Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro 2024.

21:37
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της κρίσιμης αναμέτρησης ανάμεσα στην Κροατία και την Ιταλία στην «Red Bull Arena» της Λειψία, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του β ομίλου του Euro 2024. by Λουκάς Χατζής
21:39
Η Ιταλία βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου με 3 βαθμούς, ενώ οι Κροάτες βρίσκονται στην 4η θέση με 1 πόντο, κινδυνεύοντας να μείνουν εκτός συνέχειας, αλλά και εκτός τρίτης θέσεις που μπορεί υπό προϋποθέσεις να οδηγήσει στους «16» του θεσμού. by Λουκάς Χατζής
21:40
21:41
Την περασμένη αγωνιστική, οι «ατζούρι» ηττήθηκαν με 1-0 από την Ισπανία, ενώ η ομάδα του Ντάλιτς έμεινε στο 2-2 με την Αλβανία, δεχόμενη γκολ στο 90+5'. by Λουκάς Χατζής
21:42
by Λουκάς Χατζής
21:42
Πάμε να δούμε τις αρχικές επιλογές των Ζλάτκο Ντάλιτς και Λουτσιάνο Σπαλέτι για το αποψινό κρίσιμο και καθοριστικό ματς: by Λουκάς Χατζής
21:43
Οι ενδεκάδες: Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς - Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ - Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς - Σούτσιτς, Πάσαλιτς, Κράμαριτς. Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα - Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν - Μπαρέλα, Ζορζίνιο - Ρασπαντόρι, Πελεγκρίνι, Ντιμάρκο - Ρετέγκι. by Λουκάς Χατζής
21:43
Οι Ιταλοί ξεκινούν με τον Ρετέγκι αντί του Σκαμάκα που ήταν βασικός στα δύο προηγούμενα ματς. by Λουκάς Χατζής
21:44
Να θυμίσουμε πως ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1, ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Λουκάς Χατζής
21:47
Τα σενάρια για την πρόκριση είναι απλά: Εάν πάρει έστω έναν βαθμό, η Ιταλία θα τερματίσει στη 2η θέση, ενώ εάν ηττηθεί θα πρέπει να μην νικήσει η Αλβανία την Ισπανία, ώστε να είναι μέσα στις υποψήφιες τέσσερις καλύτερες τρίτες. Από την άλλη, η Κροατία τερματίζει 2η, εάν επικρατήσει η ίδια και ταυτόχρονα α) δεν νικήσει η Αλβανία ή β) αποκτήσει καλύτερη διαφορά τερμάτων (στο -1 η Αλβανία, στο -3 η Κροατία). Ως τρίτη είναι πολύ δύσκολο, καθώς λογικά θα έχει λίγους βαθμούς σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες. by Λουκάς Χατζής
21:48
Ο Βίντα, που είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα στον αστράγαλο στις προηγούμενες προπονήσεις, βρίσκεται κανονικά στη σημερινή αποστολή και στον πάγκο της ομάδας. by Λουκάς Χατζής
21:48
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ολλανδός Ντάνι Μάκελι και VAR ο συμπατριώτης του, Ρομπ Ντίμπερινκ. by Λουκάς Χατζής
21:52
Να σημειωθεί, δε, ότι η παράδοση είναι υπέρ της Κροατίας, η οποία παραμένει αήττητη απέναντι στην Ιταλία σε έξι επίσημα ματς (2Ν-4Ι). by Λουκάς Χατζής
21:53
Αυτή την ώρα οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
22:02
2' Εδώ και δύο λεπτά η Χβάρτσκα κρατάει την μπάλα στα πόδια της. by Λουκάς Χατζής
22:03
Οι Κροάτες είναι περισσότεροι στις εξέδρες σε σχέση με τους Ιταλούς. by Λουκάς Χατζής
22:04
4' Πραγματικά εντυπωσιακό! Όλη αυτή την ώρα, η Κροατία κυκλοφορεί την μπάλα, με την Ιταλία να περιμένει πίσω, έχοντας ακουμπήσει μπάλα το πολύ 1-2 φορές! by Λουκάς Χατζής
22:05
5' Πρώτη στιγμή στο ματς, με τον Σούτσιτς να πιάνει ένα δυνατό μακρινό σουτ και τον Ντοναρούμα να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
22:06
22:07
7' Αρχίζουν και κρατούν την μπάλα οι Ιταλοί, δεχόμενοι ωστόσο ασφυκτική πίεση από τους Κροάτες. by Λουκάς Χατζής
22:07
Σέντρα του Ντι Λορέντσο από τα δεξιά, κόβεται από την άμυνα. by Λουκάς Χατζής
22:10
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Κροατία να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά και τη μοναδική καλή στιγμή στο ματς. by Λουκάς Χατζής
22:11
11' Σέντρα του Ντιμάρκο, ο Πελεγκρίνι από δύσκολη γωνία έπιασε μια κεφαλιά ψαράκι χωρίς τύχη. by Λουκάς Χατζής
22:13
13' Ωραία ενέργεια του Κράμαριτς, πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα, ο Νταρμιάν με προβολή καθάρισε τη φάση για την Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
22:14
14' Κόρνερ για την Ιταλία μετά την παρέμβαση του Γκβάρντιολ σε σέντρα του Ντι Λορέντσο. by Λουκάς Χατζής
22:15
Δεν περνάει το κόρνερ από το πρώτο δοκάρι. by Λουκάς Χατζής
22:16
Η μεγάλη ευκαιρία της Κροατίας στο 5ο λεπτό: by Λουκάς Χατζής
22:18
18' Στο 69%-31% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Κροατίας. by Λουκάς Χατζής
22:20
19' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ιταλία τώρα, ωστόσο, το εκτελούν με πάσα... by Λουκάς Χατζής
22:21
21' Μεγάλη στιγμή για την Ιταλία, με τον Ρετέγκι να νικά στον αέρα τον Γκβάρντιολ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. by Λουκάς Χατζής
22:22
Τελικώς δόθηκε κόρνερ καθώς η μπάλα βρήκε στον αμυντικό της Μάντσεστερ Σίτι. by Λουκάς Χατζής
22:22
Απομάκρυναν οι Κροάτες. by Λουκάς Χατζής
22:22
22' Σουτ του Ρετέγκι μετά από γύρισμα του Πελεγκρίνι, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
22:24
23' Κίτρινη κάρτα στον Σούσιτς για μαρκάρισμα στον Πελεγκρίνι. by Λουκάς Χατζής
22:26
26' Νέο κόρνερ για την Ιταλία, και πάλι από ενέργεια του Ρετέγκι. Στα τελευταία λεπτά οι «ατζούρι» έχουν ισορροπήσει το ματς. by Λουκάς Χατζής
22:27
27' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ιταλία! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Κροατίας, ο Μπαρέλα σέντραρε από δεξιά, με τον Μπαστόνι ολομόναχως στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Λουκάς Χατζής
22:30
31' Σέντρα του Μόντριτς, διώχνει ο Ντοναρούμα. by Λουκάς Χατζής
22:31
Σουτ του Μόντριτς, σταματά πάνω στον Ντιμάρκο. by Λουκάς Χατζής
22:34
22:35
35' Αρκετή ένταση στο παιχνίδι, αρχίζει και αποκτά μια άγρια ομορφιά. by Λουκάς Χατζής
22:36
36' Συρτό σουτ του Πελεγκρίνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Λιβάκοβιτς. by Λουκάς Χατζής
22:36
22:37
37' Κόρνερ για την Κροατία από την ενέργεια του Πάσαλιτς και το κόψιμο του Μπαρέλα. by Λουκάς Χατζής
22:37
Περνά ανεκμετάλλευτο για τους Κροάτες. by Λουκάς Χατζής
22:43
42' Πολλές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής με μαρκαρίσματα, αλλά και λάθη και από τις δύο πλευρές. by Λουκάς Χατζής
22:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
22:47
Ημίχρονο στη Λειψία, με την Κροατία και την Ιταλία να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκόρ. by Λουκάς Χατζής
22:57
23:01
Οι παίκτες βρίσκονται στη φυσούνα, έτοιμοι να βγουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
23:02
46' Αλλαγή για την Ιταλία, ο Φρατέζι μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Πελεγκρίνι. by Λουκάς Χατζής
23:03
Μπούντιμιρ αντί του Πάσαλιτς για την Κροατία. by Λουκάς Χατζής
23:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
23:05
46' Αμφότερες οι ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές στο επιθετικό τους κομμάτι. Είναι δεδομένο πως ψάχνουν το γκολ και θέλουν να παίξουν πιο επιθετικά, ειδικά οι Κροάτες αλλιώς... χάνονται. by Λουκάς Χατζής
23:06
47' Κάκιστη σέντρα του Στάνισιτς από τα δεξιά, σπαταλάει μία καλή στιγμή της Κροατίας. by Λουκάς Χατζής
23:06
48' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο τώρα για την Κροατία. by Λουκάς Χατζής
23:07
Απομάκρυνε ο Καλαφιόρι με κεφαλιά το γέμισμα του Μόντριτς. by Λουκάς Χατζής
23:07
49' Εξαιρετική ενέργεια του Κράμαριτς, η σέντρα του όμως δεν βρήκε συμπαίκτη. by Λουκάς Χατζής
23:10
52' Σουτ του Κράμαριτς μέσα από την περιοχή, διαμαρτυρίρες για χέρι του Φρατέζι! by Λουκάς Χατζής
23:11
Η φάση ελέγχεται από το VAR, φαίνεται πάντως πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του μεσοεπιθετικού της Ιταλίας. by Λουκάς Χατζής
23:11
Ο Μάκελι πάει να το δει στο VAR. by Λουκάς Χατζής
23:11
53' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ! by Λουκάς Χατζής
23:12
Ο Λούκα Μόντριτς αναλαμβάνει την εκτέλεση. by Λουκάς Χατζής
23:12
54' Το έπιασε ο Ντοναρούμα στην αριστερή του γωνία! by Λουκάς Χατζής
23:13
55' ΓΚΟΟΟΛ για την Κροατία 1-0 την Ιταλία! Απίστευτες στιγμές στο ματς, με τον Μόντριτς να αστοχεί δευτερόλεπτα νωρίτερα στο πέναλτι, με τον ίδιο να εξιλεώνεται με κοντινό πλασέ έπειτα από τεράστια επέμβαση του Ντοναρούμα στο κοντινό πλασέ του Μπούντιμιρ. by Λουκάς Χατζής
23:15
Πήρε φωτιά η «Red Bull Arena» από τους χιλιάδες φίλους της Χρβατσκα! by Λουκάς Χατζής
23:15
57' Μέσα ο Κιέζα στη θέση του Ντιμάρκο. by Λουκάς Χατζής
23:15
58' Κόρνερ για την Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
23:16
Διώχνει με γροθιές ο Λιβάκοβιτς. by Λουκάς Χατζής
23:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς για δυνατό μαρκάρισμα στον Φρατέζι. by Λουκάς Χατζής
23:19
61' Κόρνερ για την Ιταλία που πιέζει για την ισοφάριση. by Λουκάς Χατζής
23:20
Εξαιρετική κεφαλιά του Μπαστόνι, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιβάκοβιτς η μπάλα. by Λουκάς Χατζής
23:23
65' Κόρνερ για την Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
23:23
23:23
Δεν βγαίνει κάτι σε αυτή τη φάση για τους Ιταλούς. by Λουκάς Χατζής
23:25
67' Σέντρα -σουτ του Νταρμιάν, παρεμβαίνει αμυντικός και απομακρύνει τον κίνδυνο. by Λουκάς Χατζής
23:26
68' Ο Φρατέζι κερδίζει ένα ακόμα κόρνερ από τη δεξιά πλευρά. by Λουκάς Χατζής
23:26
23:27
Σέντρα του Κιέζα διώχνει η άμυνα. by Λουκάς Χατζής
23:27
69' Επιμένει η Ιταλία που έχει κλείσει τους Κροάτες μέσα στην περιοχή τους. by Λουκάς Χατζής
23:27
23:28
70' Εκτός ο Σούτσιτς, στη θέση του ο Πέρισιτς. Μέσα και ο Ιβάνουσετς αντί του Κόβατσιτς. by Λουκάς Χατζής
23:29
71' Κερδισμένο φάουλ του Φρατέζι, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
23:31
Το πάει απευθείας ο Ρασπαντόρι, με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
23:32
74' Κίτρινη κάρτα στον Ιβάνουσετς. by Λουκάς Χατζής
23:33
75' Εκτός ο Ρασπαντόρι στη θέση του ο Σκαμάκα. Πάει με δίδυμο φορ η Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
23:36
78' Κίτρινη και στον Πόγκρατσιτς. by Λουκάς Χατζής
23:38
80' Σέντρα του Μπρόζοβιτς, ο Μπαστόνι παίρνει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Μπούντιμιρ! by Λουκάς Χατζής
23:39
80' Εκτός ο Μόντριτς, στη θέση του ο Μάγιερ. Απίστευτο σκηνικό, ακόμα και οι Ιταλοί χειροκροτούν τον 38χρονο θρύλο! by Λουκάς Χατζής
23:40
81' Νταρμιάν και Ζορζίνο εκτός, μέσα οι Τζακάνι και Φατζόλι για την Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
23:41
Ακόμα μία κίτρινη κάρτα για την Κροατία, την αντικρίζει ο Στάνισιτς. by Λουκάς Χατζής
23:43
85' Σέντρα του Μπρόζοβιτς, καμία ανησυχία για την Ιταλία. by Λουκάς Χατζής
23:44
86' Έχει μειωθεί κάπως η πίεση της Ιταλίας στα τελευταία λεπτά. by Λουκάς Χατζής
23:45
87' Τρομερή στιγμή για την Ιταλία, με τη σέντρα του Κιέζα από τα δεξιά να περνάει ελάχιστα μπροστά από τον Σκαμάκα. by Λουκάς Χατζής
23:47
89' Εκτός ο Κράμαριτς, μέσα ο Γιουράνοβιτς. by Λουκάς Χατζής
23:49
Οκτώ λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
23:49
90+1' Κίτρινη στον Μπρόζοβιτς. Έξι κίτρινες κάρτες για την Κροατία! by Λουκάς Χατζής
23:50
90+2' Μακρινό σουτ του Σκαμάκα, κάπου κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
23:50
Απομάκρυνε η άμυνα. by Λουκάς Χατζής
23:51
90+3' Κίτρινη τώρα στον Καλαφιόρι, η Κροατία κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα. by Λουκάς Χατζής
23:53
90+4' Νέο κερδισμένο φάουλ για την Κροατία, αυτή τη φορά σε καλό σημείο. by Λουκάς Χατζής
23:55
90+6' Κίτρινη στον Φατζόλι. by Λουκάς Χατζής
23:56
90+8' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Η ΙΤΑΛΙΑ! Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, η Ιταλία έφερε το ματς στα ίσα με τον Καλαφιόρι να κουβαλά την μπάλα, να δίνει στον Τζακάνι, ο οποίος με τρομερό φαλτσαριστό σουτ νίκησε την Λιβάκοβιτς, στέλνοντας την Ιταλία στη 2η θέση και τους «16»! by Λουκάς Χατζής