Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Euro 2024.

21:43
Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι! Παρέα θα παρακολουθήσουμε τη δεύτερη αποψινή αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Euro 2024 ανάμεσα σε Ισπανία και Γεωργία! by Γιώργος Ζαχαρίου
21:45
H αναμέτρηση ξεκινά στις 22:00 και θα διεξαχθεί στην Cologne Arena της Κολονίας. Τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ-1 και ραδιοφωνική από τον bwinΣΠΟΡ FM σε περιγραφή του Μανώλη Μουσουράκη. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:47
Ιστορική αναμέτρηση λοιπόν καθώς η Ισπανία θέλει να ξορκίσει την κατάρα και να προκριθεί από το πρώτο νοκ άουτ μετά από το 2016, ενώ από την άλλη η Γεωργία που προκρίθηκε για πρώτη φορά σε αυτή τη φάση μιας μεγάλης διοργάνωσης θέλει να ρίξει μια ακόμη «κανονιά» στο φετινό Euro. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:49
Θυμίζουμε ότι οι Ίβηρες προκρίθηκαν άνετα από τον όμιλο τους με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς απέναντι σε Κροατία, Ιταλία και Αλβανία. Από την άλλη η Γεωργία πήρε το εισιτήριο ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες του τουρνουά. Συγκεκριμένα οι «σταυροφόροι» ξεκίνησαν με ήττα 3-1 από την Τουρκία, συνέχισαν με ισοπαλία 1-1 με την Τσεχία, ενώ ολοκλήρωσαν με σπουδαία νίκη επί της Πορτογαλίας. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:50
Πάμε όμως να δούμε και τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:51
Για τους Ίβηρες λοιπόν ο Ουνάι Σιμόν επιστρέφει στην εστία με τους Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια στην άμυνα. Ο Ρόδρι «εξάρι» με τους Πέδρι και Φαμπιάν Ρουίθ σε ρόλο εσωτερικών χαφ. Στην επίθεση ο Γιαμάλ θα είναι δεξιά, ο Νίκο Γουίλιαμς αριστερά και ο Μοράτα στην κορυφή. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:51
Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε 4-3-3): Σιμόν-Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια - Ρόδρι, Πέδρι, Ρουίθ - Γιαμάλ, Ν. Γουίλιαμς, Μοράτα by Γιώργος Ζαχαρίου
21:52
Στον πάγκο: Ράγια, Ρεμίρο, Νάτσο, Βιβιάν, Μερίνο, Χοσέλου, Όλμο, Τόρες, Γκριμάλντο, Μπαένα, Θουμπιμέντι, Οριαθάμπαλ, Νάβας, Φερμίν, Πέρεθ by Γιώργος Ζαχαρίου
21:52
Στην αντίπερα όχθη οι «σταυροφόροι» θα έχουν τον Μαμαρντασβίλι κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην τριάδα της άμυνας θα παίξουν οι Ντβάλι, Κάσια και Γκβελεσιάνι. Ο Κακαμπάτζε δεξί μπακ-χαφ, ο Λοτσοσβίλι αριστερό, ενώ η τριάδα πίσω από τους Κβαρατσχέλια και Μικαουτάτζε θα είναι οι Κιτεϊσβίλι, Κχακβετάτζε και Κοτσορασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:53
Γεωργία (Βίλι Σανιόλ, 3-5-2): Μαμαρντασβίλι - Ντβάλι, Κάσια, Γκβελεσιάνι - Κακαμπάτζε, Κιτεϊσβίλι, Κχακβετάτζε,Κοτσορασβίλι, Λοτσοσβίλι - Κβαρατσχέλια και Μικαουτάτζε by Γιώργος Ζαχαρίου
21:54
Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκεσασβίλι, Κβερβκέλια, Ζιβζιβάτζε, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Γκοτσολεϊσβίλι Κβεκβεσκίρι, Αλτουνασβίλι, Σενγκέλια, Τσιταϊσβίλι, Λομπγιανίτζε, Ταμπίτζε, Σίγκουα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:59
Έγινε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων και όλα έτοιμα πλέον για τη σέντρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:00
1' Ξεκίνησε το ματς με τους Ισπανούς στη σέντρα! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:02
2' Οι «ρόχας» κυκλοφορούν την μπάλα θέλοντας να επιβάλουν από νωρίς τους «κανόνες» τους. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:03
3' Σταματάει η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για την άμυνα της Γεωργίας με τον Πέδρι εκτεθειμένο στην πάσα του Λαπόρτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:05
5' Πρώτη τελική για την Ισπανία. Ο Καρβαχάλ από τα δεξιά έκανε συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Πέδρι στην προβολή, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:06
Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε δεν έχει αφήσει τη Γεωργία να ακουμπήσει μπάλα! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:08
7' Η πρώτη επέλαση των Γεωργιανών σταμάτησε με επιθετικό φάουλ του Κακαμπάτζε στον Κουκουρέγια. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:08
8' Κόρνερ για την Ισπανία, απομάκρυναν οι Γεωργιανοί. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:10
10' Νέο κόρνερ για την Ισπανία. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:11
11' Μεγάλη στιγμή για την Ισπανία! Ο Καρβαχάλ στο πρώτο δοκάρι την κεφαλιά, απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι με υπερένταση. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:11
12' Νέο κόρνερ για τους Ίβηρες! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:13
13' Πέμπτο κόρνερ για την Ισπανία που παίζει «σαν τη γάτα με το ποντίκι» τη Γεωργία! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:14
Δυνατή σύγκρουση, Κοτσορασβίλι με Λε Νορμάν. Στο έδαφος και οι δυο. Μπήκαν τα ιατρικά τιμ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:15
Συνεχίζεται το ματς ξανά με την μπάλα σε ισπανικά πόδια. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:15
16' Το έκτο κόρνερ για την Ισπανία. Ο Λαπόρτ πιο ψηλά από όλους έκανε την κεφαλιά η μπάλα έξω. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:18
18' ΓΚΟΟΟΛ η Γεωργία! Ο Κβαρατσχέλια σκοράρει μετά από σέντρα του Κακαμπάτζε! Τρομερή κίνηση ανάμεσα στα στόπερ! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:19
Είναι αυτογκόλ του Λε Νορμάν! Σε αυτόν έχει βρει η μπάλα! 1-0 η Γεωργία! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:20
20' Τώρα η Ισπανία θέλει να πιέσει για να ισοφαρίσει άμεσα. Η πίεση θα είναι αφόρητη για την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:22
22' Ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Ρουίθ μέσα απο την περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το αριστερό, ο σταθερότατος Μαμαρντασβίλι, μπλόκαρε by Γιώργος Ζαχαρίου
22:23
Η απόκρουση νωριτερα στην κεφαλιά του Καρβαχάλ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:25
25' Προσπαθούν στην κόντρα οι Γεωργιανοί. «Φωτιά» οι αντεπιθέσεις τους. Φεύγουν ταχύτατα στο transition. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:27
27' Νέα τελική για την Ισπανία με τον Πέδρι να επωφελείται από την απομακρυνση της άμυνας της Γεωργίας, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:28
Το αυτογκόλ του Λε Νορμάν που έχει δώσει προβάδισμα στη Γεωργία. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:29
29' Σουτ της... απελπισίας από τον Λαπόρτ με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:30
22:30
Ένα κουβάρι οι παίκτες της Γεωργίας μετά το γκολ! Εικόνα live 28800541/76561.jpg by Γιώργος Ζαχαρίου
22:31
31' Στο έδαφος εντός περιοχής ο Μικαουτάτζε μετά από ανατροπή, «παίζετε» από τον Λετεσιέ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:33
34' Κόρνερ για τη Γεωργία που βγήκε στην κόντρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:34
Κακή εκτέλεση του Κβαρατσχέλια η μπάλα απευθείας άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:35
35' Τρομερά δύσκολη απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε δυνατό συρτό σουτ του Κουκουρέγια! Κόρνερ για την Ισπανία. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:36
Ο Γιαμάλ απευθείας άουτ. Μια πτώση του Λαπόρτ, ούτε για συζήτηση. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:39
39' ΓΚΟΟΟΛ για την Ισπανία με τον Ρόδρι! Σε φάση πολιορκίας οι Ίβηρες κυκλοφόρησαν την μπάλα και μετά από απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε σουτ του Νίκο Γουίλιαμς, η μπάλα έφτασε στον χαφ της Σίτι που με θαυμάσιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:40
Το γκολ τσεκάρεται! Ο Μοράτα ίσως χαλάει το οπτικό πεδίο του Μαμαρντασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:40
Ναι μετράει κανονικά το γκολ! 1-1 η Ισπανία ισοφαρίζει πριν βγει το ημίχρονο. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:41
41' Αλλαγή αναγκαστική για τη Γεωργία. Ο Κιτεϊσβίλι αποχωρεί με πρόβλημα. Στη θέση του ο Αλτουνασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:44
44' Κίτρινη κάρτα στον Μοράτα που πάτησε τον Λοτσοσβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:45
Οι καθυστερήσεις θα είναι δυο λεπτά! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:47
45'+2' Κόρνερ για την Ισπανία. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:02
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. Πάντα στο 1-1. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:04
Προσπάθεια του Ρουίθ να αιφνιδιάσει τον Μαμαρντασβίλι, αλλά το σουτ του Ρουίθ ήταν κακό και έφυγε άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:07
48' Απίστευτη ευκαιρία για τη Γεωργία! Ο Κβαρατσχέλια πίσω από το κέντρο κλείστηκε από τρεις παίκτες, είδε εκτός εστίας τον Σιμόν και προσπάθησε με πανέξυπνο σουτ να τον νικήσει, αλλά έφυγε άουτ η μπάλα. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:08
50' Φάουλ για την Ισπανία σε πολύ καλό σημείο. Ακριβώς στο ημικύκλιο της περιοχής της Γεωργίας. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:09
51' ΓΚΟΟΟΛ η Ισπανία! 2-1 ο Φαμπιάν Ρουίθ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λαμίν Γιαμάλ! Νωρίτερα στην εκτέλεση του φάουλ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι στον Γιαμάλ στο φάουλ by Γιώργος Ζαχαρίου
23:10
53' Απειλεί ξανά ο νεαρός εξτρέμ της Μπαρτσελόνα με πλασέ εκτός περιοχής. Άουτ η μπάλα. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:13
55' O Moράτα προσπαθεί ξανά από μακριά να νικήσει τον Μαμαρντασβίλι, η μπάλα περνά απευθείας άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:14
*Να σημειωθεί ότι αμέσως μετά το 2-1 της Ισπανίας, ο Όλμο πήρε τη θέση του Πέδρι. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:15
23:16
To... ύπουλο σουτ του Κβαρατσχέλια νωρίτερα. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:18
Moνοπωλεί το ενδιαφέρον η Ισπανία έχοντας συνεχώς την μπάλα. Θέλουν να τελειώσουν το ματς οι Ίβηρες. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:21
63' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία. Από την πίεση ο Κοτσορασβίλι έκανε λάθος και την έστρωσε στον Γιαμάλ που πλάσαρε από καλό σημείο αλλά αστόχησε. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:22
64' Διπλή αλλαγή για τη Γεωργία. Λοτσοσβίλι και Τσακβετάτζε εκτός. Στις θέσεις τους οι Νταβιτασβίλι και Τσιταϊσβίλι by Γιώργος Ζαχαρίου
23:22
65' Κόρνερ για την Ισπανία. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:23
Και δεύτερο κόρνερ, τελειώνει με άουτ για τη Γεωργία. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:24
66' Διπλή αλλαγή για την Ισπανία. Γκριμάλντο και Ογιαρθάμπαλ στο ματς. Εκτός Κουκουρέγια και Μοράτα αντίστοιχα. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:25
Το γκολ της ανατροπής από τον Φαμπιάν Ρουίθ by Γιώργος Ζαχαρίου
23:27
68' Ευκαιρία για τη Γεωργία! Ο Κβαρατσχέλια βρήκε χώρο και πέρασε με υπέροχη κάθετη στον Τσιταϊσβίλι, αυτός από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά το τελείωμα ήταν τραγικό με την μπάλα να φεύγει άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:29
70' Κίτρινη κάρτα στον Νταβιτασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:32
74' ΓΚΟΛ για την Ισπανία το οποίο ακυρώνεται, γιατί ο Γιαμάλ στο 1-2 με τον Όλμο είναι οφσάιντ. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:34
75' ΓΚΟΟΟΛ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! Ο Νίκο Γουίλιαμς πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα! Πήρε την μπάλα από πάσα του Ρουίθ έκανε λίγα μέτρα με την μπάλα, άδειασε έναν αμυντικό και με ΤΡΟΜΕΡΟ πλασέ την έστειλε στον ουρανό της εστίας για το 3-1 της Ισπανίας! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:36
77' Μεγάλη στιγμή για την... σεληνιασμένη Ισπανία. Ο Γουίλιαμς από τα αριστερά πήρε την μπάλα έκανε νέα προσποίηση, έστρωσε στον Όλμο, αλλά αυτός έκανε αδύναμο σουτ. Μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:37
79' Διπλή αλλαγή η Γεωργία. Μικαουτάτζε και Γκβελεσιάνι εκτός, Ζιζιβάτζε και Κβεκβεσκίρι στο ματς. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:38
80' Νέα μεγάλη ευκαιρία! Ο Όλμο με τον Γιαμάλ συνδυάστηκαν, ο τελευταίος προσπάθησε να πλασάρει, αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:39
81' Διπλή αλλαγή για την Ισπανία. Ο Φαμπιάν Ρουίθ και ο Καρβαχάλ εκτός. Μέσα Χεσούς Νάβας και Μικέλ Μερίνο. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:40
82' Ξανά άστοχος ο Γιαμάλ με αριστερό πλασέ! Λίγο άουτ η μπάλα! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:41
83' ΓΚΟΟΟΛ η Ισπανία! 4-1 με τον Ντάνι Όλμο να σκοράρει και αυτός με υπέροχο συρτό πλασέ με το αριστερό! Άγαλμα ο Μαμαρντασβίλι! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:45
88' Κόρνερ για τη Γεωργία. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:48
90' Ο Όλμο απέκρουσε με ευκολία ένα σουτ του Όλμο by Γιώργος Ζαχαρίου
23:50
90'+2' Σκληρό μαρκάρισμα του Κοτσορασβίλι by Γιώργος Ζαχαρίου
23:50
23:52
Τέλος στο ματς! Η Ισπανία επικρατεί 4-1 της Γεωργίας και προκρίνεται στα προημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία! by Γιώργος Ζαχαρίου