Ειδήσεις

«Τρώει» σίδερα η Σερβία

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματά! Η Σερβία επικράτησε και της Βοσνίας με 77-67 και διπλασίασε τις νίκες της στον δεύτερο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Ο Ντούντα και τα… παιδιά του συνεχίζουν με στυλ! Μετά την σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στην Λιθουανία, η Σερβία έριξε πολύ εύκολα στο καναβάτσο και την Βοσνία, της οποίας επικράτησε 77-67. Έφτασε και στους 25 πόντους η διαφορά (56-31).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάρκοβιτς με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους… πάλευαν οι Τζέντοβιτς (17) και Τελέτοβιτς (16), αλλά αμφότεροι τα ‘σπασαν.

Ο Τελέτοβιτς ήταν «καυτός» στην εκκίνηση του αγώνα και έβαλε μπροστά την Βοσνία με 10-6. Ωστόσο, οι Σέρβοι με πλουραλισμό στην επίθεση και καλή άμυνα, «έτρεξαν» σερί 16-2 και πέρασαν μπροστά με 22-12, με τον Μάρκοβιτς να ευστοχεί στο φινάλε της πρώτης περιόδου για το 28-16.

Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους «πλάβι» να ανεβάζουν την διαφορά στους 18 πόντους (40-22) στο 15’. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Σέρβους να βρίσκονται μπροστά με 45-31 και να έχουν θέσει τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Μάρκοβιτς ήταν πολύ ζεστός και οδηγούσε εκ του ασφαλούς την ομάδα του, βάζοντας την Σερβία στο +25 (56-31). Τζέντοβιτς και Τελέτοβιτς πήραν το όπλο τους στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν για την Βοσνία, που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -15 (64-49). Φυσικά, το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει. Αν και η Σερβία κατέβασε ταχύτητα, τα δύο αστέρια της Βοσνίας σούταραν... άσφαιρα και δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα η ομάδα τους. Έτσι, το τελικό 77-67 υπέρ των Σέρβων ήρθε άκρως φυσιολογικά.

Βοσνία: Πάσαλιτς 5, Μάσιτς, Στιπάνοβιτς, Σουτάλο 2, Ράιτ, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 2, Κικάνοβιτς 13, Τελέτοβιτς 16, Πέρσιτς 10, Τζέντοβιτς 17, Σινάνοβιτς 2

Σερβία: Νέντοβιτς 11, Κρστιτς, Μίτσιτς 5, Μπογκντάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 7, Μάρκοβιτς 15, Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς 2, Κρστιτς 10, Άντζουσιτς 5, Κάτιτς 12, Στίματς