Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική των play offs της Stoiximan Super League

20:15
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:16
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League. by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα των «πράσινων». by Σπύρος Σιαμπλής
20:18
Και εδώ το βασικό σχήμα της «Ένωσης». by Σπύρος Σιαμπλής
20:19
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ρούμπεν, Λημνιός, Μαντσίνι, Μλαντένοβιτς, Γερεμέγεφ, Τζούριτσιτς και Βιλένα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
Ενώ στον πάγκο της ΑΕΚ θα καθίσουν οι Γκίνης, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Πινέδα, Πόνχε, Κάλενς, Φερνάντες και Λιούμπιτσιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
Τώρα βγαίνουν για προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, μέσα σε χειροκροτήματα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
Λίγη νωρίτερα, δε, προηγήθηκαν εκείνοι των φιλοξενούμενων, κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες. by Σπύρος Σιαμπλής
20:22
Σε ό,τι αφορά στους απόντες, το «τριφύλλι» δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Παλάσιος και στον ανέτοιμο Σπόραρ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:22
Από την άλλη πλευρά, ο μοναδικός μη διαθέσιμος για τους «κιτρινόμαυρους» είναι ο τραυματίας Στάνκοβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:24
Όπως... κάθε μέρα, εσχάτως, είχαμε και σήμερα, νέα, σενάρια για τον Φώτη Ιωαννίδη, τον οποίο οι Ιταλοί τοποθέυτησαν στην κορυφή της λίστας της Λάτσιο! by Σπύρος Σιαμπλής
20:26
Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε εδώ όσα δήλωσε ο Τάσος Μπακασέτας, στο match programme της ΠΑΕ Παναθηναϊκός ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με την ΑΕΚ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:28
Να πούμε επίσης, με την ευχή να μην τον θυμάται... κανείς, ότι διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Κλαούντιο Περέιρα από την Πορτογαλία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο συμπατριώτης του Φάμπιο Μέλο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:31
Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου, μισή ώρα πριν την σέντρα, με τα δύο «πέταλα» της Λεωφόρου, να έχουν σχεδόν γεμίσει! by Σπύρος Σιαμπλής
20:34
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμά τους... by Σπύρος Σιαμπλής
20:38
Στα άλλα δύο ματς που είναι σε εξέλιξη, ο Ολυμπιακός προηγείται του Άρη με 2-0, ενώ ΠΑΟΚ και Λαμία είναι ισόπαλοι με 1-1. by Σπύρος Σιαμπλής
20:40
Όρκος νίκης από τους παίκτες της ΑΕΚ και... αποδοκιμασίες, τώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:41
Ενώ κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια στη συνέχεια. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
Τους ακολουθούν τώρα και οι διαιτητές. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
Αλλά και οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, καταχειροκροτούμενοι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:43
Αυτά από εμάς, προς το παρόν, σας αφήνουμε στον Γιώργο Ζαχαρίου για την περιγραφή της αναμέτρησης... by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
Καλησπέρα σας και από εμένα! by Γιώργος Ζαχαρίου
20:45
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ντέρμπι το οποίο ξεκινά σε περίπου 15 λεπτά. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:45
Μαζί μας στο σχόλιο του αγώνα θα είναι ο Σπύρος Σιαμπλής και ο Μανώλης Μουσουράκης. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:47
Καλησπέρα… ξανά και από εμένα. Τρεις οι αλλαγές από πλευράς Φατίχ Τερίμ στην 11άδα του Παναθηναϊκού, με δύο γεγονότα να… κεντρίζουν την προσοχή. Αφενός η επάνοδος του Ακαϊντίν στο κέντρο της άμυνας, χωρίς να έχει συνυπάρξει με τον Γεντβάι, αφετέρου η επιστροφή του Αράο στον… φυσικό του χώρο, στην μεσαία γραμμή του γηπέδου. Στα αξιοσημείωτα και η παρουσία του Βέρμπιτς μετά από αρκετό καιρό. by Σπύρος Σιαμπλής
20:48
Είναι η 74η συνάντηση «πρασίνων» και «κιτρινόμαυρων» με γηπεδούχους τους πρώτους. Ο Παναθηναϊκός μετρά 33 νίκες, η ΑΕΚ 13 ενώ 27 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:50
Καλησπέρα και από εμένα! Νίκη σε ακόμα ένα ντέρμπι ψάχνει η «Ένωση». Νίκη σε ακόμα έναν «τελικό» ενός συνδιεδκικητή της, προκειμένου να βγάλει off από τη μάχη του τίτλου και τους «πράσινους» (όπως εν πολλοίς έπραξε με τον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή). Βέβαια, συζητώντας σε θεωρητικό επίπεδο, εάν και η ΑΕΚ του Αλμέιδα παίζει πάντα για τη νίκη, ακόμα και η ισοπαλία δεν θα ήταν αρνητικό αποτέλεσμα για τον «δικέφαλο». Πόσω μάλλον όταν σε λίγες μέρες υποδέχεται και τον ΠΑΟΚ, κλείνοντας έτσι ένα οκταήμερο με τρία διαδοχικά ντέρμπι. Για μια ΑΕΚ που έχει το πιο δύσκολο πρόγραμμα σε αυτές τις κολλητές αγωνιστικές, η ολοκλήρωση των οποίων όμως είναι πολύ πιθανό να τη βρει κοντά ή ακόμα και… αγκαλιά με το δεύτερο σερί πρωτάθλημα. Μην προτρέχουμε, βεβαίως, καθώς προέχει ο αγώνας της Λεωφόρου που αρχίζει σε περίπου δέκα λεπτά. Σε επίπεδο αρχικής ενδεκάδας, ο Αλμέιδα κάνει τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τους Πειραιώτες (Μάνταλος αντί Πινέδα, Τσούμπερ αντί Γκατσίνοβιτς και Ελίασον αντί Άμραμπατ). Ο Αργεντινός τεχνικός ξεκινά εκ νέου με δίδυμο Γιόνσον-Σιμάνσκι στα χαφ, δείγμα του ότι θέλει ενισχυμένο κέντρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Η στιγμή της προθέρμανσης των δυο ομάδων. Εικόνα live 21979728/122935.jpg Εικόνα live 21979728/21326.jpg by Γιώργος Ζαχαρίου
20:52
Kάτι λιγότερο από 10 λεπτά πλέον για τη σέντρα στη Λεωφόρο. Θυμίζουμε στο αντίστοιχο ματς της κανονικής διάρκειας η ΑΕΚ με ανατροπή είχε επικρατήσει 2-1 ανατρέποντας το σκορ. 2-2 το ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:55
Τελευταίες λεπτομέρειες μέχρι οι δυο ομάδες να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:57
Tώρα οι ποδοσφαιριστές και η διαιτητική τριάδα κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο. by Γιώργος Ζαχαρίου
20:57
Διαιτητής: Κλαούντιο Περέιρα (Πορτογαλία) Βοηθοί: Πέδρο Ριμπέιρο, Τιάγκο Κόστα Τέταρτος: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος VAR: Φάμπιο Μέλο AVAR: Κωνσταντίνος Ψαρρής by Γιώργος Ζαχαρίου
20:58
Οι δυο αρχηγοί, Φώτης Ιωαννίδης και Ντάμιαν Σιμάνσκι, αντάλλαξαν τα λάβαρα και επέλεξαν σέντρα και εστία. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:00
Όλα έτοιμα στη Λεωφόρο. Στη σέντρα θα είναι η ΑΕΚ by Γιώργος Ζαχαρίου
21:00
1' Ξεκίνησε το ντέρμπι! by Γιώργος Ζαχαρίου
21:01
1' Πρώτη τελική στο ματς για την ΑΕΚ με τον Τσούμπερ να επωφελείται από τις κόντρες και να εξαπολύει ένα μακρινό σουτ με το αριστερό. Μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:03
Πρώτα τρία λεπτά στο ντέρμπι με την ΑΕΚ να κυκλοφορεί την μπάλα και να δείχνει πιο δραστήρια. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:04
4' Κόρνερ από τα δεξιά για την Ένωση. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:04
Νέο κόρνερ τώρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:05
5' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1 με τον Βίντα! Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Γιόνσον γέμισε από τα αριστερά, ο Χουάνκαρ αδράνησε και έχασε από τον πεισματάρη Ελίασον, που γύρισε στον Κροάτη ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:06
Το καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:07
7' Πιέζει η ΑΕΚ και για δεύτερο γκολ με τον Ακαϊντίν να κόβει το γύρισμα του Ρότα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:08
Από το πουθενά και χωρίς λόγο, ο Χουάνκαρ κάνει ένα φτηνό λάθος, «δωρίζοντας» ουσιαστικά μια επίθεση-γκολ στην ΑΕΚ, αντί να προστατεύσειο σωστά την μπάλα, στην πρώτη φάση στα καρέ του Παναθηναϊκού... Απίθανο, πραγματικά, αυτό που συμβαίνει με τους γηπεδούχους για άλλη μια φορά! by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο ματς (πρώτη τελική με Τσούμπερ στα 36'' και δύο σερί κόρνερ, αξιοποιώντας το δεύτερο) και το εξαργυρώνει! Το μισό και παραπάνω γκολ πιστώνεται στον Ελίασον, που δεν παράτησε τη φάση και ο οποίος φυσικά έβγαλε την ασίστ (λίγες μέρες μετά το «χρυσό» γκολ με τον Ολυμπιακό). Έβδομο φετινό τέρμα για τον Βίντα. Μόνο για την… ισοπαλία δεν μπήκε η «Ένωση», όπως αναμενόταν φυσικά, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν να αξιοποιήσουν το μομέντουμ τους και για ένα δεύτερο γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
10' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Ιωαννίδης με την επιμονή του πρόλαβε να πάρει την μπάλα από τον Βίντα, πάτησε περιοχή έκανε το γύρισμα στον Μπερνάρ που πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τον Ρότα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:12
12' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Τρομερή αντεπίθεση με την κάθετη προς τον Λιβάι Γκαρσία, αυτός είδε δίπλα του την παράλληλη κίνηση του Τσούμπερ που εντός περιοχής «έκοψε» και πλάσαρε αδύναμα άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:14
Έχει εντείνει την πίεση του ο Παναθηναϊκός. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:15
Ενδεικτική του... κλίματος η φάση με το δοκάρι και την χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού, όπου από φοβερή ενέργεια του Ιωαννίδη ο Μπερνάρ κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι αντί για την εστία! Θέλει πολύ προσοχή, ωστόσο, από τους γηπεδούχους αφού αν ανοίξει ο ρυθμός υπάρχει ο κίνδυνος των αντεπιθέσεων, όπως αυτή με τον Τσούμπερ... by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
16' Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά αυτή τη φορά. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:16
Το όμορφο κλίμα στη Λεωφόρο πριν τη σέντρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:16
Απομακρύνει η άμυνα του Παναθηναϊκού και κερδίζει και το άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:18
18' Κερδίζει φάουλ ο Αράο σε καλό σημείο για γέμισμα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:19
19' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπακασέτας δοκίμασε από μακριά με το πολύ δυνατό αριστερό του, ο Αθανασιάδης ασταθώς αρχικά και μπλόκαρε στη δεύτερη προσπάθεια πριν προλάβει ο Μπερνάρ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:21
Το γκολ της Ένωσης από τον Βίντα: by Γιώργος Ζαχαρίου
21:22
22' Φτάνει κοντά σε τελική με τον Ιωαννίδη ο Παναθηναϊκός, αλλά βάζει μεγάλο στοπ ο Μουκουντί. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:23
Το δοκάρι του Παναθηναϊκού με τον Μπερνάρ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:24
24' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός με τον Μπακασέτα! by Γιώργος Ζαχαρίου
21:25
Τρομερή ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη, που βρήκε τον Αράο, αυτός σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπακασέτας με κεφαλιά ισοφάρισε. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:25
ΑΛΛΑ το γκολ ακυρώνεται γιατί ο Αράο είναι offside στη φάση που υποδέχεται την μπάλα για να σεντράρει. Παραμένει το 0-1! by Γιώργος Ζαχαρίου
21:27
Έχει πάρει ωραίο ρυθμό το ματς με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και την ΑΕΚ να προσπαθεί στην κόντρα να χτυπήσει και να φτάσει σε δεύτερο γκολ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:27
27' Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον για μαρκάρισμα στον Μπερνάρ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:28
Πτώση Γέντβαϊ και Βέρμπιτς στην περιοχή της ΑΕΚ, "παίζετε" από τον Περέιρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:29
29' Απειλεί ξανά ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη να κάνει το γύρισμα, αλλά η παράλληλη πάσα του στον Βέρμπιτς είναι μισό "κλικ" πιο πίσω. Έκοψε η άμυνα της ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:30
Η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Τσούμπερ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:31
31' Σουτ του Τσούμπερ, αρκετά αισιόδοξο πολύ μακριά από την εστία, πλάγιο. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:31
Το γκολ ακυρώθηκε (σωστά προφανώς), αλλά η ΑΕΚ έχει εμφανίσει ζητήματα στον άξονα και στα μεσοδιαστήματα. Παρά την κοινή συνύπαρξη Γιόνσον-Σιμάνσκι (με τον τελευταίο να έχει και κάποιες ενοχλήσεις όπως μεταφέρθηκε από τη συνδρομητική), οι «πράσινοι» έχουν δημιουργήσει αρκετές καταστάσεις από τον άξονα. Την ίδια στιγμή, βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν να φαίνονται ικανοί να βρουν και δεύτερο γκολ κι ας μην έχουν την ορμή του ξεκινήματος. Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Τσούμπερ στο 12', προκειμένου να θέσουν γερές βάσεις για το «διπλό» (εάν και ακόμη θα ήταν νωρίς). by Μανώλης Μουσουράκης
21:31
Έχει ανέβει πολύ, παίζοντας ενίοτε και... επιπόλαια, βέβαια, ο Παναθηναϊκός μετά το 15', αλλά δεν έχει καταφέρει να αξιοποιήσει την ορμή του και να την μετουσιώσει σε ένα γκολ, βρίσκοντας συνήθως έναν καλά οργανωμένο αντίπαλο απέναντί του, παρότι έχει πάρει την μάχη του άξονα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:32
32' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός με τον Μπακασέτα! Αυτή τη φορά μετράει! Από πίεση του Ιωαννίδη στον Μουκουντί ξεκινά η φάση με τον Έλληνα φορ να κλέβει και να πλασάρει τον Αθανασίαδη που απέκρουσε, στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα που με φαρμακερό συρτό αριστερό σουτ ισοφάρισε. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:33
34' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! 2-1 ολική ανατροπή! Ο Μουκουντί κάνει τεράστιο λάθος, ο Ιωαννίδης του την κλέβει και με το μυτάκι πέρασε την μπάλα πάνω από τον Αθανασιάδη! by Γιώργος Ζαχαρίου
21:36
Ο Μουκουντί δυο φορές έχει κάνει λάθη τα οποία κόστισαν στην ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να εκμεταλλευθεί αυτή την αστάθεια του Καμερουνέζου. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:37
Απίστευτα κακό τρίλεπτο για την ΑΕΚ. Και το χειρότερο ότι προήλθε από δύο σερί ατομικά λάθη, αμφότερα από τον Μουκουντί (στο πρώτο γκολ δεν υπήρξε και σωστό μαρκάρισμα στον σκόρερ Μπακασέτα). Πρόκειται για εξαιρετικό στόπερ, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις κόλλησε το μυαλό του. Ειδικά στην πρώτη φάση (στην εξέλιξη της οποίας έπιασε τη σουτάρα ο Μπακασέτας), την κούρασε χωρίς λόγο. Τις έχει αυτές τις φάσεις ο αμυντικός της «Ένωσης», αλλά δεν υπήρχε πραγματικά κανένας λόγος να ριψοκινδυνεύσει. Σε κάθε περίπτωση, η ΑΕΚ καλείται να δείξει αντίδραση, κάτι που έχει πράξει επιτυχώς πολλές φορές, όπως και στο ντέρμπι στη Λεωφόρο στον πρώτο γύρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:37
Η απόκρουση του Αθανασιάδη στο φάουλ του Μπακασέτα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:38
Ο Ιωαννίδης έχει πάρει... αμπάριζα σήμερα την άμυνα της ΑΕΚ και η -έως τώρα- ανατροπή φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, με γκολ για το 2-1 και συμμετοχή στο 1-1! Φοβερό τελείωμα, με τον Μπακασέτα επίσης να επιβραβεύεται για το προηγούμενο ακυρωθέν -σωστά- γκολ που πέτυχε. Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον το μομέντουμ και καλείται να το διαχεριστεί σωστά μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου... by Σπύρος Σιαμπλής
21:38
38' Φάουλ για την ΑΕΚ από τα δεξιά! Σαν... κοντινό κόρνερ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:39
39' Σουτ του Ρότα εκτός περιοχής. Άουτ η μπάλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:39
Στο έδαφος ο Ιωαννίδης μετά την εκτέλεση του φάουλ. Μπαίνει στο γήπεδο το ιατρικό τιμ του Παναθηναϊκού. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:40
Περνάει εκτός ο Ιωαννίδης όπως απαιτεί το... πρωτόκολλο. Περιμένει να ξαναμπεί. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:42
Το ακυρωθέν γκολ του Μπακασέτα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:42
42' Κόρνερ για την ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:43
43' Νέο κόρνερ από την άλλη πλευρά τώρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:43
Απομακρύνει η άμυνα του Παναθηναϊκού. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:44
Ο Περέιρα δεν σφυρά εύκολα στο ματς. Αφήνει το ματς να παιχτεί και ο ρυθμός είναι ζωντανός. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:45
45' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ με την κάθετη πάσα στον Ελίασον, αυτός παράλληλα γύρισε στον Μάνταλο που δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:47
45'+2' Κόρνερ για την ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:48
Τέλος πρώτου μέρους! Παναθηναίκός-ΑΕΚ 2-1 με ανατροπή του «τριφυλλιού». Πολύ γεμάτο πρώτο μέρος. by Γιώργος Ζαχαρίου
21:54
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβληθεί στην μάχη της μεσαίας γραμμής, να είναι καλύτερος από το 15' μέχρι και το 35', να βρει ένα πεντάλεπτο... φωτιά, με ένα ακυρωθέν γκολ και δύο που μέτρησαν, για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος. Η ψυχολογία είναι υπέρ του, χωρίς σε καμία περίπτωση το ντέρμπι να έχει τελειώσει! Ο Τερίμ πρέπει να... κουλαντρίσει τους παίκτες του, να υπάρξει η ανάλογη προσοχή στα μετόπισθεν και με σωστή κυκλοφορία να βρει μια ποιοτική ενέργεια στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, αφού η ΑΕΚ θα προσπαθήσει να επιτεθεί περισσότερο για την ισοφάριση. Μεγάλος αστερίσκος, η περαιτέρω συμμετοχή ή όχι, που δείχνει αμφίβολη, του Ιωαννίδη, ο οποίος αποχώρησε «ασθμαίνοντας»... by Σπύρος Σιαμπλής
21:55
Τα γκολ του Παναθηναϊκού: by Γιώργος Ζαχαρίου
22:00
Η ΑΕΚ είχε «καυτό» ξεκίνημα στο ντέρμπι (δείγμα των προθέσεών της) καθώς και πολύ καλές στιγμές. Ωστόσο, ενδιάμεσα μεσολάβησαν και λάθη, ομαδικά και ατομικά, δύο εκ των οποίων τα πλήρωσε. Αυτό πρέπει να κοιτάξει. Το πώς θα συνεχίσει να βγάζει τα καλά της στοιχεία (ή βεβαίως και να τα εμπλουτίσει) και το πώς θα περιορίσει ή και θα εξαλείψει τα λάθη. Εξάλλου, ήδη από το φινάλε του πρώτου μέρους, μετά το 1-2, έδειξε ότι μπορεί να βγάλει αντίδραση (χαρακτηριστικό που γνωρίζουμε ότι έχει). Περιμένουμε φυσικά να πάρει πράγματα και από τις αλλαγές της. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Όλα έτοιμα στη Λεωφόρο για το δεύτερο μέρος. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:08
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:09
49' Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά. Το πρώτο της στο β μέρος. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:10
Η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε, αλλά σταματάει το ματς γιατί ο Μπακασέτας, είναι στο έδαφος. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:10
Έχει χτυπήσει από τον αγκώνα του Αράο ο έμπειρος μεσοεπιθετικός. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:11
Συνεχίζεται το ματς. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:12
51' Στο έδαφος ο Ιωαννίδη μετά από πάτημα του Μάνταλου. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:12
Ο Μάνταλος έχει όχι μία ή δύο, αλλά τέσσερις περιπτώσεις όπου τουλάχιστον σε μια θα έπρεπε να έχει «κιτρινιστεί», με τελευταία αυτή για το φάουλ στον Ιωαννίδη! by Σπύρος Σιαμπλής
22:13
53' Φάουλ από τα αριστερά για την ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:15
54' Απειλεί ο Παναθηναϊκός με τον Μπερνάρ να παίρνει την κάθετη του Ιωαννίδη και να πλασάρει άουτ. Η φάση δεν θα καταγραφεί γιατί είναι εκτεθειμένος ο Βραζιλιάνος στην κάθετη του αρχηγού του Παναθηναϊκού. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:16
55' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπακασέτας υπέροχη ενέργεια και πάσα στον Ιωαννίδη που κοντρόλαρε και σούταρε απευθείας, ελάχιστα άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:18
57' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Πινέδα αντί Σιμάνσκι, Πόνσε αντί Γκαρσία, Αραούχο αντί Μάνταλου και Γκατσίνοβιτς αντί Τσούμπερ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:21
Τετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, λοιπόν. Αλλαγές προσώπων μεν, παίκτες δε που δύναται να δώσουν διαφορετικά στοιχεία. Για μια ΑΕΚ που αναμένει, όπως πάντα, να πάρει πολλά από τις αλλαγές της. Υπενθυμίζεται ότι στο περυσινό παιχνίδι των δύο ομάδων στη Λεωφόρο, για την κανονική περίοδο στην ήττα της «Ένωσης» με 2-1, στο ίδιο χρονικό σημείο περίπου ο Ματίας Αλμέιδα είχε προχωρήσει επίσης σε τετραπλή αλλαγή… εισάγοντάς μας καλύτερα στο πώς σκέφτεται και δρα. Στο προκείμενο τώρα. Σωστές κινήσεις, χρειάζονταν τις αλλαγές οι «κιτρινόμαυροι», με τους «πράσινους» να έχουν φτάσει κοντά και σε τρίτο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
61' Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. O Mαντσίνι στη θέση του Βέρμπιτς και ο Μλαντένοβιτς αντί Χουάνκαρ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:23
63' Σπουδαία επέμβαση του Γεντβάι που με τάκλιν προλαβαίνει τον Πόνσε και διώχνει σε κόρνερ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:24
Πέρασε ανεκμετάλλευτό. Άουτ για τον Παναθηναϊκό. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:25
22:26
65' Απειλεί η ΑΕΚ. Από τη σέντρα του Ελίασον η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Αράο, ο Αραούχο σούταρε η μπάλα έσκασε και ο Πόνσε δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:27
΄66' Φάουλ από τα αριστερά για την ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:27
Ο Παναθηναϊκός παίζει με 5-4-1 πλέον σε φάση άμυνας, θέλοντας να υπερασπιστεί το προβάδισμά του, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και αποτελεσματικότερη άμυνα. Αντιθέτως, θα χρειαστεί να πολλή προσοχή και ψύχραιμη αντιμετώπιση της πίεσης του αντιπάλου, σε αντιθεση με ό,τι συμβαίνει στα τελευταία λεπτά... by Σπύρος Σιαμπλής
22:30
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ παίρνει τη θέση του Γιόνσον. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:31
71' Κίτρινη κάρτα στον Μπερνάρ by Γιώργος Ζαχαρίου
22:31
Φάουλ για την ΑΕΚ από τα δεξιά. Απομάκρυνε η άμυνα του Παναθηναϊκού. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:31
Τα παίζει όλα για όλα ο Ματίας Αλμέιδα, προκειμένου να ανοίξει την πολυπρόσωπη άμυνα του Παναθηναϊκού που παίζει εδώ και ώρα με τριάδα στα στόπερ. Πλέον, με Πινέδα και Γκατσίνοβιτς δίδυμο στον άξονα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
73' Τελική στο transition για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπερνάρ κάθετα στον Ιωαννίδη που σούταρε με το αριστερό, αλλά είχε κακή τοποθέτηση στο σώμα και την έστειλε άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:36
75' Κόρνερ για την ΑΕΚ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:36
Κεφαλιά του Πόνσε άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:38
78' Συνεχίζεται το ματς με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ισοφαρίσει, αλλά οι βαθιές μπαλιές δεν την ευνοούν ως τώρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:38
Στο έδαφος ο Μπερνάρ που είναι πραγματικά κατάκοπος από την υπερπροσπάθεια. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:39
79' Εκτός ο Μπερνάρ στη θέση του ο Λημνιός. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:40
80' Φάουλ από τα δεξιά για τον Παναθηναϊκό. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:41
81' Κόρνερ κερδίζει ο Αράο, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:42
Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός οφείλει να κρατήσει περισσότερη ώρα την μπάλα, να έχει καλή κυκλοφορία και να ψάξει τον κενό χώρο που δεδομένα θα βρει, πλέον, για να γίνει απειλητικός για τον Αθανασιάδη... by Σπύρος Σιαμπλής
22:44
83' Η ΑΕΚ εντείνει την πίεση της, με τον Ντραγκόφσκι να κερδίζει φάουλ από τον Πόνσε. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:44
Το σωτήριο τάκλιν του Γεντβάι νωρίτερα. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:46
85' Κίτρινη στον Ιωαννίδη που σταματά τον Ελίασον πριν βγει στην κόντρα. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:46
86' Κόρνερ για την ΑΕΚ, διώχνουν οι γηπεδούχοι. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:48
«Ομηρικές» οι διεκδικήσεις στο κέντρο. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:48
88' Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Βιλένα αντί Τσέριν και Ρούμπεν αντί Μπακασέτας. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:50
Συμπληρώθηκε το 90ο λεπτό. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:51
90' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Ακριβώς πριν τη γραμμή. Κίτρινη στον Ακαϊντίν. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:52
90'+1' Τεράστια επέμβαση του Ντραγκόφσκι σε κόρνερ στο φάουλ του Γκατσίνοβιτς. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:54
Η ΑΕΚ τώρα μονοπωλεί την κατοχή της μπάλας. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:54
90'+4' Φάουλ για την ΑΕΚ από τα δεξιά. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:56
90'+5' Απίθανα πράγματα και υπάρχει ένταση. Ο Ρότα σούταρε μετά από ασίστ του Μουκουντί οι πράσινοι έδιωξαν με τον Ρούμπεν να βγαίνει στην κόντρα και να κόβεται ο Βιλένα σταμάτησε τον Πινέδα και τώρα στον πάγκο υπάρχει σύρραξη! by Γιώργος Ζαχαρίου
22:57
Έχει αποβληθεί ο Γιάννης Παπαδημητρίου. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:58
90'+7' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πόνσε να κάνει την κεφαλιά, άουτ. by Γιώργος Ζαχαρίου
22:59
Δραματικά δευτερόλεπτα. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:00
90'+8' Τέλος στο ντέρμπι! Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 2-1 της ΑΕΚ! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:01
Συγκλονιστικό ματς ως το τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Παναθηναϊκό να παραμένει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου αναγκάζοντας την ΑΕΚ στη 2η της ήττα στη σεζόν. by Γιώργος Ζαχαρίου
23:01
Η ΑΕΚ πλήρωσε τα λάθη της και φεύγει ηττημένη από την έδρα του Παναθηναϊκού, πέφτοντας και από την κορυφή. Βέβαια, η υπόθεση τίτλος παραμένει στο χέρι της, ενώ την Κυριακή έχει την ευκαιρία να βρεθεί εκ νέου στην πρώτη θέση υποδεχόμενη τον ΠΑΟΚ. Για μια ΑΕΚ που μπήκε ως πρωταθλήτρια στη Λεωφόρο, πληρώνοντας όμως εν συνεχεία τα λάθη της. Το έψαξε πολύ ο Ματίας Αλμέιδα, αλλά εντέλει η ομάδα του δεν βρήκε τη λύση κόντρα στην αντίπαλη άμυνα, ειδικά όταν αυτή για αρκετή ώρα στο δεύτερο μέρος έγινε πολυπρόσωπη. by Μανώλης Μουσουράκης
23:01
Πρώτη ήττα της Ένωσης στα playoffs σε δυο χρόνια by Γιώργος Ζαχαρίου
23:02
Το πρωτάθλημα έχει πάρει φωτιά πλέον! by Γιώργος Ζαχαρίου
23:05
Πλέον οι πράσινοι μειώνουν τη διαφορά τους από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. ΠΑΟΚ 66 ΑΕΚ 63 Παναθηναϊκός 62 Ολυμπιακός 60 by Γιώργος Ζαχαρίου
23:05
Αυτά από εμάς καλό σας βράδυ by Γιώργος Ζαχαρίου
23:06
Δίκαιη επικράτηση και μάλιστα δείχνοντας χαρακτήρα από πλευράς Παναθηναϊκού, που κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ από το γεγονός όιτι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ σε δεύτερο σερί ματς στη Λεωφόρο αλλά και ότι δέχτηκε ξανά γκολ από λάθος παίκτη του και με μπροστάρη τον Ιωαννίδη να φτάσει στην νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ. Αντέδρασε λοιπόν ξανά η ομάδα του Τερίμ, ούσα με την πλάτη στον τοίχο, αλλά πρέπει να κάνει την δουλειά και στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή κόντρα στον Άρη by Σπύρος Σιαμπλής