Πανσερραϊκός-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

16:33
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Πανσερραϊκός-ΑΕΚ (17:00) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Super League. by www.sport-fm.gr
16:34
Ο Πανσερραϊκός, λοιπόν, προ ημερών λύγισε από τον Ολυμπιακό (0-1) και γνώρισε την μόλις πρώτη ήττα στην έδρα του, όπου πλέον έχει ρεκόρ 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα με τέρματα 8-5. by www.sport-fm.gr
16:35
Η ΑΕΚ από τη μεριά της τη Δευτέρα έμεινε στο 2-2 απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, κάνοντας μια… χοντρή γκέλα. Και αυτό διότι βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο τέταρτο. by www.sport-fm.gr
16:36
Για τους γηπεδούχους, ο Πάμπλο Γκαρσία έχει επιλέξει την εξής ενδεκάδα: Κατσίκας - Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντάνκερλουι - Ουεντραόγκο, Μορέιρα - Σοφιανός, Χατζηστραβός, Μούργος - Άλεξιτς. by www.sport-fm.gr
16:37
Εκτός μάχης είναι οι τιμωρημένοι Χόβαν και Στάικος, καθώς και ο ασθενής Μασαρίποφ. by www.sport-fm.gr
16:37
Ο Ματίας Αλμέιδα, που κλείνει σήμερα τα 50, επέλεξε την ακόλουθη σύνθεση: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία. by www.sport-fm.gr
16:39
Η «Ένωση» μετρά οκτώ απουσίες: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Πινέδα, Πόνσε, Αραούχο, Πισάρο και Άμραμπατ. Εννιά αν προσθέσουμε και τον Φερνάντες, που από Γενάρη θα αρχίσει να μπαίνει στις προπονήσεις. by www.sport-fm.gr
16:40
16:45
16:46
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανσή τους. Η θερμοκρασία είναι αρκετά χαμηλή, κοντά στους 6 βαθμούς Κελσίου, ωστόσο δεν υπάρχει βροχή. by www.sport-fm.gr
16:47
Άδειο και το γήπεδο των Σερρών, όπως όλα στην Super League 1 μετά τις κυβερνητικές αποφάσεις. Εικόνα live 21978116/15241.jpg by www.sport-fm.gr
16:54
Και για τις δύο ομάδες είναι το τελευταίο παιχνίδι για το 2023. Επόμενη υποχρέωση, για τη μεν ΑΕΚ εντός έδρας με τον Βόλο στις 3 Ιανουαρίου, για τον δε Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό στις 4 Ιανουαρίου. by www.sport-fm.gr
16:57
Αυτή την ώρα η είσοδος των δύο ομάδων. Με τα κιτρινόμαυρα η ΑΕΚ, με λευκά ο Πανσερραϊκός. by www.sport-fm.gr
16:57
16:59
17:00
17:00
Το πρόβλημα είναι στο δεξί του πόδι, όπως γλίστρησε στο χορτάρι φάνηκε να τραυματίζεται. by www.sport-fm.gr
17:01
Σηκώνεται και δείχνει πως θα μπορέσει να συνεχίσει. Κάνει κάποιες διατάσεις. by www.sport-fm.gr
17:03
Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε κακή κατάσταση, όπως είχε φανεί και από το ματς του Πανσερραϊκού με τον Ολυμπιακό. by www.sport-fm.gr
17:04
5' Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστραβός γίνεται αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ που περνά 3-4 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη. by www.sport-fm.gr
17:07
Όλος ο Πανσερραϊκός πίσω από την μπάλα, με τον Πάμπλο Γκαρσία πάντως να εγκαταλείπει την τριάδα στην άμυνα που είχε κόντρα στον Ολυμπιακό και να προτιμά το 4-2-3-1. by www.sport-fm.gr
17:08
9' Πρώτη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε από τον Θυμιάνη, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό στην κίνηση λίγο μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, ήταν κακό και πέρασε άουτ. by www.sport-fm.gr
17:09
17:11
17:13
Η ΑΕΚ προσπαθεί να παίξει γρήγορα, αλλά ο Πανσερραϊκός είναι καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν και κατά περιόδους προσπαθεί να πιέσει ψηλά. by www.sport-fm.gr
17:15
17:16
Σε φάση διαρκείας η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ. Ο Τσούμπερ βρήκε χώρο, επιτέθηκε κατά μέτωπο, εξαπέλυσε το σουτ που ο Κατσίκας απέκρουσε ασθενώς και από την προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία που έκανε... τσαφ, ο επερχόμενος Ρότα μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. by www.sport-fm.gr
17:16
Πρόκειται για το τέταρτο γκολ του Λάζαρου Ρότα με την ΑΕΚ, δεύτερο φετινό. Είχε σκοράρει στο 3-0 επί του Παναιτωλικού στον πρώτο γύρο. by www.sport-fm.gr
17:18
19' Ο Πανσερραϊκός δείχνει διάθεση από τα πρώτα λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε να ανοιχτεί κάπως. by www.sport-fm.gr
17:19
Δύο άλλοτε μεγάλοι μέσοι, πλέον προπονητές και σήμερα αντίπαλοι: Ματίας Αλμέιδα και Πάμπλο Γκαρσία Εικόνα live 21978116/3980.jpg by www.sport-fm.gr
17:22
22' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα με πλάτη, σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δύο μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα. by www.sport-fm.gr
17:23
17:25
26' Πολύ καλή στιγμή για Πανσερραϊκό. Άλεξιτς σουτάρει από το ύψος της περιοχής και πλάγια, ο Αθανασιάδης αποκρούει σε κόρνερ ωραία στη δεξιά γωνία του. by www.sport-fm.gr
17:28
29' Kόρνερ για τον Πανσερραϊκό που επιτίθεται κυρίως από αριστερά. Άσχημα εκτελεσμένο, απευθείας άουτ. by www.sport-fm.gr
17:32
33' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Θυμιάνη, τιμωρείται με κίτρινη κάρτα. Θα μπορούσε και με κόκκινη αφού βρίσκει τον Λιβάι Γκαρσία στο κεφάλι σηκώνοντας πολύ ψηλά το πόδι του by www.sport-fm.gr
17:35
17:37
Φτάσαμε στο 38'. Η ΑΕΚ δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα μετά το γκολ, αλλά δεν έχει κινδυνεύσει κιόλας. by www.sport-fm.gr
17:37
Κίτρινη κάρτα στον γενικό αρχηγό του Πανσερραϊκού, Κώστα Φλίσκα, για διαμαρτυρία. by www.sport-fm.gr
17:38
17:38
Ο Μούργος κάνει τη σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά και ο Θυμιάνης που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1. by www.sport-fm.gr
17:39
Είναι το πρώτο γκολ του αρχηγού του Πανσερραϊκού, Κώστα Θυμιάνη, στο πρωτάθλημα. Όχι μόνο φέτος, αλλά... γενικά στην Super League 1. by www.sport-fm.gr
17:42
43' Kαλή στιγμή της ΑΕΚ με αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Ελίασον κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
17:43
44' Ξαφνικό σουτ του Τσούμπερ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά 3-4 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κατσίκα. by www.sport-fm.gr
17:44
17:45
Εξαιρετική επίθεση για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος επιτέθηκε κάθετα, έδωσε στον Τσούμπερ κι αυτός σέρβιρε στον Λιβάι Γκαρσία, που με αριστερό πλασέ έκανε το 1-2. by www.sport-fm.gr
17:46
Τρίτο σερί ματς που σκοράρει ο Λιβάι Γκαρσία μετά τη μακρά απουσία του και μάλιστα εκτός έδρας. Είχε βρει δίχτυα και κόντρα σε Άγιαξ και Παναιτωλικό. by www.sport-fm.gr
17:46
17:47
17:48
Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, προηγήθηκε με τον Ρότα στο 16', αλλά ο Πανσερραϊκός ανέβασε τις γραμμές του μετά το γκολ και ισοφάρισε με κεφαλιά του Θυμιάνη στο 39'. Η «Ένωση» αντέδρασε άμεσα και στο 45' ανέκτησε το προβάδισμα με την ασίστ του Τσούμπερ στον Λιβάι Γκαρσία για το 1-2. by www.sport-fm.gr
18:04
18:05
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμάνσκι αντί Γιόνσον. Ο Δανός δεν φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα, οπότε μάλλον πρόκειται για αλλαγή τακτικής. Χωρίς αλλαγές ο Πανσερραϊκός by www.sport-fm.gr
18:10
50' Χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με πολλά λάθη εκατέρωθεν. by www.sport-fm.gr
18:13
18:13
53' Κίτρινη κάρτα στον Σοφιανό για μαρκάρισμα στον Ελίασον. Τέταρτη για τους γηπεδούχους. by www.sport-fm.gr
18:15
55' Λάθος του Βίντα, ο Μούργος κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά υπό πίεση, μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασιάδης. by www.sport-fm.gr
18:18
18:19
18:20
18:21
61' Ο Θυμιάνης τραυματίστηκε από τον... Κατσίκα και έμεινε πεσμένος. Ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα αλλά ο Μπέργκστρεμ παραχώρησε κόρνερ προ του Σιμάνσκι. by www.sport-fm.gr
18:22
18:24
63' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι έκανε το γύρισμα, ο Τσούμπερ δεν πρόλαβε, ο Ελίασον άργησε να εκτελέσει και ανακόπηκε, αλλά ο επερχόμενος Ρότα έκανε σέντρα-σουτ που δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίχτυα ο Τσούμπερ. by www.sport-fm.gr
18:24
18:25
Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε χάρη στην ταχύτητά του από τον Μπέργκστρεμ, που τον ανέτρεψε ενώ ο φορ της ΑΕΚ ήταν τετ-α-τετ. Σωστή η απόφαση από τον Σιδηρόπουλο να αποβάλει τον άσο του Πανσερραϊκού. Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή για την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
18:26
18:27
66' Καλή εκτέλεση του Τσούμπερ, η μπάλα πέρασε δύο μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κατσίκα. by www.sport-fm.gr
18:27
67' Κίτρινη κάρτα στον Μουκουντί για φάουλ στον Άλεξιτς. Δεύτερη για την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
18:28
68' Κεφαλιά του Θυμιάνη, μπλοκάρει σταθερά ο Αθανασιάδης. Απειλεί με δέκα παίκτες ο Πανσερραϊκός. by www.sport-fm.gr
18:29
69' Κίτρινη στον Ουεντραόγκο για σπρώξιμο στον Ελίασον. Πέμπτη για τους γηπεδούχους. by www.sport-fm.gr
18:31
70' Κίτρινη στον Τσούμπερ, επειδή άπλωσε επικίνδυνα το πόδι στον εξερχόμενο Κατσίκα. Τρίτη για την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
18:32
18:34
73' Ο Πανσερραϊκός κινείται απειλητικά, απέναντι σε μια ΑΕΚ που δείχνει... επικίνδυνα χαλαρή. by www.sport-fm.gr
18:38
78' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Έξω Τσούμπερ, μέσα ο Ζίνι, έξω ο Μουκουντί, μέσα ο Μήτογλου. by www.sport-fm.gr
18:41
18:45
18:45
85' Σκληρό φάουλ του Ουεντραόγκο, που έχει κίτρινη κάρτα αλλά γλιτώνει τη δεύτερη. by www.sport-fm.gr
18:47
87' Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Ελίασον, ο οποίος έψαχνε ασίστ στον Λιβάι, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος και τελικά καθυστέρησε όσο έπρεπε για να χαθεί το σίγουρο γκολ. by www.sport-fm.gr
18:51
18:52
91' Καλή ευκαιρία με τον Κατσίκα να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Λιβάι Γκαρσία από πλάγια θέση. by www.sport-fm.gr
18:52
18:53
18:54
18:54
94' ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Ο Θυμιάνης κερδίζει την μπάλα στον αέρα από τον Αθανασιάδη, ο οποίος πέφτει κάτω! by www.sport-fm.gr
18:55
Η φάση είναι καθαρή, αλλά εξετάζεται από το VAR. Ο Αθανασιάδης έχει κάνει τεράστιο λάθος χωρίς φάουλ. by www.sport-fm.gr
18:56
18:58
Τέλος του αγώνα. Παλικαρίσια ο Πανσερραϊκός παίρνει 2-2 από την αυτοκαταστροφική ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr