Βόλεϊ

ΠΑΟΚ με την... πρώτη

Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Πυλαία, επικρατώντας 3-1 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το πρώτο βήμα για τον φετινό τίτλο της Volleyleague, με το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου της Volleyleague έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στην κατάμεστη Πυλαία, στο πρώτο ματς της σειράς των τελικών.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» με δύναμη στο σερβίς και τον Γκόμεζ για ακόμα μια φορά σε τρομερή κατάσταση πανηγύρισαν τη νίκη, με τους «ερυθρόλευκους» να αντιδρούν μετά το 2-0 στα σετ.

Οι -περίπου 7500- οπαδοί του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού της Πυλαίας δημιούργησαν «καυτή» ατμόσφαιρα και «έσπρωξαν» το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη στην πρώτη νίκη στη σειράς, που θα τον φέρνει πιο κοντά στο πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

inner

Ο ΠΑΟΚ μπήκε «ζεστός» και με ένα επιμέρους 6-1 πήρε τα ηνία στο 12-8. Τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού και τα χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους, που δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να τα βρίσκει σκούρα στο ανεβασμένο μπλοκ του -που περιόρισε κάπως τον Γκόμες- και διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα. Ντιάτσκοφ και Κόιστρα έδωσε λύσεις στην επίθεση, όμως ο «δικέφαλος» βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Ένα σερί 4-0 με λάθος του Ολυμπιακού, άσο και επίθεση του Ρανγκέλ και μπλοκ του Σαφράνοβιτς του έδωσε για πρώτη φορά τα ηνία (17-16) στο δεύτερο σετ, όμως ο άσος του Τακουρίδη (πρώτος για τους «ερυθρόλευκους» στο ματς), επίθεση και μπλοκ του Χριστοφιδέλη έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπρόστα (17-19) για να αρχίσει το… θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει πρώτος στο σετ μπολ. Μετά από εναλλάξ ευκαιρίες για τις δύο ομάδες να πανηγυρίσουν, ο Γκόμεζ «καθάρισε» στο 33-31 και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στα σετ.

inner

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με τον Ντιάτσκοφ να «παρασύρει» τους υπόλοιπους και τον Στεφάνου σε φοβερή μέρα, είχαν ελαφρύ προβάδισμα. Η διαφορά άνοιξε στο 17-19, ενώ με ισχυρό όπλο και πάλι το μπλοκ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

inner

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στις λεπτομέρειες, κρατώντας ελαφρύ προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 21-21, όμως ο φοβερός Γκόμεζ «καθάρισε» στους τελευταίους κρίσιμους πόντους, με τον Παντακίδη να «καθαρίζει» στο 25-23.

Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων είναι την Κυριακή (26/4) στις 17.00 στο κλειστό του Ρέντη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 33-31
3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-23

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-16, 33-31, 20-25, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -31% άριστες), Παντακίδης 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 36 (34/53 επ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 12 (5/7 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 73% άριστες)/ Γκαράς (λ, 68% υπ -38% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 50% υπ -33% άριστες), Καρασαββιδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -28% άριστες), Γιούρισιτς 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (20/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ -43% άριστες), Προύσαλης 1 (άσσος), Κόιστρα 17 (13/32 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 60% υπ -36% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου, Τζελάτης 4 (4/8 επ)