Αγγλία-Σλοβακία

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Euro 2024.

18:34
Καλησπέρα σας! Η Αγγλία στις 19:00 θα κοντραριστεί με τη Σλοβακία για τη φάση των «16» του Euro 2024. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση, ενώ θα υπάρξει και ραδιοφωνική κάλυψη από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Αναστασία Βοσνάκη
18:36
Ξεκινώντας από τους Άγγλους, η αλήθεια είναι ότι πολύ γρήγορα ο ενθουσιασμός τους έγινε απογοήτευση, ως συνήθως. Τα «τρία λιοντάρια» ταξίδεψαν στη Γερμανία με πληρέστατο ρόστερ και ως το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, ωστόσο δεν κατάφεραν να δείξουν καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε κανένα από τα τρία παιχνίδια τους (νίκη 1-0 με Σερβία, ισοπαλίες με Δανία, Σλοβενία). Φυσικά, η ποιότητα υπάρχει στο ρόστερ και μπορεί να «μιλήσει» την κατάλληλη στιγμή, ενώ τo bracket είναι αρκετά ευνοϊκό για την Αγγλία ώστε να βλέπει τελικό. Παρόλα αυτά, θα χρειαστεί ο «συντηρητικός» Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να αλλάξει λίγο την εικόνα της ομάδας, η οποία δεν έπεισε ούτε τους ίδιους τους (συνήθως ενθουσιώδεις) οπαδούς της. by Αναστασία Βοσνάκη
18:38
Από την άλλη πλευρά, βρίσκουμε μία από τις θετικές εκπλήξεις του τουρνουά. Η Σλοβακία κατάφερε να περάσει για μόλις δεύτερη φορά στην ιστορία της από όμιλο Euro, και το έκανε ως τρίτη στην τετραπλή ισοβαθμία του πέμπτου ομίλου. Για να το καταφέρει, χρειάστηκε να πετύχει μία από τις πιο εντυπωσιακές νίκες του τουρνουά, καθώς στην πρώτη αγωνιστική «τέζαρε» το Βέλγιο. Στη συνέχεια, έχασε 2-1 με ανατροπή από την Ουκρανία, ενώ έφερε την ισοπαλία (1-1) που χρειαζόταν με τη Ρουμανία και προκρίθηκε. Χωρίς να έχει κάποιο υλικό που... κλέβει τις εντυπώσεις, η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα είναι ένα στιβαρό και καλοστημένο σύνολο, κόντρα στο οποίο πρέπει να «μοχθήσεις» για να σκοράρεις και να κερδίσεις. Θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή για την ούτως ή άλλως ελάχιστα απειλητική στους ομίλους Αγγλία, έτσι ώστε να μην... μπλέξει από το πουθενά και γνωρίσει έναν ακόμη σοκαριστικό αποκλεισμό. by Αναστασία Βοσνάκη
18:40
18:40
18:40
18:42
18:43
Διαιτητής: Χαλίλ Ουμούτ Μελέρ (Τουρκία) Γήπεδο: Veltins Arena, Γκεζελκίρχεν by Αναστασία Βοσνάκη
18:43
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
18:44
Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ - Μέινου, Ράις - Σάκα, Μπέλιγχαμ, Φόντεν - Κέιν. by Αναστασία Βοσνάκη
18:44
Στον πάγκο οι Ράμσντειλ, Χέντερσον, Σο, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κόνσα, Ντανκ, Γκάλαχερ, Τόνι, Γκόρντον, Γουότκινς, Μπόουεν, Έζε, Γκόμες, Πάλμερ, Γουάρτον. by Αναστασία Βοσνάκη
18:44
Σλοβακία (Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο - Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα - Σραντς, Χαράσλιν, Στρέλετς. by Αναστασία Βοσνάκη
18:44
Στον πάγκο οι Ρόντακ, Ράβας, Όμπερτ, Γκιομπέρ, Ρίγκο, Σούσλοφ, Μπόζενικ, Τούπτα, Μπένες, Χροσόφσκι, Ντε Μάρκο, Ντούρις, Μπέρο, Σάουερ, Κόσα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:54
Η ώρα της ανάκρουσης των εθνικών ύμνων. Πρώτα της Σλοβακίας και ύστερα της Αγγλίας. by Αναστασία Βοσνάκη
19:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
19:03
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:03
3' Κίτρινη κάρτα ο Γκουέχι για φάουλ στον Στρέλετς. by Αναστασία Βοσνάκη
19:05
5' Ευκαιρία για τη Σλοβακία! Ο Χαράσλιν έφυγε στην κόντρα, έδωσε στον Χάντσκο ο οποίος έκανε τη σέντρα σουτ που πέρασε λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:07
7' Καίρια παρέμβαση του Σκρίνιαρ πριν ο Σάκα σουτάρει από πλεονεκτική θέση. by Αναστασία Βοσνάκη
19:07
Κίτρινη ο Μέινου. by Αναστασία Βοσνάκη
19:08
8' Μακρινό σουτ ο Κούτσκα, η μπάλα περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:09
10' Πάσα του Μπέλιγχαμ στον Τρίπιερ, εκείνος κάνει ένα απίστευτα κακό σουτ με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:11
by Αναστασία Βοσνάκη
19:11
12' Μεγάλη ευκαιρία η Σλοβακία! Ο Στρέλετς κάνει τρομερή κάθετη, ο Χαράσλιν φεύγει στην πλάτη της άμυνας και κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή του βάζει την κόντρα ο Τριπιερ πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:13
13' Κάρτα ο Κούτσκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:15
19:16
17' Κίτρινη και ο Μπέλιγχαμ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:17
Ο διαιτητής έχει βγάλει μέχρι στιγμής τέσσερις κίτρινες κάρτες. by Αναστασία Βοσνάκη
19:18
19:18
Οι Άγγλοι είχαν 4 κάρτες στα τρία ματς του ομίλου ως τώρα και σήμερα έχουν δεχτεί ήδη 3 σε 17 λεπτά! Φοβερό... by Αναστασία Βοσνάκη
19:21
19:22
23' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:24
Έδιωξαν αρχικά οι αμυντικοί της Σλοβακίας, στη συνέχεια ο Μέινου έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:24
25' Γκοοοολ η Σλοβακία! Εξαιρετική επίθεση των Σλοβάκων, ο Στρέλετς παίζει στην πλάτη του τον Σραντς, ο οποίος με άψογο τελείωμα εκτελεί τον Πίκφορντ για το 1-0! by Αναστασία Βοσνάκη
19:26
19:32
32' Έκανε ένα γύρισμα ο Σάκα, πέρασε η μπάλα από όλους. by Αναστασία Βοσνάκη
19:33
19:33
Δείτε και το γκολ του Σραντς: by Αναστασία Βοσνάκη
19:34
34' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:34
35' Νέο κόρνερ για τους Άγγλους. by Αναστασία Βοσνάκη
19:35
Ανεκμετάλλευτο πέρασε και αυτό. by Αναστασία Βοσνάκη
19:36
19:42
Η Σλοβακία ελέγχει τον ρυθμό, δεν αφήνει χώρους στην Αγγλία και η ομάδα του Σάουθγκεϊτ δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Εξαιρετικά οργανωμένοι οι Σλοβάκοι, έχουν πάει το παιχνίδι εκεί ακριβώς που θέλουν. by Αναστασία Βοσνάκη
19:45
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
19:45
45+1' Κίτρινη ο Σκρίνιαρ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:46
45+2' Φάουλ για την Αγγλία σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
19:47
Εκτέλεσε ο Φόντεν, έδιωξε με τις γροθιές ο Ντουμπράβκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:48
45+4' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:48
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
19:49
Ημίχρονο! Η Σλοβακία πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα της Αγγλίας χάρη στο γκολ του Σραντς.Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
19:50
20:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! by Αναστασία Βοσνάκη
20:09
50' Γκοοοολ η Αγγλία! Εκπληκτική κυκλοφορία των Άγγλων, με τον Κέιν να αλλάζει παιχνίδι για τον Τρίπιερ, ο οποίος κάνει το παράλληλο γύρισμα και ο Φόντεν σκοράρει σε κενή εστία για να ισοφαρίσει. by Αναστασία Βοσνάκη
20:09
Ελέγχεται το γκολ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:10
ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! Για οφσάιντ, παραμένει το 0-1 υπέρ της Σλοβακίας. by Αναστασία Βοσνάκη
20:11
52' Πλασέ του Κέιν, κοντράρει η μπάλα και βγαίνει σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:11
Εκτελέστηκε, αλλά έδιωξε με τις γροθιές ο Ντουμπράβκα. by Αναστασία Βοσνάκη
20:14
55' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Σλοβακία! Τραγικό λάθος του Γουόκερ, ο Στρέλετς πάει από το κέντρο να κρεμάσει τον Γουόκερ και να βάλει το γκολ του τουρνουά, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! Φοβερά πράγματα, οι Άγγλοι δείχνουν να τα έχουν χαμένα... by Αναστασία Βοσνάκη
20:18
59' Φάουλ για την Αγγλία σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
20:20
Εκτέλεσε ο Φόντεν, η μπάλα σταματάει στα σώματα. by Αναστασία Βοσνάκη
20:20
Το ακυρωθέν του Φόντεν: by Αναστασία Βοσνάκη
20:21
61' Διπλή αλλαγή για τη Σλοβακία. Μπόζενικ και Σούσλοφ μέσα, έξω οι Στρέλετς και Χαράσλιν. by Αναστασία Βοσνάκη
20:25
66' Μπαίνει ο Πάλμερ για την Αγγλία, βγαίνει ο Τρίπιερ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:27
69' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:28
Περνάει ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
20:31
20:33
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες. by Αναστασία Βοσνάκη
20:36
77' Κίτρινη κάρτα ο Πέκαρικ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:37
78' Φάση για την Αγγλία! Εκτελέστηκε το φάουλ, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
81' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Γεμάτο σουτ του Ράις, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας. Παίρνει το ριμπάουντ ο Κέιν, αλλά δεν μπορεί να βρει εστία από το ύψος του πέναλτι με γυριστό σουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:42
82' Μπένες και Μπέρο μέσα, έξω Ντούντα και Κούτσκα για τη Σλοβακία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:43
84' Έζε αντί Μέινου για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:46
87' Μακρινό σουτ ο Λομπότκα, μπλόκαρε ο Πίκφορντ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:47
88' Κόρνερ η Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:47
20:48
20:49
6 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
20:51
20:52
90+3' Βγαίνει ο σκόρερ Σραντς, μπήκε ο Γκιομπέρ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:53
90+5' Τόνι αντί Φόντεν. by Αναστασία Βοσνάκη
20:54
90+5' Γκοοοοολ η Αγγλία! Μένουν ζωντανοί οι Άγγλοι δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι! Ο Μπέλιγκχαμ με απίστευτο ανάποδο ψαλίδι αφήνει άγαλμα τον Ντουμπράβκα και ισοφαρίζει σε 1-1. Κεφαλιά ασίστ του Γκουέχι, ο οποίος είχε προωθηθεί για τη φάση! by Αναστασία Βοσνάκη
20:56
ΤΕΛΟΣ! ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ! by Αναστασία Βοσνάκη
21:01
Σέντρα στην παράταση, χωρίς επιπλέον αλλαγές οι δύο ομάδες! by Αναστασία Βοσνάκη
21:02
91' Γκοοοοολ για την Αγγλία! Μετά από φάση διαρκείας, η άμυνα της Σλοβακίας πιάνεται στον ύπνο και μετά από κεφαλιά-πάσα του Τόνι, ο Κέιν εκτελεί από τη μικρή περιοχή για την ανατροπή (2-1). by Αναστασία Βοσνάκη
21:04
Ανατροπή με το... καλησπέρα στην παράταση για τους Άγγλους. Πλέον, η Σλοβακία έχει δύσκολο έργο και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:08
Προσπαθούν να δημιουργήσουν οι Σλοβάκοι, αλλά δυσκολεύονται. Αμύνονται με χαρακτηριστική ευκολία οι Άγγλοι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:12
21:12
21:14
103' Βαθιά μπαλιά ο Σκρίνιαρ, βγήκε και μπλόκαρε ο Πίκφορντ. Είχε σηκωθεί το σημαιάκι, ως μη γενόμενη η φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
21:16
105' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβακία! Ο Πέκαρικ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από θέση τετ-α-τετ! by Αναστασία Βοσνάκη
21:24
108' Κίτρινη ο Βάβρο για φάουλ στον Έζε. by Αναστασία Βοσνάκη
21:24
109' Τούπτα αντί Πέκαρικ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:25
110' Φάουλ για τη Σλοβακία σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:26
Εκτέλεσε ο Τούπτα, η μπάλα πάνω από την εστία του Πίκφορντ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:26
21:28
113' Σέντρα ο Σούσλοφ, η μπάλα περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:35
119' Κεφαλιά του Χάντσκο, έφυγε ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:36
120'+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία να τελειώσει το ματς. Ο Τόνεϊ βρέθηκε απέναντι από τον Ντουμπράβκα στην κόντρα, όμως το δυνατό του σουτ έφυγε ψηλά και άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:37
Τέλος! Η Αγγλία στα προημιτελικά! by Αναστασία Βοσνάκη
21:37
Παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, η Αγγλία επιβίωσε χάρη στο γκολ του Μπέλιγχαμ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, και τελικά νίκησε 2-1 με γκολ του Κέιν στην παράταση. by Αναστασία Βοσνάκη