Νόα-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Νόα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League

18:40
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Νόα στην Αρμενία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Σέντρα στο «Abovyan City Stadium» στις 19:00. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Στόχος φυσικά της «Ένωσης» η πρόκριση στα Playoffs της διοργάνωσης. Εκεί όπου, μετά τη χθεσινή κλήρωση, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρουζομπερόκ-Χάιντουκ Σπλιτ (το πρώτο ματς θα γίνει στην OPAP Arena στις 22 Αυγούστου, εφόσον φυσικά περάσει η ΑΕΚ και η ρεβάνς στις 29 Αυγούστου στην Κροατία). by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Στον προηγούμενο γύρο οι «κιτρινόμαυροι» απέκλεισαν την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες με νίκες μέσα (4-3)-έξω (0-4). Μάλιστα, το παιχνίδι στην Ανδόρα διεξήχθη την περασμένη Πέμπτη (1/8). Εξού -και με τα ταξίδια που μεσολάβησαν- ο χρόνος ξεκούρασης και προετοιμασίας ήταν ελάχιστος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Από την πλευρά της η ομάδα από την Αρμενία διέλυσε 7-0 εντός έδρας τη Σλιέμα, με τη δεύτερη αναμέτρηση να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ. Οι αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημά της ξεκινούν την προσεχή Κυριακή (11/8) απέναντι στη Σίρακ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Η ρεβάνς της ΑΕΚ με τη Νόα είναι προγραμματισμένη για τον Δεκαπενταύγουστο στις 20:30. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Υπενθυμίζεται ότι ο Ματίας έχει προχωρήσει σε τρεις αλλαγές στην ευρωπαϊκή λίστα της ομάδας του, με τα σπουδαία μεταγραφικά αποκτήματα, Έρικ Λαμέλα και Ρομπέρτο Περέιρα, να μπαίνουν, όπως και ο Στίβεν Τσούμπερ. Εκτός οι τραυματίες Μπρινιόλι και Γιόνσον, καθώς και ο Ζίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
Στη συνέντευξη Τύπου ενόψει της σημερινής αναμέτρησης τόσο ο Ματίας Αλμέιδα όσο και ο Κώστας Γαλανόπουλος στάθηκαν εκ νέου στο ότι στον «δικέφαλο» δεν πρέπει να υποτιμήσουν τη Νόα, όπως φυσικά κανέναν αντίπαλο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Ας θυμηθούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Κάλενς – Ελίασον, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς- Λιούμπισιτς, Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Θεοχάρης, Πήλιος, Άμραμπατ, Λαμέλα, Τσούμπερ, Κοϊτά, Μάνταλος, Φερνάντες, Μήτογλου, Γαλανόπουλος, Χατζισαφί, Περέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
Ο Αργεντινός τεχνικός, σύμφωνα πάντα με το γράφημα της UEFA, επέλεξε τον Κάλενς για το αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Χατζισαφί όπως και τον Πήλιο να είναι στον πάγκο. Το ίδιο ισχύει και για τους Λαμέλα, Περέιρα και Τσούμπερ, οι οποίοι συνιστούν τις αλλαγές στην ευρωπαϊκή λίστα της «Ένωσης». Επίσης, ο Ορμπελίν Πινέδα αρχίζει βασικός στα χαφ δίπλα στον Σιμάνσκι. Υπενθυμίζεται ότι τραυματίες για τους «κιτρινόμαυρους» είναι οι Γιόνσον και Μπρινιόλι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
Νόα (Ρουί Μότα): Τσαντσάρεβιτς – Γκονσάλο Σίλβα, Μιλίκοβιτς, Θοράρινσον, Σάντος – Γκάμπος, Σανγκαρέ, Μανβελιάν – Πινσόν, Αΐας, Φερέιρα. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Πλοστσάντνι, Μουραντιάν, Γκεγκόριο, Ντασιάν, Τσινάρι, Μεντόζα, Αβανεσιάν, Χαμπαρτσουμιάν, Πετρσογιάν, Ομάρ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
Βασικός για τους Αρμένιους ο πρώην άσος του ΟΦΗ, Γκούντμουντορ Θοράριρσον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
Διαιτητής: Βισάρ Καστράτι (Κόσοβο) Α' Βοηθός: Έντμον Ζεκίρι (Κόσοβο) Β' Βοηθός: Φατμίν Σεκιράκα (Κόσοβο) 4ος διαιτητής: Μέντορ Αγιέτι (Κόσοβο) VAR (από αυτή τη φάση υπάρχει): Αλμπάν Σάλα (Κόσοβο) by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
18:52
by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
Πρώτος αγώνας στην ιστορία της ΑΕΚ απέναντι σε ομάδα από την Αρμενία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:00
Αρχηγός της ΑΕΚ ο Ντομαγκόι Βίντα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:02
19:03
Με την πρώτη εμφάνισή τους οι «κιτρινόμαυροι», με λευκές φανέλες η Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
Να σημειωθεί ότι έχει αρκετό αέρα στο γήπεδο, το οποίο δεν είναι κλειστό με εξέδρες. Η κατεύθυνση του ανέμου είναι προς το αριστερό τέρμα, εκεί δηλαδή που στο πρώτο ημίχρονο επιτίθεται η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:07
Λίγα πράγματα στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες ψάχνουν τα πατήματά τους, καθώς και να προσαρμοστούν στον δυνατό αέρα. Πιέζει ψηλά η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
19:08
7' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ για ένα γέμισμα, περιμετρικά της περιοχής. Από αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε με φάλτσα (αξιοποιώντας και τον άνεμο), ο Μουκουντί έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω από την «καρδιά» της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
Όποτε της δίνεται η ευκαιρία, όταν δηλαδή η ΑΕΚ κυκλοφορεί χαμηλά, προσπαθεί να πιέσει ψηλά και η Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
13' Ωραία κάλυψη του Κάλενς σε βαθιά μπαλιά των Αρμένιων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
17' Ωραία κάθετη της Νόα, διασπά τη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ. Εκεί όμως είναι ο Μουκουντί για να καλύψει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Προσπαθεί να βγάλει κάποιες συνεργασίες η ΑΕΚ, χωρίς επιτυχία όμως μέχρι στιγμής. Τη δυσκολεύει αρκετά και ο άνεμος... by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
19' Φάση για την ΑΕΚ. Καίριο κλέψιμο λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή από τον Λιούμπισιτς, ωραία κάθετη του Πινέδα στον Ελίασον, με τον τελευταίο να παίρνει το κόρνερ μετά το γύρισμα που επιχείρησε. Καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής από τους δύο πρώτους, κυρίως στο κομμάτι της πίεσης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
20' Φωνές της ΑΕΚ για πέναλτι, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ και την προσπάθεια για κεφαλιά από τον Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
22' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ελίασον, κεφαλιά Λιβάι και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
22' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1! Σκόρερ ο Λιβάι! Υπέροχη εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι από τον Γκατσίνοβιτς, ο Λιβάι Γκαρσία -που κέρδισε το κόρνερ- πιάνει καρφωτή κεφαλιά από τη γωνία της μικρής περιοχής (στο δεύτερο δοκάρι), εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του αντίπαλου πορτιέρε και σκοράρει! by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Πέμπτο γκολ για τον Λιβάι στα φετινά προκριματικά, ενώ έχει και μία ασίστ! Καυτός! Η ΑΕΚ βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με εκ των αγαπημένων της «όπλων», μια στατική φάση. Εξάλλου, με παρόμοιο τρόπο ήρθε και η μεγαλύτερη της ευκαιρία στο ματς μέχρι το γκολ, στο 8'. Αμφότερες από τα πόδια του Γκατσίνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
19:29
19:32
31' Βαθύ γέμισμα του Σιμάνσκι, παραλίγο να προλάβει ο Λιούμπισιτς προ του αντίπαλου πορτιέρε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
Οι φίλοι της Νόα ζητωκραυγάζουν σε κάθε πιθανή προϋπόθεση για φάση από την ομάδα τους. Ωραίοι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
33' Γκολ από τη Νόα. 1-1. Σκόρερ ο Πινσόν. Ο Στρακόσα κάνει λάθος πάσα κατά το build up, δίνοντας την μπάλα στον Πινσόν, ο οποίος την πήρε και πλάσαρε εύστοχα από το όριο της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:36
Ακόμα ένα φτηνό λάθος για την ΑΕΚ σε αυτά τα προκριματικά. Κυρίως μετά το πρώτο παιχνίδι με την Ίντερ Ντ' Εσκάλδες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
36' Κίτρινη ο Κάμπος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:39
38' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ από τον ανενόχλητο Λιβάι, πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
19:42
Φαίνεται να υπάρχει παράβαση κάτω χαμηλά, στο πόδι του Λιβάι, στη φάση του 20' που ζήτησαν πέναλτι οι «κιτρινόμαυροι». Υπενθυμίζεται ότι υπάρχει VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
19:46
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Κενά στην άμυνα της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Παράλληλα, ο «δικέφαλος» δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει άμεσα μετά την ισοφάριση από τη Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1. Η ΑΕΚ αξιοποίησε μια ακόμα στατική φάση, ανοίγοντας το σκορ στο 22' με τον Λιβάι. Η «Ένωση» χωρίς να πιάσει τοπ απόδοση, είχε ακόμα κάποιες στιγμές, πριν και μετά. Ωστόσο, αντί να πετύχει και δεύτερο γκολ, ουσιαστικά... χάρισε το 1-1 στους γηπεδούχους, ύστερα από λάθος πάσα του Στρακόσα και τελείωμα από τον Πινσόν στο 33'. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
20:03
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
Δύο αλλαγές για τη Νόα, καμία για την ΑΕΚ. Αβανεσιάν αντί Κάμπος και Γκρεγκόριο αντί Αΐας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
50' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ εκτός περιοχής από τον Λιούμπισιτς, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
54' Κάρτα στον Σάντος για τη Νόα που ανέκοψε αντικανονικά αντεπίθεση της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
56' Ευκαιρία για τη Νόα. Στην εξέλιξη εκτέλεσης φάουλ, ο Στρακόσα βγήκε και καθάρισε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
58' Κάρτα στον Λιούμπισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
59' Κίτρινη και στον Σανκαρέ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
61' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ για ένα γέμισμα. Η «Ένωση» συνεχίζει να δυσκολεύεται στο σετ παιχνίδι, οπότε προφανώς οι αγαπημένες της στατικές φάσεις, πρέπει να αξιοποιηθούν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Δεν το αξιοποιεί σε αυτήν την περίπτωση η «Ένωση», μετά το γέμισμα του Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
20:23
64' Μακρινό άστοχο σουτ από τον Μανβελιάν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
65' Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Βίντα, απομακρύνει ο Στρακόσα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Τριπλή αλλαγή σε λίγο για την ΑΕΚ και ντεμπούτο Λαμέλα και Περέιρα! by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
67' Γκολ η Νόα. 2-1. Αν είναι δυνατόν, τι γκολ μπήκε... Από τον έναν τερματοφύλακα στον άλλον...Γέμισμα του Τσαντσάρεβιτς, η μπάλα γκελάρει μία στο έδαφος εκτός περιοχής, περνά πάνω από τον Στρακόσα και καταλήγει στα δίχτυα. Τρομερά άτυχη στιγμή. Ένα από τα πιο περίεργα, αλλά και, οκ, εντυπωσιακά γκολ που έχουμε δει. Σίγουρα έπαιξε ρόλο και ο αέρας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
68' Εντωμεταξύ έγιναν οι αλλαγές. Περέιρα αντί Πινέδα, Λαμέλα αντί Λιούμπισιτς και Κοϊτά αντί Γκατσίνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
72' Κι άλλη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Κάλενς, μέσα ο Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
20:36
76' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Προσποιήσεις και σουτ από τον Κοϊτά, στα σώματα. Κι άλλο σουτ στη συνέχεια από τον νεαποκτηθέντα άσο της «Ένωσης» και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
78' Άμραμπατ αντί Ελίασον για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
78' Μουραντιάν αντί Πινσόν για τη Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
79' Κάρτα στον Κοϊτά για τράβηγμα φανέλας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
80' Ευκαιρία για τη Νόα. Ψαλιδάκι από τον Γκρεγκόριο, μπλόκαρε ο Στρακόσα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
82' Ο Χαμπαρτσουμιγιάν αντί του Σάντος για τη Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:43
83' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Νόα. Κίτρινη στον Ρότα που με αυτόν τον τρόπο έδωσε λύση σε ακόμα ένα κενό της «κιτρινόμαυρης» άμυνας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Θα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Στρακόσα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
85' Και τώρα νέα επέμβαση από τον Στρακόσα σε σουτ εκτός περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Καμία συγκέντρωση πλέον στην ΑΕΚ... by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Το αδιανότητο γκολ για το 2-1: by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
90' Ο Πετροσιάν αντί του Φερέιρα για τη Νόα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
Επτά λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Στο έδαφος ο κίπερ της Νόα, δείχνει να έχει ενοχλήσεις στη μέση. Προφανώς θέλει να κερδίσει και χρόνο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
Έχουν περάσει τα δύο πρώτα λεπτά, τώρα σηκώθηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
90'+3' Κόρνερ για την ΑΕΚ που ψάχνει την ισοφάριση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
Περνά απ' όλους, ο Άμραμπατ επιχειρεί γέμισμα από τα δεξιά, αλλά ο Τσαντσάρεβιτς βγαίνει και μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
90'+6' Κερδίζουν συνεχόμενες στατικές φάσεις οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι κιτρινόμαυροι δεν έχουν καθαρό μυαλό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
90'+7' Ο Λιβάι σπάει ωραία στον Περέιρα, ο οποίος κάνει κάκιστο πλασέ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
90'+8' Γκολ για τη Νόα! Πιάνεται στον ύπνο η άμυνα της ΑΕΚ, ο Ντι Γκρεγκόριο βγαίνει τετ-α-τετ, αρχικά θα νικηθεί από τον Στρακόσα αλλά παίρνει το ριμπάουντ για να σκοράρει για το 3-1. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
Μετρά το γκολ, δεν υπάρχει οφσάιντ! 3-1, απίστευτα πράγματα... by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ υπέστη κάζο στην Αρμενία, αφού ηττήθηκε με 3-1 από τη Νόα και τώρα τρέχει για την ανατροπή και την πρόκριση! by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
Πλήρωσε τα πολλά λάθη της η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα και πλέον σε εννιά ημέρες στη Νέα Φιλαδέλφεια θα πρέπει να κάνει την ανατροπή. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Ο Λιβάι Γκαρσία είχε ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ στο 22', αλλά στη συνέχεια πήγαν όλα λάθος. Η Νόα ισοφάρισε με τον Πινσόν στο 33', έκανε την ανατροπή με το απίθανο γκολ του τερματοφύλακά της, Τσαντσάρεβιτς, στο 67' και ο Ντι Γκρεγκόριο στο 90'+8' έγραψε το 3-1. by Μανώλης Μουσουράκης