Βόλεϊ

Προβάδισμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε 3-1 σετ την κυπριακή Ολυμπιάδα Νεάπολης στην Πυλαία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον πρώτο γύρο του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του «δικεφάλου» νίκησε 3-1 σετ στην Πυλαία την κυπριακή Ολυμπιάδα Νεάπολης στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «64» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «32» της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Μεγαλόνησο.

Η πρωταθλήτρια Κύπρου έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, που είχε το πρόβλημα με τη Βίγκαρς (χρησιμοποιήθηκε λίγο ως αλλαγή), αλλά στο τέταρτο σετ μίλησε η εμπειρία και το καλό σερβίς του «δικεφάλου».

Ο ΠΑΟΚ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα έκανε ακόμη πιο εύκολα το 1-1, αφού οι «ασπρόμαυροι» στο δεύτερο σετ δεν είχαν άσσο, μπλοκ και μόλις 32% στην επίθεση.

Στο τρίτο σετ πέρασε η Πολυνοπούλου, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, η Ολυμπιάδα ξέφυγε 11-8. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ισοφάρισε 11-11 και προηγήθηκε 16-13, ωστόσο η Ολυμπιάδα έφτασε στο 23-23. Η Ουίλιαμς τελείωσε μια δύσκολη επίθεση κι η ίδια, μετά τη φοβερή άμυνα της Μιλάνοβα, τελείωσε την κόντρα μπάλα για το 3-1 σετ.