Βόλεϊ

ΠΑΟ θα πει μαχητική ψυχή!

Ποιο αουτσάιντερ και ποιο μειονέκτημα; Ο σούπερ και παθιασμένος Παναθηναϊκός δεν… μάσησε απ’ την ποιότητα του ΠΑΟΚ και φεύγοντας με 3-2 σετ απ’ την Πυλαία πήρε προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς.

Ο όρος του αουτσάιντερ φαίνεται πως… νευρίασε τον Παναθηναϊκό, που μπήκε αγριεμένος στο κλειστό της Πυλαίας και επιβλήθηκε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό της Volleyleague.

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη οι «πράσινοι» -που πάλεψαν σε κάθε πόντο- κατέθεσαν ψυχή και με κορυφαίους τους Μπέλλο και Στιβαχτή πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους μέσα σε λίγες μέρες στην έδρα του «δικέφαλου», διαλύοντας το πλεονέκτημα της έδρας που είχαν οι Θεσσαλονικείς στους ημιτελικούς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σαν… γηπεδούχος στο πρώτο σετ, έκαμψε γρήγορα την δύναμη του ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 σε ένα συγκλονιστικό σετ. Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τον «δικέφαλο» να κάνει άνετα το 1-1, όμως οι «πράσινοι» στην συνέχεια ανέβασαν στροφές. Με ψυχή -και χωρίς να αφήσουν κανέναν πόντο να… πέσει κάτω- ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ, με το τέταρτο να ανήκει και πάλι στον ΠΑΟΚ που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά. Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή (, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός μετά από τέσσερα ματς μπολ έφτασε στη συγκλονιστική νίκη, έχοντας για κορυφαίους τους Μπέλο, Στιβαχτή και Πρωτοψάλτη.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Μεγάλη Πέμπτη, ξανά στο ίδιο γήπεδο με την πρόκριση στους τελικούς της Α1 να κρίνονται στις 3 νίκες.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 22π. (22/36 επιθέσεις, 41% υπ., 14% άριστες), Παντακίδης 12 (7/10, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (17/49, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/14, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (8/27, 2 μπλοκ, 41% υπ., 32% άριστες) / Γκαράς (λ. - 55% υπ., 33% αριστες υπ.), Ντίνας, Καρασαββίδης (50% υπ., 0% άρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2π. (2 μπλοκ), Κουκ 14 (12/38, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63% υπ., 41% άριστες υπ.), Πρωτοψάλτης 18 (10/33, 1 μπλοκ, 7 άσσοι, 47% υποδοχή, 40% άριστες υπ.), Χόι 16 (14/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 8 (3/5, 5 μπλοκ), Μπέλος 20 (17/30, 2 μπλοκ, 1 ΄άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 54% υπ., 29% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Μπούρας (λ. - 25% υπ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν μια νίκη σε ημιτελική σειρά που δεν λέει τίποτα. Έτσι όπως είναι φέτος τα ημιτελικά, έχουν μακρύ και επίπονο δρόμο. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα κι αυτό πρέπει να συνεχιστεί. Δεν είναι εύκολο, αλλά έχω ξαναπει ότι ο Παναθηναϊκός είναι εδώ για τα δύσκολα. Ο αγώνας είχε μεγάλες άμυνες, καλή τακτική από τις δύο ομάδες. Ηταν φοβερό ματς και το σερβίς μας άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Μπράβο σε όλα τα παιδιά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Το παιχνίδι του Σαββάτου δεν είχε καμία σχέση με αυτό. Όμως είναι αλήθεια ότι Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο ελευθερα από εμάς. Δεν έχουν τίποτα να χάσουν, αλλά ούτε κι εμείς. Απλά οι δικέας μας προσδοκίες ανέβηκαν μετά την κατάκτηση του κυπέλλου και νομίζουμε ότι όλα θα είναι εύκολα. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Σήμερα μας χάλασαν την υποδοχή κάτι που δεν καταφέραμε εμείς και ενώ ήμασταν καύτεροι στην επίθεση, δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Είμαστε στο 0-1 και πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι για να γυρίζουμε τη σειρά».