Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τα προκριματικά του Europa League.

21:30
Καλησπέρα σας από το "Γ. Καραϊσκάκης"! by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Γκενκ, για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 22:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesport1 και ραδιοφωνικά φυσικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Ηρακλή Αντύπα. Υπενθυμίζεται ότι η ρεβάνς έχει προγραμματιστεί για την επόμενη Πέμπτη (17/8, 21:00) στην «Γκενκ Αρένα». Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί θα βρει την Τσουκαρίτσκι στον επόμενο γύρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Μόλις τώρα γίνεται η είσοδος του Ολυμπιακού μέσα σε αποθέωση, είχε προηγηθεί εκείνη της Γκενκ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης - Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι - Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά, Καρβάλιο - Μασούρας, Φορτούνης, Ελ Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Γκενκ (Βούτερ Βράνκεν): Βαντεβούρτ - Μουνιός, ΜακΚένζι, Κουέστα, Καγέμπε - Ελ Χανούς, Γκαλάρσα, Χροσόφσκι, Πεντσίλ - Τρεζόρ, Τολού by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Στον πάγκο των Πειραιωτών οι Τζολάκης, Παπαδούδης, Ραμόν, Μπουχαλάκης, Ελ Κααμπί, Μπα, Ανδρούτσος, Αλεξανδρόπουλος, Βρουσάι, Μπιέλ, Πορόσο, Ντόη by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Βαν Κρομπρίζ, Λέιζεν, Σαντίκ, Ουατάρα, Αρτεάγκα, Σορ, Ελ Χατζ, Ογιέν, Κονγκολό, Πρεσιάντο, Μπαά by Αποστόλης Λιβάνιος
21:38
Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία) Βοηθοί: Μάχμποντ Μπεϊγκί (Σουηδία), Αντρέας Σέγκερβιστ (Σουηδία) Τέταρτος: Άνταμ Λάντεμπεκ (Σουηδία) VAR: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία), AVAR: Έλντερ Μαλέιρο (Πορτογαλία) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:40
Εκτός αποστολής είναι ο ανέτοιμος Χουάνγκ για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
Στην αντίπερα όχθη απουσιάζει, όπως αναμενόταν, ο αρχηγός Χέινεν λόγω τραυματισμού, ενώ κόπηκε από την αποστολή, παρότι είχε έρθει Ελλάδα ο Φαντέρα. Αμφότεροι είναι μέσοι by Αποστόλης Λιβάνιος
21:43
«Για τον αγώνα, ανυπομονούμε πολύ, είναι το πρώτο μας παιχνίδι για τη νέα σεζόν, το πρώτο στο “Γ. Καραϊσκάκης” Δεν γνωρίζω καμία ομάδα που είναι 100% έτοιμη αυτήν την περίοδο. Είμαστε γεμάτοι προσδοκίες, φιλοδοξίες. Είμαστε έτοιμοι για το καλύτερό μας πρόσωπο, ώστε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό από το συγκεκριμένο ματς», τόνισε ο Μαρτίνεθ στη συνέντευξη Τύπου. «Αυτό που έχει σημασία είναι να δείξουμε προσωπικότητα στον αγωνιστικό χώρο και να αναδείξουμε τα στοιχεία πάνω στα οποία έχουμε δουλέψει», ανέφερε επίσης. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:43
«Δεν πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε απογοητευμένοι για το πώς παίξαμε στα δύο ματς με τη Σερβέτ. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, παίζει στο γήπεδό του και θα κυνηγήσει τη νίκη, οπότε πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι», τόνισε ο 44χρονος προπονητής των Βέλγων, Βούτερ Βράνκεν. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Γεμίζει σιγά σιγά το γήπεδο by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Έχουν έρθει και περίπου 100 οπαδοί της Γκενκ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:46
Εδώ μπορείτε να ακούσετε το σχόλιο του Νίκου Σταματέλου ενόψει της αναμέτρησης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:47
Όπως και του Ηρακλή Αντύπα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:48
Αποσύρονται οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για τις τελικές οδηγίες των προπονητών by Αποστόλης Λιβάνιος
21:49
Εδώ μπορείτε να παίξετε το κουίζ για τις μεγάλες νίκες του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
21:51
Καρεμπέ: «Οι παίκτες να ανταποδώσουν αυτό που τους δίνει ο κόσμος». Δείτε αναλυτικά εδώ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:53
21:55
Συστάσεις από τα μεγάφωνα προς τον κόσμο για να μην ανάψει καπνογόνα και να μην κάνει χρήση λέιζερ, καθώς υπενθυμίζεται ότι είναι υπότροπος ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος

22:01
1' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0! Ιδανικό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες, που τιμωρούν λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Έπειτα από γύρισμα του Ροντινέι από τα δεξιά, οι φιλοξενούμενοι αδράνησαν με τον ΜακΚένζι να διώχνει ασταθώς και ο Φορτούνης εκτέλεσε άψογα τον αντίπαλο τερματοφύλακα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:05
3' Από μία κίτρινη σε Ιμπόρα και Γκαλάρσα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:06
Πιέζει πολύ ψηλά ο Ολυμπιακός, κέρδος ένα κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:06
Πέρασε ανεκμετάλλευτο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:14
11' Προσπάθησε να απειλήσει η Γκενκ. Ο Τρεζόρ εκτέλεσε γλυκά το φάουλ και μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
13' Καλή στιγμή για την Γκενκ. Εκτέλεσε κόρνερ ο Τρεζόρ, κεφαλιά του Κουέστα, κόντρα και η μπάλα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
22:17
15' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες πίεσαν και κέρδισαν με τον Κίνι, ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας και έπιασε συρτό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
16' Άστοχη κεφαλιά του Καγέμπε έπειτα από στημένο με τον Τρεζόρ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
Έχει πολύ καλά στημένα ο Τρεζόρ, θέλει μεγάλη προσοχή. Άλλωστε είναι από τους παίκτες που σίγουρα έχει κυκλωμένους το ερυθρόλευκο σκάουτινγκ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:26
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει επικίνδυνη κόντρα με τον Καμαρά που έφυγε πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά έπεσε πάνω στον αντίπαλο διαιτητή και αμφότεροι βρέθηκαν στο έδαφος. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:28
Κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός, θέλοντας να το φέρει και πάλι στα μέτρα του by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
Ο Κίνι είναι τίμιος παίκτης, αλλά δεν μπορεί να καμουφλάρει το γεγονός ότι παίζει με αντίθετο πόδι στο αριστερό άκρο της άμυνας. Αφενός η Γκενκ τον σημαδεύει, προσπαθώντας να βγάλει συνεργασίες από την πλευρά του, αφετέρου δεν έχει καταφέρει να συνεργαστεί ο ίδιος με τον Φορτούνης, παρά τα γρήγορα ανεβάσματά του by Αποστόλης Λιβάνιος
22:33
Σκληρό φάουλ πάνω στον Ιμπόρα από τον Ελ Χανούς, σήκωσε κίτρινη... by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
34' Απειλεί η Γκενκ! Ο Τρεζόρ γέμισε ξανά από στημένη φάση, ο Μουνιός προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην εστία με το κεφάλια, ο Πασχαλάκης έδιωξε και ο ΜακΚένζι προσπάθησε να τον πλασάρει, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε με τη βοήθεια του Ρέτσου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:39
38' Κίτρινη στον Κίνι. Ο μπακ του Ολυμπιακού έχασε την μπάλα από την πίεση του Πεντσίλ, τον μάρκαρε αντικανονικά και τιμωρήθηκε by Αποστόλης Λιβάνιος
22:42
42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί συνεργάστηκε με τον Καμαρά που έπιασε σουτ δίχως ισορροπία και η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που έκανε αδύναμο σουτ, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Βέλγος τερματοφύλακας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
43' Πολύ επικίνδυνη φάση από την Γκενκ! Μπαλιά τρύπα από τους φιλοξενούμενους, ο Φρέιρε έκανε τάκλιν σε καίριο σημείο προ του Χροσόφσκι, αλλά η μπάλα έμεινε ζωντανή στην αντίπαλη περιοχή και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε by Αποστόλης Λιβάνιος
22:46
Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
22:49
45'+3' Πολύ άστοχο σουτ του Ελ Χανούς με εκτός περιοχής προσπάθεια by Αποστόλης Λιβάνιος
22:52
Ένα λεπτό ακόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:53
45'+7' Ευκαιρία για την Γκενκ. Μετά από κάτι σαν σουτ του Ελ Χανούς, ο Τολού έκανε την προβολή από κοντά και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:54
45'+7' Εκτός περιοχής σουτ του Καμαρά, μπλοκάρει ο Βαντεβούρτ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:55

Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Γκενκ 1-0!

Το γκολ του Φορτούνη (που τιμώρησε λάθος του ΜακΚένζι) από το μόλις λεπτό χωρίζει τις δύο ομάδες. Οι Πειραιώτες είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 42' για το 2-0 με τον Μασούρα, αλλά από την άλλη έφαγαν φάσεις πίσω. Το μεγαλύτερό τους πρόβλημα είναι τα στημένα του Τρεζόρ, που έχει δημιουργήσει προβλήματα σχεδόν με κάθε χτύπημα που έχει κάνει. Επίσης, αντιμετωπίζει προβλήματα ο Κίνι που παίζει με αντίθετο πόδι κόντρα στον Πεντσίλ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:09
Επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:09

Έναρξη στο β' μέρος!

Δίχως αλλαγές οι δύο ομάδες by Αποστόλης Λιβάνιος
23:16
Έχει την κατοχή της μπάλας η Γκενκ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου by Αποστόλης Λιβάνιος
23:17
53' Σκληρό φάουλ του Μουνιός πάνω στον Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
23:17
Δεν πατάει καλά ο άσος του Ολυμπιακού και σκόρερ του ματς έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:18
54' Επικίνδυνη φάση της Γκενκ, με τον Χροσόφσκι να βγαίνει φάτσα με τον Πασχαλάκη και τον Ρέτσο να διώχνει σωτήρια by Αποστόλης Λιβάνιος
23:19
54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί έβγαλε ωραία κάθετη για τον Μασούρα που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει καλά, κλείστηκε και το σουτ του ήταν άστοχο μέσα από την περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:24
60' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Καρβάλιο και Φορτούνης συνεργάστηκαν άψογα και η μπάλα στρώθηκε στον Πορτογάλο που πλάσαρε άστοχα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:27
63' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Αλεξανδρόπουλος αντί Καρβάλιο και Μπιέλ αντί Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
23:27
Ο Μασούρας σε θέση φορ πλέον by Αποστόλης Λιβάνιος
23:28
Ετοιμάζονται Ουατάρα και Σορ για την Γκενκ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
66' Αλλαγές για την Γκενκ: Ουατάρα και Σορ αντί Γκαλάρσα και Τολού by Αποστόλης Λιβάνιος
23:35
70' Πολύ καλή στιγμή για την Γκενκ. Συρτό σουτ του Ελ Χανούς, έδιωξε ο Πασχαλάκης, όπως στη συνέχεια απομάκρυνε στην προσπάθεια του Πεντσίλ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:36
71' Αρτεάγκα αντί Καγέμπε για την Γκενκ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:39
Νέο κόψιμο του Ρέτσου σε κόντρα της Γκενκ, έχει κάνει πολύ καλή εμφάνιση σήμερα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:40
75' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Οι Πειραιώτες βγήκαν στην κόντρα με τον Μπιέλ που ζύγισε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή και την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Βέλγου γκολκίπερ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:40
77' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Ελ Καμπί και Ντόη αντί Μασούρα και Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
23:43
80' Αλλαγή για την Γκενκ: Μπαά αντί Τρεζόρ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:47
84' Βρουσάι αντί Καμαρά για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
23:51
Προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό ο Ολυμπιακός και να παίξει με τον χρόνο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:54
Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
23:56
90'+2' Σουτ του Μπαά έπειτα από ωραίο ελιγμό από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε ψηλά. by Αποστόλης Λιβάνιος
00:01
90'+6' Μεγάλη ευκαιρία για την Γκενκ! Ο Ελ Χανούς έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Φρέιρε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη που πρέπει να τη βρήκε λίγο, ενώ στη συνέχεια σούταρε ο Αρτεάγκα από πολύ κοντά και η μπάλα βρήκε στον Ρέτσο by Αποστόλης Λιβάνιος
00:03
Ένταση ανάμεσα σε αρκετούς ποδοσφαιριστές by Αποστόλης Λιβάνιος
00:03
Αυτό ωφελεί τον Ολυμπιακό αυτήν τη στιγμή, αρκεί να μην γίνει κάποια απερισκεψία by Αποστόλης Λιβάνιος
00:05

Τέλος στο ματς: Ολυμπιακός-Γκενκ 1-0!

Οι Πειραιώτες επικράτησαν χάρη στο γκολ του Φορτούνη στα 22’’ και πήραν προβάδισμα για την πρόκριση. Υπενθυμίζεται ότι η ρεβάνς έχει προγραμματιστεί για την επόμενη Πέμπτη (17/8, 21:00) στην «Γκενκ Αρένα» by Αποστόλης Λιβάνιος