Βόλεϊ

Σε τεντωμένο σχοινί η Εθνική ανδρών

Μόνο νίκη θέλει η Εθνική βόλεϊ ανδρών στο αυριανό ματς με τη Σλοβενία, προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για το Final-4 του European League, μετά τη σημερινή της ήττα (3-1 σετ) στο Μάριμπορ.

Στο τελευταίο ματς των ομίλων θα κριθεί η πρόκριση της Εθνικής ομάδας βόλεϊ ανδρών στο Final-4 του European League, μετά την ήττα με 3-1 σετ στο πρώτο ματς που έγινε κόντρα στη Σλοβενία στο Μάριμπορ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε στραβά το ματς, χάνοντας το πρώτο σετ με κάτω τα χέρια, ενώ στο δεύτερο σετ η Σλοβενία είχε τα ηνία μέχρι το 24-17. Ο Αρμενάκης με πέντε άσους προσπάθησε για το ακατόρθωτο, όμως κατάφερε μόνο να ισοφαρίσει σε 24-24, αφού επίθεση του Πάγενικ (25-24) και λάθος του Φιλίποφ οδήγησε στο 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα φόρτσαρε μετά το 13-12 και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για το 2-1 στα σετ. Δεν κατάφερε όμως να κάνει το ίδιο και στο τέταρτο σετ, παρότι προηγήθηκε 21-23. Στους τελευταίους κρίσιμους πόντους η ελληνική επίθεση «κόλλησε» και γνώρισε μοιραία την ήττα.

Τα σετ: 25-13, 26-24, 18-25, 25-23

Σλοβενία (Τζιάνι): Πάγενικ 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκασπαρίνι 13 (10/16 επ., 3 άσοι), Βίνιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ούρναουτ 23 (17/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Τσέμπουλ 17 (11/24 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Κόβατσιτς -λ (64% υπ. - 32% άριστες) / Σκετ, Κοζαμέρνικ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)

Ελλάδα (Δρίκος): Πετρέας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Αρμενάκης 19 (12/25 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (11/17 επ., 64% υπ. - 30% άριστες), Φράγκος 1 (1/7 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Γκαράς -λ (57% υπ. - 22% άριστες) / Μαρούλης, Κοκκινάκης 6 (6/17 επ., 64% υπ. - 29% άριστες), Τζιουμάκας, Παλέντζας 1 (1 άσο)