Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Euro 2024.

Καλησπέρα σας! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:35
Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την αναμέτρηση της Γαλλίας με το Βέλγιο, για τη φάση των «16» του Euro 2024! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:36
Για τις 19:00 είναι προγραμματισμένη η έναρξη του μεγάλου ματς, στη «Merkur Spiel-Arena» του Ντίσελντορφ! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:42
Οι Γάλλοι τερμάτισαν 2οι στον 4ο όμιλο, επικρατώντας 1-0 της Αυστρίας στην πρεμιέρα τους και έχοντας δύο ισοπαλίες στη συνέχεια, κόντρα σε Ολλανδία (0-0) και Πολωνία (1-1). by Δημήτρης Παπαδήμας
18:42
Στη 2η θέση τερμάτισαν και οι Βέλγοι, χάνοντας με 1-0 από τη Σλοβακία για την 1η αγωνιστική, νικώντας τη Ρουμανία με 2-0 και μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με την Ουκρανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:43
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων: Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν, 4-3-3): Μενιάν – Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Τ. Ερναντές – Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό – Τουράμ, Εμπαπέ, Γκριζμάν. Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέστο, 4-3-3): Καστέλς – Καστάν, Φαές, Βερτόνχεν, Τεάτ – Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Καράσκο – Ντοκού, Οπεντά, Λουκάκου. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:44
Ο Ντεσάμπ αφήνει στον πάγκο τον Ντεμπελέ, βάζοντας στη θέση του τον Τουράμ, ενώ ο Τεντέσκο επιλέγει Καράσκο και Οπεντά για βασικούς, αφήνοντας στον πάγκο Τίλεμανς και Τροσάρ. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:44
by Δημήτρης Παπαδήμας
18:46
Αναπληρωματικοί για τη Γαλλία οι Αρεολά, Σαμπά, Μπαρκολά, Καμαβινγκά, Κλος, Κομάν, Ντεμπελέ, Φοφανά, Ζιρού, Κολό Μουανί, Κονατέ, Μεντί, Παβάρ και Ζαΐρ Εμερί. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:46
Στον πάγκο για το Βέλγιο Καμίνσκι, Σελς, Μπακαγιόκο, Ντεμπάστ, Ντε Κάιπερ, Ντε Κέτελαρ, Λουκαμπάκιο, Μανγκαλά, Τίλεμανς, Τροσάρ, Φερμέερεν, Βρανξ και Βίτσελ. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:47
18:47
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Σουηδός Γκλεν Νίμπεργκ, με VAR τον Ολλανδό Πολ φαν Μπόκελ. by Δημήτρης Παπαδήμας
18:51
Με προστατευτική μάσκα και απόψε ο Κιλιάν Εμπαπέ: by Δημήτρης Παπαδήμας
18:53
Θυμίζουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Πορτογαλία – Σλοβενία, οι οποίες θα αναμετρηθούν αργότερα (22:00)! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:54
Στα επίσημα του γηπέδου και ο Κριστιάν Καρεμπέ: by Δημήτρης Παπαδήμας
18:54
Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:57
Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα, σε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα! by Δημήτρης Παπαδήμας
18:58
Με τη λευκή της εμφάνιση η Γαλλία, με τα κόκκινα το Βέλγιο. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:00
Ξεκίνησε το μεγάλο ματς! by Δημήτρης Παπαδήμας
19:00
Η Απόλυτη EURO Προσφορά*  by Δημήτρης Παπαδήμας
19:02
2' Πρώτη τελική του αγώνα για τη Γαλλία, με ένα γυριστό σουτ του Ραμπιό να μην ανησυχεί τον Καστέλς. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:04
4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:05
6' Ο Τεάτ έψαξε με βαθιά μπαλιά τον Οπεντά, βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε ο Μενιάν. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:07
Αργός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση για να προηγηθεί. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:09
9' Πάσα με μεγάλο ρίσκο του Ουπαμεκανό στον Μενιάν, δεν πρόλαβε να κλέψει ο Οπεντά. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:10
10' Ο Γκριζμάν βρήκε χώρο και σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αδύναμα πάνω στον Καστέλς. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:12
12' Γκριζμάν και Κουντέ συνεργάστηκαν όμορφα, το συρτό γύρισμα του δεύτερου δεν βρήκε παίκτη της Γαλλίας. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:13
Η Γαλλία έχει σαφώς περισσότερη κατοχή, ενώ το Βέλγιο περιμένει στο δικό του μισό, ψάχνοντας να απειλήσει με κάποια αντεπίθεση. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:14
14' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Εμπαπέ σούταρε από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να κοντράρει στον Ονάνα και να καταλήγει κόρνερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:15
Άουτ έδωσαν οι διαιτητές, πήρε κάρτα και ο Τσουαμενί για διαμαρτυρία. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:17
18' Εκτέλεση κόρνερ για τη Γαλλία με τον Γκριζμάν, άουτ η κεφαλιά του Τουράμ που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:19
20' Η Γαλλία συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του ματς, με μεγάλα ποσοστά κατοχής, αλλά δεν έχει καταφέρει να ακόμα να φτιάξει τη μεγάλη φάση. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:21
Οι διαμαρτυρίες των Γάλλων μετά το κόρνερ που δεν τους δόθηκε: by Δημήτρης Παπαδήμας
19:22
Σωστά οργανωμένο αμυντικά το Βέλγιο, αλλά σχεδόν ανύπαρκτο επιθετικά. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:23
23' Κίτρινη κάρτα στον Γκριζμάν για φάουλ του στον Ντοκού, στημένη σε καλή θέση η μπάλα για το Βέλγιο. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:24
24' Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε απευθείας, με τον Μενιάν να αιφνιδιάζεται αλλά να αποκρούει με τα πόδια! by Δημήτρης Παπαδήμας
19:24
25' Κίτρινη κάρτα και στον Ραμπιό, για μαρκάρισμά του στον Ντοκού. Χάνει το επόμενο ματς σε περίπτωση πρόκρισης της Γαλλίας ο έμπειρος μέσος. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:26
5 τελικές με 2 στον στόχο για τη Γαλλία, 0 για το Βέλγιο. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:27
27' Ευκαιρία για το Βέλγιο, μετά από γύρισμα του Ντοκού, ο Καράσκο σούταρε πάνω στον Ερναντές. Η φάση εξετάστηκε για πέναλτι, δεν δόθηκε. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:31
Η... περίεργη απόκρουση του Μενιάν στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε: by Δημήτρης Παπαδήμας
19:31
32' Απογοητευτική σέντρα-σουτ του Ερναντές, πάρα πολύ άστοχη. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:34
34' Ευκαιρία για τη Γαλλία, μετά από υπέροχη μακρινή μπαλιά του Τσουαμενί, ο Κουντέ σέντραρε και ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, λίγο πάνω από τη βέλγικη εστία. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:37
37' Ο Καστέλς πρόλαβε οριακά τον Τουράμ μετά από καλό γύρισμα του Ερναντές. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:39
39' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Τσουαμενί έπιασε μακρινό σουτ-βολίδα, λίγο πάνω από την εστία. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:40
Οι Γάλλοι μπορεί να μην είναι (ξανά) στα καλύτερά τους, αλλά συνεχίζουν να κυκλοφορούν την μπάλα και να πιέζουν, ψάχνοντας το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:40
Έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά ο Τουράμ: by Δημήτρης Παπαδήμας
19:45
45' Έκοψε τον Ερναντές με υπέροχο τάκλιν παραχωρώντας κόρνερ ο Φαές. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:46
45'+1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, μετά από ατομική ενέργεια του Εμπαπέ που έκανε άν-κάτω τη βέλγικη άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Τσουαμενί, ο οποίος σούταρε με πολύ δύναμη ψηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Γαλλία-Βέλγιο 0-0! by Δημήτρης Παπαδήμας
19:48
Κακό ποιοτικά πρώτο μέρος στο Ντίσελντορφ, με τη Γαλλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει εντυπωσιάσει. Με παθητικό ρόλο το Βέλγιο, περιμένει στο δικό του μισό και έχει απειλήσει ελάχιστα. by Δημήτρης Παπαδήμας
19:56
Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Γαλλίας με τον Τσουαμενί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου: by Δημήτρης Παπαδήμας
19:57
20:01
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:03
46' Πρώτη επιθετική ενέργεια από τον Εμπαπέ, ολοκληρώθηκε με μια απογοητευτική σέντρα του. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:06
49' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ένα ακόμα μακρινό σουτ του Τσουαμενί, η μπάλα κόντραρε και στον Φαές πριν ο Καστέλς αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:07
51' Απείλησε ξανά η Γαλλία, μετά από σέντρα του Κουντέ, ο Τουράμ έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:10
Ο Ντε Μπρόινε έχει κάνει πολύ λίγες επαφές με την μπάλα ως τώρα, ενώ εκτός παιχνιδιού είναι και ο Λουκάκου για το Βέλγιο. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:10
54' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Εμπαπέ συνέκλινε από τα αριστερά και πλάσαρε με φάλτσο, λίγο πάνω από την εστία του Καστέλς. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:12
Η σωστή αντίδραση του Καστέλς στο σουτ του Τσουαμενί: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:13
56' Καλό συρτό γύρισμα του Κουντέ, αλλά ο Εμπαπέ δεν βρήκε καλά την μπάλα για την στείλει προς την εστία. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:18
61' Μετά από λάθος του Σαλιμπά και κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε, ο Ερναντές έκοψε με υπέροχο τάκλιν τον Καράσκο και το πανηγύρισε σαν να σκόραρε! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:19
62' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τη Γαλλία, Κολό Μουανί στη θέση του Τουράμ. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:19
Όμορφη ενέργεια αλλά άστοχη τελική προσπάθεια από τον Εμπαπέ: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:20
63' Πρώτη αλλαγή και για το Βέλγιο, ο Μανγκαλά αντικατέστησε τον Οπεντά. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:22
65' Μία ακόμα τελική για τη Γαλλία, ο Γκριζμάν σούταρε άτσαλα από μακριά. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:22
Χωρίς τελική προσπάθεια από το 27' το Βέλγιο, συνεχίζει να αρκείται σε παθητικό ρόλο. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:25
Το καθοριστικό τάκλιν του Ερναντές στον Καράσκο: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:26
69' Ο Γκριζμάν έστρωσε την μπάλα στον Τσουαμενί, αλλά εκείνος σούταρε ξανά ωηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:27
71' Ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μενιάν να αποκρούει με υπερένταση μια προσπάθεια του Λουκάκου! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:31
74' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, ο προωθημένος για ένα κόρνερ, Σαλιμπά, απέφυγε όμορφα τον Ντοκού, αλλά πλάσαρε άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:33
Οι δύο ομάδες ρισκάρουν ελάχιστα, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι ένα γκολ τώρα μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:33
76' Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνχεν, είχε νεύρα για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:34
Είδε κίτρινη κάρτα και ο προπονητής του Βελγίου, Ντομένικο Τεντέσκο, για διαμαρτυρίες. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:35
78' Γύρισμα του Κουντέ και σουτ στην κίνηση από τον Εμπαπέ, ψηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:36
Η Γαλλία βρίσκει φάσεις με αρκετά μεγάλη συχνότητα, αλλά δεν έχει τα σωστά τελειώματα. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:37
Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση ισοπαλίας, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση, ενώ αν ούτε εκεί έχουμε νικητή, η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στα πέναλτι. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:37
Ο Μενιάν είχε απάντηση στην προσπάθεια του Λουκάκου: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:39
Η όμορφη ενέργεια του Σαλιμπά δεν οδήγησε σε γκολ για τη Γαλλία: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:40
83' Ευκαιρία για το Βέλγιο, ο Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν με όμορφο μακρινό σουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:42
85' Γκοοολ για τη Γαλλία! Η Γαλλία μετατρέπει την ανωτερότητά της σε προβάδισμα, ο Καντέ βρήκε με πάσα τον Κολό Μουανί και εκείνος άνοιξε το σκορ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού κόντραρε και στον Βερτόνχεν! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:45
88' Διπλή αλλαγή για το Βέλγιο, Λουκεμπάκιο και Ντε Κετελάρ αντικατέστησαν Καράσκο και Καστάν. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:47
3 λεπτά οι καθυστερήσεις! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:48
20:50
90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Μανγκαλά. by Δημήτρης Παπαδήμας