Βόλεϊ

Πλήρωσε τα λάθη…

Τα πολλά λάθη στοίχισαν την ήττα στην Εθνική βόλεϊ των ανδρών, που έχασε με 3-2 στο τάι μπρέικ από τη Ρουμανία εκτός έδρας στο δεύτερο ματς για το Ευρωπαϊκό Λιγκ.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών έχασε με 3-2 σετ από τη Ρουμανία στο δεύτερο ματς για τον πρώτο όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ στην έδρα της αντιπάλου της και γνώρισε την πρώτη της ήττα σε δύο αγωνιστικές, μετά τη νίκη της Παρασκευής.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο πέμπτο σετ, με τους Ρουμάνους να προηγούνται 8-6, η Εθνική ισοφάρισε σε 10-10 μετά από λάθος του Ολτεάνου, το σκορ έγινε 12-12, η Ελλάδα προηγήθηκε με 14-13, αλλά με τρία συνεχόμενα μπλοκ οι Ρουμάνοι πήραν ισάριθμους πόντους και επικράτησαν με 16-14.

Οι παίκτες του Πάσκου στο πρώτο σετ παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο μπλοκ και, «βγάζοντας» άμυνες, προηγήθηκαν με 8-7 και 12-9 (τρία μπλοκ άουτ από την ελληνική ομάδα), για να «ανεβάσουν» τη διαφορά στο 16-9 (τρεις άσους ο Μπόροτα). Η ελληνική ομάδα, έχοντας προβλήματα στο μπλοκ, δυσκολευόταν να πάρει πόντους, έγιναν και λάθη στην άμυνα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην μπορέσει να πλησιάσει στο σκορ, αλλά βρέθηκε να χάνει και με 20-12 και, τελικά, οι Ρουμάνοι πήραν το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ελληνική ομάδα βελτιώθηκε στο σερβίς, εξακολούθησε, όμως, να έχει πρόβλημα με το μπλοκ, αλλά κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22 και να ισοφαρίσει σε 1-1. Η Εθνική προηγήθηκε 8-7 και 11-9, ισοφάρισαν οι Ρουμάνοι σε 13-13, με τον Τζιουμάκα να παίρνει σημαντικούς πόντους και να κάνει τη διαφορά σε 18-16. Στη συνέχεια, το 21-19 για την Εθνική με δύο λάθη έγινε 21-21, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν τα δικά τους λάθη, έτσι διαμορφώθηκε το 23-21 για την ελληνική ομάδα. Με ένα επιτυχημένο μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 24-21 και ο Τζιουμάκας, που βοήθησε σημαντικά σε αυτό το σετ, έδωσε τον τελευταίο πόντο και διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, έγιναν πάλι αρκετά λάθη, αλλά κατάφερε να το κερδίσει με 25-23 και να κάνει το 2-1. Αρχικά, προηγήθηκε 8-4 με τρεις άσους και δύο χαμένα σερβίς των γηπεδούχων. Η διαφορά ανέβηκε στο 12-5, αλλά με ένα σερί 5-1 οι Ρουμάνοι μείωσαν σε 13-10. Νέα διαφορά για την Εθνική με 18-14, όμως τα προβλήματα στο μπλοκ και στην άμυνα έφεραν το ματς στον πόντο, 19-18. Η μικρή διαφορά παρέμεινε για λίγο, καθώς με ένα μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 23-20 και ο Τζιουμάκας έκανε το 25-23.

«Καρμπόν» με το πρώτο σετ ήταν το τέταρτο για την Εθνική, που το έχασε με 25-16 και έγινε το 2-2. Πολλά λάθη σε όλους τους τομείς, με τους Ρουμάνους να κάνουν σωστά σερβίς, να βγάζουν μπλοκ, παίρνοντας συνεχώς πόντους. Αρχικά, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 5-4, αλλά εκεί σταμάτησε. Οι Ρουμάνοι με ένα σκορ 6-2 έκαναν το 11-6, με νέο 6-2 διαμορφώθηκε το 17-8, μείωσε απλά στη συνέχεια σε 20-12, πήρε ακόμη τέσσερις πόντους 24-16 και το σετ «έκλεισε» με 25-16.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 23-25, 25-16, 16-14

Ρουμανία (Πάσκου): Τέμπιες 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Ολτεάνου 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μιχαλκέα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Μπάρτα 1 4(2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόροτα 11 (8/18 επ., 3 άσοι, 67% υπ. – 50% άριστες), Ντουμιτράτσε 14 (12/22 επ., 2 μπλοκ), Μάριες –λ (54% υπ. – 39% άριστες) / Ματέι 14 (10/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπάλα 8 (7/14 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 43% άριστες), Ατσιομπανιτέι 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Βόλογκα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ)

Ελλάδα (Δρίκος): Παπαγγελόπουλος 4 (2/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (14/33 επ., 3 άσοι, 52% υπ. – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (7/11 επ., 64% υπ. – 60% άριστες), Τζιουμάκας 16 (11/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (4/9 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Στεφάνου –λ (52% υπ. – 37% άριστες) / Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ.), Πελεκούδας, Κουμεντάκης, Δαλακούρας 13 (11/22 επ., 2 άσοι 57% υπ. – 43% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Σωτήρης Δρίκος, τόνισε πως: «Θέλαμε να βελτιώσουμε την επίθεσή μας, σε σχέση με το πρώτο ματς. Όμως, δεν μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό από την αρχή, γιατί μας πίεσε η Ρουμανία με το σερβίς της, με αποτέλεσμα να χάσουμε το πρώτο και το τέταρτο σετ. Στο δεύτερο και στο τρίτο, διαχειριστήκαμε καλύτερα τη ροή του αγώνα και είμαστε συγκεντρωμένοι στις σημαντικές φάσεις. Στο πέμπτο, παρόλο που μείναμε πίσω στο σκορ, προηγηθήκαμε 14-13, όμως οι Ρουμάνοι εκμεταλλεύτηκαν την τύχη και είχαν θέληση, στοιχεία που μας οδήγησαν στην ήττα.

Είμαστε ικανοποιημένοι από τη συγκομιδή βαθμών εδώ πέρα, εν μέρει και από την απόδοσή μας. Το τουρνουά συνεχίζεται με τέσσερα ματς στην Ελλάδα. Νομίζω πως επιτυχημένη θα είναι η ομάδα που θα βελτιωθεί στη διάρκεια της διοργάνωσης. Μας ενδιαφέρουν δύο πράγματα. Να δουλεύουμε σωστά και να βελτιωνόμαστε σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο».

Από την πλευρά του, ο Ντάνουτ Πάσκου τόνισε πως: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Ήταν πολύ καλό το φινάλε για εμάς. Οι νέοι παίκτες αποκτούν εμπειρίες για τη συνέχεια».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης