Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της μάχης του ΠΑΟΚ με τη Αμπερντίν για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League

Καλησπέρα σε όλους! by Χρήστος Λόης
19:17
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Αμπερντίν στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. by Χρήστος Λόης
19:19
Ακόμη μια σπουδαία βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο, αφού πέραν του αγώνα των «ασπρόμαυρων», ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται στη Γαλλία κόντρα στη Ρεν, ενώ στις 22:00 η ΑΕΚ υποδέχεται στην OPAP Arena τη Μαρσέιγ και ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στην Αγγλία με τη Γουέστ Χαμ. by Χρήστος Λόης
19:20
Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, μια πολύ κρίσιμη στροφή και για τους τέσσερις εκπροσώπους μας, οι οποίοι τα πηγαίνουν ιδιαίτερα καλά τη φετινή σεζόν και θέλουν να αγωνίζονται στην Ευρώπη και το 2024. by Χρήστος Λόης
19:21
Σε αυτό το στόχο, ο ΠΑΟΚ φαίνεται να είναι στην καλύτερη θέση από όλους. Βρίσκεται στην πρώτη θέση με εννέα βαθμούς, μετράει το απόλυτο και με νίκη κόντρα στην Αμπερντίν εξασφαλίζει την πρόκριση, τουλάχιστον στους «32», ενώ στη Γερμανία με την Άιντραχτ θα παλέψει για την πρωτιά, η οποία δίνει απευθείας εισιτήριο στους «16». by Χρήστος Λόης
19:26
Πριν λίγο έγιναν γνωστές και οι ενδεκάδες των δυο ομάδων. Πάμε να τις δούμε... by Χρήστος Λόης
19:26
Έξι αλλαγές είχε η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, σε σχέση με αυτή που παρέταξε ο Ραζβάν Λουτσέσκου κόντρα στον Ολυμπιακό, με τη διάταξη 4-2-3-1, όμως, να μην αλλάζει . Συγκεκριμένα, ο Κοτάρσκι παρέμεινε στην εστία του, όπως και οι Μπάμπα Ράχμαν, Κουλιεράκης, ενώ ο Εκόνγκ πήρε τη θέση του Κεντζιόρα στο κέντρο της άμυνας, όπως και ο Βιεϊρίνια του Σάστρε στο δεξί άκρο. Ο Ρουμάνος τεχνικός άλλαξε τη μεσαία γραμμή στο 100%, καθώς ξεκίνησαν οι Τσιγγάρας και Σβαμπ αντί των Μεϊτέ και Οζντόεφ, ενώ η μεσοεπιθετική τριάδα αποτελούταν από τους Κωνσταντέλια, Τάισον και Ντεσπόντοφ, με τους δυο τελευταίους να επιστρέφουν στο βασικό σχήμα. Στην κορυφή της επίθεσης παρέμεινε ο MVP του θριάμβου στο «Γ. Καραϊσκάκης», Μπράντον Τόμας. by Χρήστος Λόης
19:27
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Μπράντον. by Χρήστος Λόης
19:27
Στην αντίπερα όχθη, ο Μπάρι Ρόμπσον, άφησε στον πάγκο τον Σκοπιανό επιθετικό, Μιόφσκι, όπως και τον Πολβάρα, τους δυο παίκτες που είχαν βρει δίχτυα κόντρα στο «δικέφαλο του Βορρά» στη Σκωτία. Η ενδεκάδα της Αμπερντίν είχε διάταξη 5-4-1 και κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Ρόος, με πεντάδα στην άμυνα τους Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μπάρον, Σίνι, Μαγκράθ και Ντάνκαν, με μοναδικό προωθημένο τον Λούις Λόπες. by Χρήστος Λόης
19:27
Αμπερντίν (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος - Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν - Μπάρον, Σίνι, Μαγκράθ, Ντάνκαν - Λούις Λόπες. by Χρήστος Λόης
19:34
Ο μικρός φίλος των «ασπρόμαυρων», Γιάννης, θα δει από κοντά την προσπάθεια της αγαπημένης του ομάδας:
by Χρήστος Λόης
19:36
Συγκεκριμένα, η βαθμολογία του 7ου ομίλου: 1. ΠΑΟΚ 9 2. Άιντραχτ 6 3. Αμπερντίν 1 4. Ελσίνκι 1 by Χρήστος Λόης
19:36
Στο άλλο ματς, η Ελσίνκι υποδέχεται στην έδρα της την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. by Χρήστος Λόης
19:37
Περίπου 1.000 φίλοι της Αμπερντίν βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη και είναι στην Τούμπα για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα. by Χρήστος Λόης
19:42
Ακολουθεί το τελετουργικό με το σεντόνι και τον ύμνο της διοργάνωσης. by Χρήστος Λόης
19:44
Εμείς να θυμίσουμε, ότι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πηγαίνει στο ευρωπαϊκό ματς με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, αφού προέρχεται από τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί του Ολυμπιακού, η οποία ανέβασε το ηθικό μετά την ήττα από την ΑΕΚ, ενώ διατήρησε τον «δικέφαλο του Βορρά» στις πρώτες θέσεις με τις ομάδες που θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους το πρωτάθλημα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μπάμπα Ράχμαν, όπως και τους Μουργκ, Τόμας και Ζίβκοβιτς, που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των «ερυθρόλευκων». by Χρήστος Λόης
19:45
Από την άλλη, στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια «μυθική» ανατροπή στη Σκωτία κόντρα στην Αμπερντίν με 3-2 από 2-0, η οποία άρχισε με γκολ του Ντεσπόντοφ, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε ο Βιεϊρίνια και ο Σβαμπ την ολοκλήρωσε στις καθυστερήσεις, σε μια βραδιά που οι Σκωτσέζοι τιμώρησαν τα αμυντικά λάθη των «ασπρόμαυρων», οι οποίοι στο τέλος δεν τα πλήρωσαν. by Χρήστος Λόης
19:45
Αυτά, όμως, αποτελούν παρελθόν. Ετοιμαζόμαστε για το μεγάλο ματς της Τούμπας. by Χρήστος Λόης
19:45
Έχουμε την έναρξη του ματς! by Χρήστος Λόης
19:47
Να θυμίσουμε, ξανά, τις ενδεκάδες του ματς: ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Μπράντον. Αμπερντίν (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος - Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν - Μπάρον, Σίνι, Μαγκράθ, Ντάνκαν - Λούις Λόπες. by Χρήστος Λόης
19:50
4' Ο Κωνσταντέλιας βρήκε ωραία τον Ντεσπόντοφ στα δεξιά, με τον Βούλγαρο όμως να διστάζει στην αρχή να εκτελέσει και στη συνέχεια η σέντρα του ήταν αδύναμη και δεν οδήγησε σε κάτι ουσιαστικό. by Χρήστος Λόης
19:52
Ο ΠΑΟΚ «τρέχει» ένα σερί με έξι συνεχόμενες νίκες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. by Χρήστος Λόης
19:53
7' Χωρίς κάποια καλή στιγμή τα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή. by Χρήστος Λόης
19:54
Τάισον και Κωνσταντέλιας αλλάζουν συνεχώς θέσεις στα αριστερά και πίσω από τον επιθετικό. by Χρήστος Λόης
19:55
19:57
11' Ο ΠΑΟΚ πιέζει ψηλά όταν οι Σκωτσέζοι έχουν την μπάλα, οι οποίοι όταν τη χάνουν αμύνονται στο 1/3 του γηπέδου με κοντά τις γραμμές τους. by Χρήστος Λόης
19:58
13' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από μακρινή απόσταση, το κέρδισε ο Τόμας. by Χρήστος Λόης
19:59
Εκτελέστηκε η στημένη φάση, με τον Κουλιεράκη να κάνει επιθετικό φάουλ. by Χρήστος Λόης
20:00
14' ΓΚΟΛ για την Αμπερντίν! Η σκωτσέζικη ομάδα πιάνει στον ύπνο τον ΠΑΟΚ και προηγείται. Από τα δεξιά ο Ντέβλιν έκανε το γύρισμα, ο Κουλιεράκης απέτυχε να διώξει και ο Λόπες που γύρισε ωραία το σώμα του εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 1-0. by Χρήστος Λόης
20:03
Οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν γκολ στην πρώτη τους τελική. by Χρήστος Λόης
20:03
16' Σέντρα του Βιεϊρίνια, δεν μπορεί να βρει κάποιος την μπάλα, η οποία πέρασε άουτ. by Χρήστος Λόης
20:07
22' Γύρισμα του Μπάμπα από τα αριστερά, ο Γένσεν έδιωξε εκεί που ήταν ο Σβαμπ, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. by Χρήστος Λόης
20:08
23' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, ισοφαρίζει σε 1-1! Γρήγορη η αντίδραση από τους Θεσσαλονικείς. Κλέψιμο του Τάισον λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, που διέσχισε λίγα μέτρα με την μπάλα και πάσαρε στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος γύρισε ξανά στον Βραζιλιάνος και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Χρήστος Λόης
20:13
26' Σέντρα του Σίνι από τα αριστερά, προσπάθησε να βρει τον Λόπες, αλλά ο Κουλιεράκης έκοψε την προσπάθεια και η μπάλα κατέληξε στον Κοτάρσκι. by Χρήστος Λόης
20:14
28' Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ! Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα, ο Ρούμπεζιτς δεν βρήκε σωστά την μπάλα, που βρήκε το δοκάρι και λίγο έλειψε να γίνει το 2-1. by Χρήστος Λόης
20:15
Υπέροχη στιγμή με τον μικρό Γιάννη να δίνει το έναυσμα στους φίλους του ΠΑΟΚ για ν' αρχίσουν οι πανηγυρισμοί:
20:17
Κορυφαίος του ΠΑΟΚ σε αυτή τη μισή ώρα παιχνιδιού ο Τάισον, ο οποίος σκόραρε το 1-1, ενώ είναι η μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Αμπερντίν. by Χρήστος Λόης
20:19
34' Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια, που προσπάθησε να κόψει την μπάλα, αλλά πάτησε με τις τάπες τον Μαγκράθ. by Χρήστος Λόης
20:21
Το γκολ της Αμπερντίν:
20:21
36' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το κερδίζει ο Ντεσπόντοφ. by Χρήστος Λόης
20:23
37' Στη συνέχεια, ο Ντέβλιν έδιωξε εκεί που ήταν ο Τάισον, ο οποίος με εξωτερική μπαλιά γέμισε στην περιοχή, ο Σβαμπ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόος. by Χρήστος Λόης
20:24
Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ ανοίγει το σκορ κόντρα στην Ελσίνκι με τον Φαρές Σαϊμπί. by Χρήστος Λόης
20:26
Το γκολ της ισοφάρισης του Τάισον:
20:27
42' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή συνεργασία Μπάμπα-Σβαμπ, ο πρώτος έκανε το γύρισμα στον Τόμας, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ, αλλά αυτό κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ρόος. by Χρήστος Λόης
20:31
44' Βγήκε υπέροχα μπροστά ο ΠΑΟΚ με τον Τάισον, ο Βραζιλιάνος έσπασε την μπάλα στον Κωνσταντέλια που προσπάθησε να γυρίσει την περιοχή χωρίς επιτυχία, όμως, κέρδισε το κόρνερ. by Χρήστος Λόης
20:33
Οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική τους ευκαιρία άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Λόπες, ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 23' με τον Τάισον. by Χρήστος Λόης
20:48
47' Σουτ του Κωνσταντέλια από μακριά, αιφνιδιάστηκε ο Ρόος και έδιωξε σε κόρνερ. by Χρήστος Λόης
20:49
47' Καλή εκτέλεση από τον Ντεσπόντοφ, κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι ο Κουλιεράκης, έδιωξε σε κόρνερ ξανά ο Ρόος. by Χρήστος Λόης
20:51
Μπαίνει δυνατά στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ. by Χρήστος Λόης
20:55
53' Βλέπει την κίνηση του Ντεσπόντοφ ο Κωνσταντέλιας, για λίγο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ο Βούλγαρος. by Χρήστος Λόης
20:58
56' Σφοδρή σύγκρουση ανάμεσα σε Ρούμπεζιτς και Κουλιεράκη, στο έδαφος ο Έλληνας αμυντικός. by Χρήστος Λόης
20:58
Τα δύο δοκάρια του ''δικεφάλου'' στο πρώτο μέρος
20:58
Η φανταστική σέντρα του Τάισον με εξωτερικό φάλτσο κόντεψε να καταλήξει στα δίχτυα
20:59
Σηκώθηκε ο Κρητικός στόπερ και δέχθηκε το ζεστό χειροκρότημα. by Χρήστος Λόης
21:00
Το VAR εξετάζει πέναλτι πάνω στον Κωνσταντέλια. by Χρήστος Λόης
21:01
Τίποτα στη φάση, δίνει το «οκ» να συνεχιστεί το ματς ο Γιουτζίν Τζάγια. by Χρήστος Λόης
21:03
Δύο αλλαγές από την πλευρά των φιλοξενούμενων: Χέις και Πολβάρα εντός, Ντάνκαν και Σίνι εκτός. by Χρήστος Λόης
21:05
63' Σέντρα του Σβαμπ από τα αριστερά, ο Ρούμπεζιτς με κεφαλιά απομακρύνει. by Χρήστος Λόης
21:06
64' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε, έκανε την επαφή ο Κουλιεράκης, με τον Εκόνγκ να αδυνατεί να τη σπρώξει στα δίχτυα. by Χρήστος Λόης
21:06
65' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ: Τόμας και Τσιγγάρας εκτός, Σαμάτα και Οζντόεφ εντός. by Χρήστος Λόης
21:08
66' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ο Ντεσπόντοφ δοκίμασε απευθείας εκτέλεση, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Ρόος. by Χρήστος Λόης
21:08
67' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, γυρνάει «τούμπα» το ματς σε 2-1! Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντεσπόντοφ από τα δεξιά με την μπάλα να απομακρύνεται, ο Τάισον έκανε το γέμισα, ο Εκόνγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σαμάτα με τη δεύτερη σκόραρε λίγο μετά την είσοδό του. by Χρήστος Λόης
21:12
70' ΓΚΟΛ η Αμπερντίν, απαντάει άμεσα και ισοφαρίζει! Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του ΜακΓκράθ, η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι για το 2-2. by Χρήστος Λόης
21:14
73' Σουτ του Κωνσταντέλια λίγο έξω από την περιοχή, ο Πολβάρα κάνει την προβολή και η μπάλα καταλήγει κόρνερ. by Χρήστος Λόης
21:15
74' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ με τον Κουλιεράκη! Καταπληκτική πάσα με φάλτσα από τον Κωνσταντέλια, ο διαιτητής βλέπει επαφή του ΜακΓκράθ στον Κουλιεράκη και δείχνει την άσπρη βούλα. by Χρήστος Λόης
21:16
Εξετάζεται η φάση στο VAR για το αν υπάρχει οφσάιντ στη φάση και στη συνέχεια αν υπάρχει επαφή του ΜακΓκράθ. by Χρήστος Λόης
21:17
Πάει να το δει ο Γιουτζίν Τζάγια. by Χρήστος Λόης
21:18
77' Δεν υπάρχει πέναλτι στη φάση, άλλαξε την απόφαση ο Τζάγια και το ματς συνεχίζεται. by Χρήστος Λόης
21:20
78' Σέντρα του Κουλιεράκη, κακή κεφαλιά του Σβαμπ, που πέρασε άουτ. by Χρήστος Λόης
21:22
80' Κεφαλιά του Σβαμπ από κόρνερ του Ντεσπόντοφ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα. by Χρήστος Λόης
21:22
Λίγο πριν ο Μιόφσκι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του ΜακΓκράθ. by Χρήστος Λόης
21:23
82' Βιεϊρίνια και Ντεσπόντοφ εκτός, Κεντζιόρα και Ζίβκοβιτς εντός. by Χρήστος Λόης
21:26
85' Περνάει εκτός ο Μπάμπα, παίρνει τη θέση του ο Ράφα Σοάρες. by Χρήστος Λόης
21:28
86' Σουτ του Τάισον εκτός περιοχής, διώχνει με τις γροθιές ο Ρόος. by Χρήστος Λόης
21:30
89' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, πιέζει για να βρει το γκολ της νίκης. by Χρήστος Λόης
21:31
Πολλά κορμιά στην περιοχή, δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Σβαμπ. by Χρήστος Λόης
21:31
90' Κι άλλο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, από τα δεξιά τώρα. by Χρήστος Λόης
21:32
90+1' Σουτ του Κωνσταντέλια από μακρινή απόσταση, χωρίς κίνδυνο για την εστία του Ρόος. by Χρήστος Λόης
21:32
Επτά λεπτά καθυστερήσεων. by Χρήστος Λόης
21:33
90+2' Φάουλ σε καλό σημείο με τον Τάισον από τα αριστερά. by Χρήστος Λόης
21:34
Όχι κάτι ουσιαστικό, κόρνερ η μπάλα. by Χρήστος Λόης
21:37
Σουτ του Ζίβκοβιτς, κόρνερ η μπάλα. by Χρήστος Λόης
21:38
90+7' Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρίες στον Κουλιεράκη. by Χρήστος Λόης
21:40
Λήξη στην αναμέτρηση: ΠΑΟΚ-Αμπερντίν 2-2 by Χρήστος Λόης
21:41
Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά έκανε δύσκολο το έργο του για την πρωτιά του ομίλου, η οποία θα κριθεί στο εκτός έδρας ματς με την Άιντραχτ. by Χρήστος Λόης