχίζει κανονικά ο Αυστριακός μέσος. by www.sport-fm.gr
23:22
61' Ο ΟΦΗ προσπαθεί να ανεβάσει τις γραμμές του ψάχνοντας το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο ματς. by www.sport-fm.gr
23:24
63' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, Χιμένεθ αντί Καραχάλιου. Και καπάκι τρίτη αλλαγή, έξω ο Ριέρα, μέσα ο Αμπάντα. by www.sport-fm.gr
23:25
23:25
23:26
66' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα οι Λαμέλα, Οντουμπάτζο και Τσοέμπερ, έξω οι Πινέδα, Γκαρσία και Ρότα. by www.sport-fm.gr
23:29
23:29
23:33
73' Ο Στρακόσα αποκρούει εντυπωσιακά την προβολή του Ισέκα από σέντρα του Χιμένεθ, ωστόσο η φάση ορθώς δεν καταγράφεται καθώς ο φο του ΟΦΗ ήταν οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
23:36
76' Ωραία συνεργασία Άμραμπατ και ο Οντουμπάτζο, ο Άγγλος κάνει το γύρισμα, αλλά ο Λιούμπισιτς αντί να τελειώσει τη φάση την αφήνει στον... κανέναν. by www.sport-fm.gr
23:38
23:39
23:40
23:41
81' Αλλαγές και για τον ΟΦΗ. Ο Γιουνγκ αντί του Χατζηθεοδωρίδη και ο Κουτεντάκης αντί του Γκαγέγος. by www.sport-fm.gr
23:43
23:43
Ο Μάνταλος άλλαξε ωραία το παιχνίδι στα αριστερά, ο Πήλιος έκανε το γύρισμα στον Τσούμπερ και αυτός με πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0. by www.sport-fm.gr
23:45
84' Υπέροχη έμπνευση του Λαμέλα με πάσα με το εξωτερικό προς τον Σιμάνσκι, που όμως ανακόπηκε σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
23:50
23:52
92' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Από τη σέντρα του Άμραμπατ στο δεύτερο δοκάρι, το βολέ του Περέιρα στην κίνηση πέρασε άουτ. by www.sport-fm.gr
23:53
23:55
90+4' Λήξη του αγώνα. Η ΑΕΚ επικρατεί 3-0, με τον Σταύρο Πήλιο να αναδεικνύεται MVP. by www.sport-fm.gr
23:56
Ο Λιβάι Γκαρσία στο 11’, ο Σταύρος Πήλιος στο 14’ και ο Στίβεν Τσούμπερ στο 83’ πέτυχαν τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» που έβγαλαν αντίδραση μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Conference League από τη Νόα. by www.sport-fm.gr